Przepisy drogowe
Prawo jazdy
Do prowadzenia samochodu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Dozwolone wymiary pojazdu:
- wysokość – 4 m;
- szerokość - 2,5 m;
- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m
Wyposażenie pojazdu:
- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych, o ile są zamontowane
- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka
- gaśnica
- min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,5 mm
- kask ochronny dla motocyklisty i pasażera
Kamizelka odblaskowa
Obowiązek posiadania i używania kamizelek bezpieczeństwa (odblaskowych) przy wychodzeniu z samochodu w terenie niezabudowanym. |
Zimowe wyposażenie
Zaleca się używanie opon zimowych w okresie od 1 listopada do 1 marca. Zalecane wożenie ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych, zwłaszcza w terenach górskich. Zakaz używania opon z kolcami.
Przewóz dzieci
Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach.
Światła mijania
Używanie świateł mijania w terenie niezabudowanym obowiązkowe przez 24h przez cały rok. W terenie zabudowanym obowiązkowe w nocy a w dzień - tylko przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Motocykle - światła mijania obowiązkowe przez 24h przez cały rok |
Parkowanie
Parkingi w miastach w większości są płatne. Dopuszcza się parkowanie wzdłuż krawężnika ulicy o ile nie utrudnia to ruchu. Znak ARRET oznacza, że pojazd nie może stanąć na więcej niż 5 minut. Generalnie zabrania się parkowania przy drogach krajowych. Na nielicznych parkingach zainstalowane są parkometry. Orientacyjna opłata za parking: od 0,50 do 1,5 Euro za godzinę.
Niepełnosprawni
Nie ma specjalnych ułatwień dla niepełnosprawnych. Miejsca na parkingach zarezerwowane dla niepełnosprawnych są oznakowane.
DOZWOLONE PRĘDKOŚCI, km/h
Teren zabudowany – 50 km/h
Teren niezabudowany:
Motorower – 45 km/h zarówno w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym.
Pojazdy ciężkie – 40 km/h w terenie zabudowanym i 70 km/h w terenie niezabudowanym.
Zakaz prywatnego holowania.
KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,00 promila. Prowadzenie pojazdu przez osoby, u których poziom alkoholu we krwi przekracza dopuszczalną normę lub są pod wpływem substancji odurzających bądź leków o podobnym działaniu karane jest zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 90 dni i mandatem do 780 RON.
Mandaty podzielone są na 5 kategorii:
Kat. I = 2 do 3 punktów
Kat. II = 4 do 5 punktów
Kat. III = 6 do 8 punktów
Kat. IV = 9 do 20 punktów
Kat. V = 21 do 100 punktów
Każdy punkt odpowiada 10% wynagrodzenia minimalnego brutto. W konsekwencji 1 punkt karny odpowiada kwocie 75 RON.
Uwaga: Rumuńska policja drogowa jest wyjątkowo rygorystyczna. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Za złamanie przepisów ruchu drogowego grożą nie tylko wysokie mandaty, lecz także - coraz częściej stosowane - kary polegające na zatrzymaniu prawa jazdy na czas określony. Trzeba się liczyć z możliwością, że np. za przekroczenie linii ciągłej albo przekroczenie dozwolonej prędkości grozi zatrzymanie prawa jazdy na okres 30, 60 lub 90 dni. Należy również pamiętać, że procedura zwracania dokumentu jest długotrwała: po upływie 2 tygodni (okres ważności tzw."dovada") prawo jazdy przesyłane jest do Komendy Głównej Policji w Bukareszcie a stamtąd do Wydziału Konsularnego Ambasady, następnie zaś do urzędu w Polsce, który je wystawił. Taki tryb postępowania powoduje, że kierowca pozbawiony zostaje prawa jazdy na kolejnych kilka tygodni.
Mandat za wykroczenie drogowe należy zapłacić bezzwłocznie:
1. W najbliższym urzędzie pocztowym (POSTA ROMANA).
2. W najbliższym punkcie CEC (KASA OSZCZĘDNOŚCIOWA).
3. W najbliższym urzędzie skarbowym (CIRCA FINANCIARA).
Możliwość osobistego odebrania prawa jazdy
W przypadku zatrzymania prawa jazdy przez funkcjonariuszy rumuńskiej policji drogowej możliwe jest osobiste odebranie dokumentu w ciągu 15 dni od dnia zatrzymania. Dokumenty, które są niezbędne do odbioru prawa jazdy z policji:
- Declaratie - oświadczenie notarialne zawierające zobowiązanie do opuszczenia swoim pojazdem terytorium Rumunii w ciągu 24 godzin od dnia odebrania dokumentu oraz zobowiązanie do nieprowadzenia pojazdu w Rumunii przez okres, na jaki nałożona została kara.
- Kserokopia dowodu osobistego lub paszportu.
- Kserokopia protokołu policyjnego (proces verbal). Najrozsądniej jest zrobić kserokopie wszystkich dokumentów, które otrzymano podczas interwencji policji drogowej.
- Kserokopia pokwitowania opłaty za mandat.
- Podanie do komendanta policji
Zarówno podanie do komendanta policji, jak i oświadczenie notarialne muszą być sporządzone w jęz. rumuńskim przez notariusza w obecności tłumacza przysięgłego z języka zrozumiałego dla uczestnika czynności (notariusz dokonujący czynności musi mieć pewność, że uczestnik zna treść dokumentu, który podpisuje).
Oświadczenie może być także sporządzone w konsulacie polskim w Bukareszcie. Treść dokumentu jest tłumaczona uczestnikowi czynności przez tłumacza konsulatu. Opłatę pobiera się za poświadczenie własnoręczności podpisu osoby składającej deklarację.