Shopping cart

Wartość produktów: 0 zł
PZM TRAVEL - Kontakt: +48 22 849 84 49 w godz. 8.00-16.00   +48 784407592 w godz. 8.00-22.00 

Przepisy drogowe

Prawo jazdy
Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.

Dozwolone wymiary pojazdu:

  • wysokość – 4m;
  • szerokość - 2,5 m;
  • długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m;

Ciężar całkowity przyczepy bez hamulców nie powinien przekraczać połowy ciężaru pustego pojazdu ciągnącego o więcej niż 75 kg a całości nie powinien przekraczać 750 kg. Pojazd ciągnący przyczepę musi być wyposażony w 2 lusterka wsteczne.

Wyposażenie pojazdu:

  • pasy bezpieczeństwa, na przednich siedzeniach i tylnych  - o ile są zamontowane;
  • trójkąt ostrzegawczy (pojazdy powyżej 3,5 tony powinny być wyposażone dodatkowo w przenośne lampy o żółtym pulsującym świetle, które należy ustawiać łącznie z trójkątem ostrzegawczym) 
  • apteczka + gumowe rękawiczki
  • min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm
  • kierowca i pasażer motoroweru lub motocykla obowiązany jest, podczas jazdy, mieć na głowie kask ochronny; kierowca trójkołowca lub 4-kołowca przekraczającego prędkość 20 km/h winien posiadać kask ochronny o ile nie może korzystać z pasów bezpieczeństwa. 

Kamizelki odblaskowe

 

Posiadanie kamizelki odblaskowej jest obowiązkowe również dla kierowców i pasażerów samochodów osobowych. Kamizelki muszą być używane, zarówno w dzień jak i w nocy, przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu  w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Zimowe wyposażenie
Kierowcy zobowiązani są do używania opon zimowych w określonych warunkach pogodowych. Jako warunki zimowe uznaje się: śnieg, gołoledź, błoto pośniegowe. Zabronione jest używanie opon z kolcami. Można używać łańcuchów przeciwślizgowych.

Przewóz dzieci
Dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w foteliku lub specjalnym siedzisku przystosowanym do ich wymiarów. Przy braku takiego zabezpieczenia dzieci w wieku 3 lat i powyżej  powinny podróżować na tylnym siedzeniu zabezpieczone pasami bezpieczeństwa lub innym systemem. Dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą podróżować samochodem bez zabezpieczenia dostosowanego do ich wymiarów.

Światła mijania

 

Używanie świateł mijania w dzień obowiązkowe w przypadku złej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Ogólnie zalecana jazda z włączonymi światłami mijania przez 24h

▪ Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy  widoczność jest ograniczona do 50m.
▪ Obowiązek używania  świateł mijania w tunelach.
▪ Zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi.

Parkowanie
Parkować można tylko w miejscach oznaczonych, jako parking. Opłatę za czas parkowania reguluje się bezpośrednio w parkometrach lub przy pomocy kart parkingowych. W obydwu przypadkach pierwsze pół godziny jest bezpłatne.

Niepełnosprawni
Niepełnosprawni, również turyści zagraniczni, posiadający ważną kartę parkingową mogą parkować:

  • bezpłatnie przez 3 godziny w strefie parkowania ograniczonego bądź zakazu ( należy oznaczyć godzinę przyjazdu);
  •  bezpłatnie na parkingach płatnych;
  •  przez 3 godziny w miejscu gdzie należy legitymować się specjalnym pozwoleniem dla stałych mieszkańców;
  •  zatrzymać się w strefie dla pieszych, aby wsiąść lub wysiąść z samochodu.

 

OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI, km/h
Teren zabudowany
: 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej.  
Teren niezabudowany:

Do ruchu na autostradach i drogach ruchu szybkiego dopuszczone są pojazdy przystosowane do jazdy z prędkością 60 km/h. Bezwzględny zakaz zatrzymywania się na autostradzie. Przy złych warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność (mgła, deszcz, śnieg) do 50 m obowiązuje zakaz przekraczania 50 km/h. Holowanie uszkodzonego pojazdu na autostradzie (do pierwszego zjazdu) - 80 km/h. Zakaz wyprzedzania autobusu sygnalizującego zamiar zatrzymania się na przystanku lub już na nim stojącego; kierowca może omijać autobus z maks. prędkością 4 do 7 km/h. Zmniejszenie prędkości dotyczy  również pojazdów nadjeżdżających z przeciwnego kierunku.

 

KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,05 promila. Nowi kierowcy, posiadacze praw jazdy mniej niż 2 lata oraz młodzi - poniżej 21 roku życia - 0,00 promila. Dotyczy to również kierowców zagranicznych. Jeżeli zostanie u nich wykryty alkohol we krwi to karani są mandatem w wysokości 250 Euro, dwoma punktami karnymi oraz przedłużeniem okresu próbnego posiadania prawa jazdy o kolejne 2 lata.

Kierowca, u którego stwierdzono zawartość alkoholu we krwi:

  • 0,5% - 0,11% karany jest mandatem w wysokości 500 – 1500 Euro, 2 pkt. karnymi i zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1 do 3 miesięcy,
  • powyżej 0,11% mandat jest zależny od zarobków i/lub kara więzienia, 3 pkt. karnymi i zatrzymaniem prawa jazdy na okres 6 miesięcy.  

Takie same kary stosowane są w przypadku jazdy pod wpływem narkotyków.

Przykładowa wysokość mandatów za niektóre wykroczenia drogowe:

  • nieprawidłowe parkowanie - od 10 do 35 Euro,
  • używanie elektronicznych nośników – 100 do 200 Euro + 2 pkt. karne
  • nierespektowanie czerwonego światła - od 90 do 360 Euro + 2 pkt. karne,
  • nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 30 Euro,
  • przewożenie dzieci bez specjalnego zabezpieczenia - 40 Euro,
  • niedozwolone zachowanie na autostradzie (np.: zawracanie, cofanie, wymuszanie pierwszeństwa itp.) - 70 – 200 Euro,
  • jazda samochodem niespełniającym wymogów technicznych - 80 – 270 Euro,
  • przekroczenie dopuszczalnej masy załadunku samochodu ciężarowego o więcej niż 5% lub samochodu osobowego o 20% - 80 - 380 Euro (kierowca samochodu ciężarowego); 140 - 425 Euro (właściciel samochodu ciężarowego); 95 - 235 Euro (samochód osobowy) 

Policjant ma prawo pobrać mandat gotówką do wysokości 35 Euro. W stosunku do cudzoziemców policja może żądać złożenia kaucji, a w przypadku odmowy - zatrzymać pojazd. Może też zatrzymać prawo jazdy i wpisać do niego okres zakazu prowadzenia pojazdu na terenie Niemiec. Każdy kierowca, w tym również turysta, karany jest wg systemu punktów karnych (1-7 punktów), a dane są przesyłane do polskiej policji. 
Prawo niemieckie zawiera precyzyjnie określony katalog wykroczeń drogowych i wysokości kar za każde z nich, w związku, z czym podejmowanie przez polskiego turystę próby dyskusji z policją drogową na temat wysokości mandatu nałożonego za popełnione wykroczenie jest bezcelowe i powoduje pogorszenie sytuacji zainteresowanego. Odmowa uregulowania mandatu na miejscu wiąże się ze skierowaniem sprawy na drogę sądową. Policja bardzo rygorystycznie kontroluje też stan techniczny pojazdów. W przypadku stwierdzenia poważnych usterek samochodu należy liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, wysoką karą pieniężną, a także z obciążeniem kierowcy kosztami odholowania pojazdu do warsztatu i innymi kosztami administracyjnymi.

 


Top