Shopping cart

Wartość produktów: 0 zł
PZM TRAVEL - Kontakt: +48 22 849 84 49 w godz. 8.00-16.00   +48 784407592 w godz. 8.00-22.00 

Przepisy drogowe


Dozwolone wymiary pojazdu:

  • wysokość - 4 m,
  •  szerokość - 2,55 m,
  • długość zespołu  pojazdów (samochód ciągnący + przyczepa np. campingowa) - 18,75 m.

Całkowity ciężar przyczepy wyposażonej tylko w hamulce bezwładnościowe nie może przekraczać ciężaru pojazdu ciągnącego, określonego w dowodzie rejestracyjnym.

Wyposażenie pojazdu:

  • pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach,
  • apteczka pierwszej pomocy,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • opony: głębokość profilu bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm dla samochodów  osobowych i 2 mm dla samochodów ciężarowych i autokarów,
  • kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów

Turyści powinni liczyć się z drobiazgowymi kontrolami stanu technicznego pojazdu. Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty lub zatrzymanie tablic rejestracyjnych, a nawet pojazdu

Kamery samochodowe są zabronione.

Kamizelki odblaskowe

 

Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach 2-osiowych. Kamizelka musi być używana przez kierowcę  lub pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np.awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Kolor kamizelki musi być fluorescencyjny żółty, czerwony lub pomarańczowy. Nierespektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości 14 Euro, pobieranym na miejscu.

Obowiązek nie dotyczy motocyklistów, ale jest to zalecane.

Zimowe wyposażenie

W przypadku samochodów osobowych oraz lekkich samochodów dostawczych do 3,5 tony wymagane jest posiadanie wyposażenia zimowego w terminie od 1 listopada do 15 kwietnia następnego roku. Opony zimowe powinny znajdować się na wszystkich kołach pojazdu.  Dozwolone, a nawet zalecane jest używanie łańcuchów przeciwślizgowych podczas niesprzyjających warunków zimowych. Nakaz używania łańcuchów w miejscach wyznaczonych i wydzielonych znakami.  Zalecana max. prędkość 50km/h.  Używanie opon z kolcami dozwolone jest od 1 października do 31 maja przez pojazdy o masie do 3,5 t i nacisku 1,8 t/oś. Muszą być one zamontowane na wszystkich kołach pojazdu. Dozwolona prędkość na autostradach – 100 km/h, a na pozostałych drogach 80 km/h.  Pojazd wyposażony w opony z kolcami powinien być oznaczony z tyłu, specjalną plakietką, którą można nabyć np. w biurach OAMTC lub na stacjach obsługi.

Lokalne przepisy austriackie - normy O-Norm 5117 (łańcuchy do samochodów osobowych) i O-Norm 5119 (łańcuchy do pojazdów ciężarowych)  - precyzują, jakie wymagania muszą spełniać łańcuchy śniegowe, by mogły być użytkowane w Austrii. Łańcuchy zgodne z ww. normami, oznakowane są logiem jednej z nich - w zależności od rodzaju pojazdu, do którego są przeznaczone.

Przewóz dzieci
Dzieci do lat 14 i o wzroście do 1,35 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu, o ile nie jest ono wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów  dziecka. Dzieci w wieku 14 i więcej lat o wzroście powyżej 1,35 cm mają obowiązek używania pasów bezpieczeństwa dla dorosłych; natomiast dzieci poniżej 1,35 cm wzrostu mogą używać 3-punktowych pasów bezpieczeństwa, bez siedzenia na podwyższeniu, pod warunkiem, że pasy nie przebiegają na linii gardła dziecka.

Światła mijania
Używanie świateł mijania  jest obowiązkowe w nocy; w dzień tylko w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanego warunkami atmosferycznymi.

Parkowanie
W większości miast znajdują się strefy ograniczonego parkowania tzw. strefy niebieskie. Parkowanie w tych strefach dozwolone jest maksymalnie od 1,5 do 3 godzin w zależności od miejsca i jest płatne. Karty parkingowe (kolor karty oznacza czas parkowania) są do nabycia w kioskach, bankach i niektórych stacjach obsługi. Kartę, po zaznaczeniu czasu przybycia, należy umieścić na przedniej szybie pojazdu w widocznym miejscu. Opłata za parkowanie wynosi  od 1 Euro za 30 minut  do 4 Euro za 2 godziny, czas parkowania do 10 minut jest bezpłatny. Pojazd zaparkowany nieprawidłowo, może być odholowany przez policję, a kierowca ponosi koszty jego odzyskania.
Strefy krótkiego parkowania w Wiedniu (mapka i opis).
Przyczepy campingowe !
Zakaz pozostawiania przyczep campingowych (bez pojazdu ciągnącego) na parkingach publicznych np. na parkingu przy autostradzie. Zasady parkowania i korzystania z camperów są różne w poszczególnych regionach. Ze względu na ochronę przyrody np. w  Tyrolu, Górnej Austrii i Salzburgu zabrania się parkowania w odległości mniejszej niż 500 m od jeziora lub mniej niż 200 m od drogi wysokoalpejskiej.

Szczegóły i wykazy parkingów na stronie: http://www.oamtc.at/parken.

Prawo jazdy 
Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Kategorie praw jazdy, które obowiązują w Austrii:

Ograniczenie prędkości, km/h:
Teren zabudowany - 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej (np.w Grazu- 30 km/h); 

(1) 100 km/h na autostradach gdzie ograniczenie to wskazują elektroniczne tablice informacyjne;

(2) Ograniczenie prędkości w nocy (22.00 - 5.00) do 110 km/h na autostradach A10 Tauern, A12 Inntal, A13 Brenner i A14 Rheinta.l

(3) Ograniczenie prędkości do 90 km/h w nocy (22.00 - 5.00) na autostradach gdzie ograniczenie to wskazują elektroniczne tablice informacyjne (1).
(
4) Pojazdy powyżej 7,5 ton nie mogą poruszać się w nocy (od 22.00 do 05.00) po drogach na obszarze całej Austrii. Zasada ta nie dotyczy tzw. pojazdów "cichych", których poruszanie się jest ograniczone do 70 km/h (80km/h na niektórych odcinkach dróg).

(5) 60 km/h na większości dróg w Tyrolu. Minimalne ograniczenie prędkości na autostradach i innych drogach dla pojazdów silnikowych. Oznaczone prostokątnym niebieskim znakiem z białym samochodem. Samochody, które nie mogą utrzymać takiej prędkości nie mogą wjeżdżać na drogi.

Korytarz bezpieczeństwa:
Uwaga: Od 01.01.2012 na autostradach i drogach ekspresowych, w przypadku zatłoczenia drogi, obowiązuje ustąpienie z pasa środkowego i utworzenie korytarza dla pojazdów ratowniczych. I tak kierowcy pojazdów poruszających się prawą stroną drogi muszą jeszcze bardziej zjechać na prawą stronę a kierowcy jadący lewą stroną jeszcze bardziej w lewo aby pojazd ratowniczy np.karetka pogotowia, mogła bez przeszkód dotrzeć na miejsce zdarzenia. Niestosowanie się do tego przepisu karane będzie mandatem w wysokości od 72 do 2180 Euro.


Niepełnosprawni
 Turysta legitymujący się kartą parkingową dla niepełnosprawnych korzysta z takich samych przywilejów jak  obywatel austriacki tj. z:
 - miejsc zarezerwowanych dla niepełnosprawnych,
 - postoju przy drodze oznaczonej zakazem postoju,
- postoju nielimitowanego czasem w strefie ograniczonego czasu parkowania,
- zatrzymania pojazdu przewożącego osoby niepełnosprawne w miejscach, w których zatrzymanie i parkowanie są zabronione (na kilka minut, na przykład, aby wyjść z pojazdu i rozładunku z wózka inwalidzkiego).
Wiedeńska policja i straż miejska nie respektują polskich kart parkingowych dla niepełnosprawnych, wynika to z nagminności nadużyć w tym zakresie. Sugerujemy nawiązanie osobistego kontaktu z właściwą jednostką policji, gdzie karta parkingowa będzie sprawdzona i zostanie wydane zaświadczenie potwierdzające jej autentyczność.  W przypadku otrzymania mandatu należy niezwłocznie odwołać się od nałożonej kary, do organu, który wystawił mandat.

KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest surowo karane. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,049 promila w przypadku, gdy zwartość alkoholu przekroczy dany limit nakładane są następujące kary:

  • od 0,05 do 0,08 promila - 300-3700  Euro;
  • od 0,08 do 0,119 promila- od 800 do 3700 Euro i zatrzymanie prawa jazdy na min. 1 miesiąc;
  • od 0,12 do 0,159 promila - od 1200 do 4400 Euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres min. 4 miesięcy;
  • powyżej 0,16 promila - od 1600 do 5900 Euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres min. 6 miesięcy.

Uwaga: kierowców komunikacji publicznej, kierowców ciężarówek oraz kierowców posiadających prawo jazdy do 2 lat i w okresie próbnym obowiązuje specjalny limit zawartości alkoholu we krwi - 0,01 promila.

Przykładowa wysokość mandatów

  • nieprawidłowe zatrzymanie i parkowanie - 21 Euro, a w sytuacji stwarzającej niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg od 60 do 90 Euro, maks.726 Euro,
  • wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, wyprzedzanie w strefie zakazu – 36do maks.2189 Euro, gdy zaistniała sytuacja stwarza niebezpieczeństwo dla ruchu + zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy,
  • nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 35 do maks.72 Euro.
  • używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego – 50 do maks.72 Euro.

Wysokość mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Ponadto wprowadzone zostały tzw. "żółte kartki" (punkty karne), które stosowane są również w stosunku do cudzoziemców. Trzykrotne otrzymanie żółtej kartki powoduje, że cudzoziemiec może otrzymać zakaz poruszania się samochodem po terytorium Austrii przez okres min. 3 miesięcy. Za wykroczenia drogowe policjant jest upoważniony ukarać sprawcę - na miejscu - mandatem, do wysokości 90 Euro, pobieranym na miejscu, pozostałą kwotę mandatu kierowca jest uregulować w ciągu 2 tygodni. W stosunku do cudzoziemców  policjant ma prawo zażądać kaucji w wysokości równej mandatowi lub do 1308 Euro. Odmowa złożenia kaucji może spowodować konfiskatę dóbr osobistych o wartości równej wysokości nałożonej kaucji.Należy  się liczyć z surowymi kontrolami policji, badającymi stan techniczny pojazdów (szczególnie ogumienie, hamulce, posiadanie apteczki i trójkąta ostrzegawczego). Zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego, wymaganego wyposażenia naraża właściciela na wysokie mandaty  lub nawet zatrzymanie samochodu.

Postępowanie w razie wypadku
O wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia należy natychmiast poinformować policję. W przypadku szkód materialnych obowiązek ten istnieje tylko wtedy gdy nie doszło do wzajemnego ustalenia tożsamości. Obowiązek zgłoszenia faktu wypadku drogowego, w którym były osoby ranne (zwłaszcza rowerzyści i piesi) nawet wówczas gdy doznały one niewielkich obrażeń. Kierowcy pojazdów, którzy polegają na zapewnieniach rowerzystów lub pieszych, iż nic im się nie stało i wezwą policji lub pogotowia narażają się na ryzyko poniesienia wysokiej kary nawet do 2.180 Euro. Według kodeksu drogowego kierowca ma obowiązek poinformowania policji nawet w przypadkach niewielkich lub niepozornych obrażeń. Gdy policja zostanie sprowadzona na miejsce wypadku, w którym nikt nie został ranny i gdzie wszyscy uczestnicy wypadku wymienili swoje dane osobowe uiszcza się opłatę w wysokości 36 Euro; jeżeli okaże się później, że jednak ktoś jest ranny, można zażądać zwrotu tej opłaty. 

 Przełęcze okresowo zamknięte dla ruchu

Przełęcz: Okres zamknięcia:
Filzensattel (2) grudzień - marzec
Furka Joch (1)  październik - czerwiec
Grossglockner (2) - Hochalpenstrasse  listopad - kwiecień
Hahntennjoch (1) listopad - maj
Nassfeld (granica z Włochami) październik - maj
Silvretta/Bielerhöhe (1) listopad - maj
Sölk Pass (2)  listopad - maj
Staller/Sattel; granica z Włochami (2)  listopad - maj
Timmelsjoch-Hochalpentrasse; gr.z Włochami (1) październik - czerwiec

(1) zakaz ruchu pojazdów z przyczepami i samochodami campingowymi
(2) nie zaleca się przejazdu samochodami campingowymi i pojazdami z przyczepami. 


Zakaz ruchu pojazdów z przyczepami i samochodów campingowych przez przełęcze czynne cały rok: Gerlos (droga) * Loibl (tunel) * Wurzen (granica ze Słowenią) * Zirlerberg (Seefeld) - od strony północnej.

Odradza się przejazd samochodami campingowymi i pojazdów z przyczepami przez przełęcze czynne cały rok:  *Alpl * Arlberg (dozwolony przejazd tylko na odcinku Vorarlbrg-Lech) * Buchauer Sattel * Flexen(Zurs) * Gaberl/Stubalpe * Hengst * Hochentauern  * Hochtannberg * Holzleiten Sattel * Kartitscher Sattel * Klipptztörl * Kreuzberg Sattel (Karyntia) * Kühtai Sattel * Neumarkter Sattel * Norberthöhe * Ochsattel * Plöcken * Präbichl * Radl (granica ze Słowenią) * RadstädterTauern * Seeberg/Aflenz * Soboth * Turracher Höhe * Zellerrain * Zirlerberg (strona południowa).   


Top