Mołdawia
![]() |
Republika Mołdawii |
Obszar: 33 843 km2
Ludność: 3 619 000 mieszkańców
Strefa czasowa: GMT+2; czas letni: GMT+3 (od końca marca do końca października).
Klimat: umiarkowany, ciepły o cechach kontynentalnych. Średnia temperatura w lato waha się w granicach 20-25°C.Najkorzystniejsze warunki na podróż samochodem są w okresie maj – wrzesień.
Dni świąteczne 2022:
01.01-Nowy Rok; 07-08.01- Boże Narodzenie wg Prawosławia; 08.03 –Międzynarodowy Dzień Kobiet; 25.04 - Poniedziałek Wielkanocny, 01.05 - Święto Pracy, , 09.05 - Dzień Zwycięstwa i Pamięci, 27.08 - Dzień Niepodległości, 31.08 - Dzień Kultury i Języka Mołdawskiego, 25.12 - Boże Narodzenie (tylko Katolicy).
Dni świąteczne 2023:
01.01-Nowy Rok; 07-08.01- Boże Narodzenie wg Prawosławia; 08.03 –Międzynarodowy Dzień Kobiet; 17.04 - Poniedziałek Wielkanocny wg. prawosławia, 01.05 - Święto Pracy, , 09.05 - Dzień Zwycięstwa i Pamięci, 27.08 - Dzień Niepodległości, 31.08 - Dzień Kultury i Języka Mołdawskiego, 25.12 - Boże Narodzenie (tylko Katolicy).
WJAZD
Od 20 czerwca 2015 roku obywatele polscy mogą wjeżdżać na terytorium Republiki Mołdawii na podstawie dowodu osobistego (nie dotyczy wjazdu na teren tzw. Republiki Naddniestrzańskiej oraz przejazdu przez to terytorium na Ukrainę). Przy przekraczaniu granicy wymagane jest posiadanie 30 USD na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 150 USD. Przy pobytach przekraczających 3 miesiące należy uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy.
Kierowca jadący pojazdem, którego nie jest właścicielem powinien posiadać pisemne oświadczenie właściciela pojazdu, poświadczone notarialnie i przetłumaczone na język mołdawski (rumuński) lub rosyjski. Dokument taki powinien zawierać informacje o pojeździe (marka, typ, rocznik, numer rejestracyjny) oraz o okresie użyczenia pojazdu ze specyfikacją trasy, jaką pojazd ma pokonać, a także dane właściciela pojazdu oraz kierowcy jak: imię, nazwisko, seria i nr dokumentu tożsamości, seria i nr paszportu, adres zamieszkania.
UBEZPIECZENIE
Honorowane są międzynarodowe polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych, jeżeli swym zasięgiem obejmują Republikę Mołdawii. Ubezpieczenia osobowe nie są wymagane, natomiast ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe. Istnieje możliwość ubezpieczenia się w miejscowych towarzystwach ubezpieczeniowych. W Republice Mołdawii wymagana jest „Zielona karta”.
PRZYDATNE INFORMACJE
- Między wschodnim brzegiem Dniestru a granicą Ukrainy rozciąga się terytorium tzw. Republiki Naddniestrzańskiej – separatystycznego regionu, który oderwał się w wyniku zbrojnego konfliktu od Kiszyniowa. Chociaż region ten ma wszystkie atrybuty państwa – własnego prezydenta, własny rząd, parlament, własne siły zbrojne i policję, własną walutę, flagę, hymn i godło – nie jest uznawany przez społeczność międzynarodową za niepodległy organizm państwowy. Przy przekraczaniu „granicy” między terytorium kontrolowanym przez władze Mołdowy a Naddniestrzem należy liczyć się z kontrolą paszportową, celną, ewentualnie kontrolą stacjonujących nad Dniestrem sił pokojowych. W Republice Naddniestrzańskiej obowiązuje odrębne ustawodawstwo, w tym przepisy meldunkowe. Cudzoziemiec obowiązany jest do zarejestrowania się w Wydziale Wizowo-Rejestracyjnym (OWIR) w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy. Niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi grzywną w wysokości ok. 750 USD.
- Ambasada RP w Kiszyniowie przestrzega obywateli polskich przed podróżami do Naddniestrza. Polacy, którzy na terenie tej separatystycznej republiki wejdą w kolizję z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości, praktycznie nie mogą liczyć na pomoc i opiekę konsularną polskiej placówki w Kiszyniowie. Polska uważa Naddniestrze za integralną część Mołdowy, natomiast władza Republiki Mołdowy nie rozciąga się na obszar tej prowincji. Miejscowe służby graniczne i celne pod byle pretekstem wymuszają od cudzoziemców opłaty za rzekome naruszenia tamtejszych przepisów. Wobec takiej samowoli naddniestrzańskiej policji, służb celnych i granicznych władze Mołdowy nie mają możliwości reagowania. Rada Najwyższa Naddniestrza podjęła decyzję, że z początkiem 2007 r. cudzoziemcy podróżujący tranzytem lub udający się do Naddniestrza będą uiszczać „opłaty migracyjne” w wysokości 0,63 USD.(Materiał MSZ)
DROGOWE PRZEJŚCIA GRANICZNE
Z UKRAINĄ
Mamalyga – Kryva
Kelmentsi – Larha
Rossoshany – Briceni
Sokireani – Ocnita
Mohyliv Podolskij – Otach
Unguri – Brunnita
Cosauti - Iampoli
Palanca - Maiaki - Udobnoe
Starokozache – Tudora
Serpneve 1 – Basarabiaska
Novi Trojany – Chadyr-Lunha
Tabaky – Myrne
Vynohradivka – Vulkenesht
Reni - Dzurdzhulesht
Z RUMUNIĄ
Lipcani - Radauti Prut
Leuseni - Albita
Giurgiulesti - Galati
Costesti - Stinca
Sculeni – Sculeni
Cahul - Oancea