Przepisy drogowe
Prawo jazdy
Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Dozwolone wymiary pojazdu:
- wysokość - 4,5 m (należy wziąć pod uwagę, że część tuneli usytuowanych na drogach regionalnych i w miastach ma wysokość poniżej 4,5 m)
- szerokość - 2,6 m (łącznie z ładunkiem)
- długość zespołu pojazdu (samochód + przyczepa) - 18,75 m
Wyposażenie pojazdu:
- pasy bezpieczeństwa obowiązkowe na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamontowane
- trójkąt ostrzegawczy
- min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm)
- kask ochronny dla motocyklisty/motorowerzysty i ich pasażerów
- zaleca się posiadanie apteczki, gaśnicy i kompletu zapasowych żarówek
Zimowe wyposażenie
Okres zimowy uzależniony jest od warunków pogodowych, ale zazwyczaj trwa od października do marca. Samochody prywatne do 3,5 tony muszą być w okresie od 1 grudnia do 31 marca wyposażone w opony zimowe na wszystkich kołach, jeśli za drodze zalega śnieg lub gdy jest oblodzona. Dozwolone jest używanie opon z kolcami w okresie od 1 października do 15 kwietnia. Zalecane używanie łańcuchów przeciwślizgowych w przypadku zaśnieżonej lub oblodzonej drogi.
Przewóz dzieci
Dzieci o wzroście poniżej 1,35 m powinny zawsze podróżować w specjalnych zabezpieczeniach (np. fotelik). Dzieci o wzroście powyżej 1,35 m a poniżej 15 roku życia muszą używać pasów bezpieczeństwa przystosowanych do ich rozmiarów. Dotyczy to przewożenia dzieci zarówno na przednim jak i tylnym siedzeniu.
Światła mijania;
Używanie świateł mijania obowiązkowe przez całą dobę, przez cały rok dla wszystkich pojazdów, tak w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym. |
Parkowanie
W większych miastach Szwecji zainstalowane są parkometry. Zwykle, od 08.00 do 18.00, parkowanie jest płatne. Opłata za 1 godzinę parkowania waha się w granicach 15 - 40 SEK. W centrum Sztokholmu opłata za 1 godzinę parkowania wynosi 60- 70 SEK.
Niepełnosprawni
W miejscach zakazu parkowania niepełnosprawny może pozostawić samochód na 3 godziny, a w miejscach parkowania ograniczonego do 3 godzin - na 24 godziny. Na niektórych parkingach zwolniony jest z opłat za parkowanie. Warunkiem udogodnień jest posiadanie ważnej legitymacji oraz nalepki parkingowej umieszczonej na szybie samochodu w widocznym miejscu.
OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI, km/h
Ograniczenie prędkości zależy, od jakości i bezpieczeństwa na danej drodze. W rezultacie limity prędkości mogą się zmieniać na tej samej drodze w zależności od okoliczności. Znaki drogowe ustawione wzdłuż obu stron drogi informują o zmieniających się ograniczeniach prędkości.
KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,02 promila. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest b. wysoką grzywną i/lub zatrzymaniem prawa jazdy a także aresztem.
Wysokość stawek grzywny waha się od 50 do 1000 SEK w zależności od dochodów karanego kierowcy.
Przykład
Za prowadzenie pojazdu przy zawartości alkoholu we krwi 0,035 promila i stałych dochodach stawka wynosi 150 SEK, a grzywna wzrasta do: 40 jednostek x 150 SEK = 6000 SEK.
Przykładowa wysokości mandatów za inne wykroczenia drogowe, w SEK:
- Nieprawidłowe parkowanie w mieście - 400 - 1000
- Nieprawidłowe parkowanie poza miastem -200 - 800
- Wyprzedzanie niedozwolone lub niebezpieczne, nierespektowanie czerwonego światła lub znaku STOP -2500 - 3000
- Nierespektowanie przejścia dla pieszych - 3000
- Nierespektowanie pierwszeństwa z prawej strony - 2000
- Brak świateł w dzień - 500
- Brak świateł w nocy - 1200
- Nieprawidłowe przewożenie dzieci - 2500
- Nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 600
- Nieużywanie kasku ochronnego -1500 - 2500
- Brak opon zimowych w okresie w okresie 01.12 - 31.03 -1200
- Przekroczenie prędkości:
Uwaga: W przypadku znacznych naruszeń przepisów o ruchu drogowym (np. przekroczenie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu) policja szwedzka może zatrzymać prawo jazdy. Będzie ono zwrócone bezpośrednio do urzędu, który wystawił dokument w Polsce, jednakże dopiero po stwierdzeniu przez szwedzki Urząd Transportu opłacenia nałożonych kar i spełnienia ewentualnych innych warunków, jeżeli takowe były wymagane. Szwedzki Urząd Transportu może zadecydować o zatrzymaniu prawa jazdy także w takich przypadkach jak np.: bezprawne oddalenie się z miejsca wypadku, w którym się uczestniczyło, stwierdzenie przewlekłej choroby lub stanu zagrażającego bezpieczeństwu na drodze itp. W przypadku nałożenia na kierowców kary (mandat, odebranie prawa jazdy itp.) wszelkie odwołania lub skargi winny być samodzielnie zgłaszane do właściwego szwedzkiego organu wskazanego w decyzji. W razie wypadku, wskutek którego są ranni lub znaczne straty materialne należy wezwać policję i sporządzić raport. Taki sam porządek należy zachować, gdy w wypadku bierze udział samochód i zwierzęta (np. jelenie, sarny, wilki itp.).