Przepisy drogowe
Prawo jazdy
Do prowadzenia samochodu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Dozwolone wymiary pojazdu:
- wysokość - brak ograniczeń;
- szerokość - 2,55 m;
- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m.
Wyposażenie pojazdu:
- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach (na tylnych - o ile zamontowane);
- trójkąt ostrzegawczy;
- min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm;
- zalecane jest wożenie ze sobą gaśnicy, apteczki i kompletu zapasowych żarówek;
- kask ochronny dla kierowcy i pasażera motocykla/motoroweru.
Zimowe wyposażenie
Nie ma określonych przepisów dotyczących okresu zimowego oraz używania opon zimowych. Dozwolone jest używanie opon z kolcami oraz łańcuchów przeciwślizgowych w przypadku obfitych opadów śniegu lub oblodzonej drogi.
Przewóz dzieci
Dzieci poniżej 3 lat - zarówno na przednim jak i tylnym siedzeniu - muszą być przewożone w specjalnie przystosowanym foteliku. Dzieci w wieku 3 -12 lat i wzroście poniżej 1,35 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu o ile jest wyposażone w specjalny fotelik lub pasy bezpieczeństwa przystosowane do rozmiarów dziecka. Dzieci w wieku 12 i więcej lat oraz powyżej 1,35 m wzrostu muszą używać pasów bezpieczeństwa przystosowanych do ich rozmiarów.
Światła mijania
W terenie zabudowanym dobrze oświetlonym, od zmierzchu do świtu, obowiązek używania świateł pozycyjnych. W terenie niezabudowanym lub zabudowanym słabo oświetlonym obowiązek używania świateł mijania lub drogowych(w zależności od sytuacji).
Kierowcy zobowiązani są dopasować światła swoich samochodów do ruchu lewostronnego gdyż w przeciwnym przypadku są narażeni na zatrzymanie przez policję i ukaranie mandatem w wysokości 1000 GBP. Reflektory z gładkimi szybami są przestawiane w tradycyjny sposób przez naklejanie folii nieprzepuszczającej światła. Dla systemów halogenowych, ksenonowych i biksenonowych opartych na modułach projektorowych f. Hella opracowała tzw. rozwiązanie turystyczne. Bezpośrednio w module projektorowym umieszczono maleńka dźwigienkę, dostępną po zdjęciu tylnej obudowy lampy. Przesunięcie dźwigienki powoduje podniesienie mikroprzesłony w projektorze, co powoduje zmianę wytwarzanego strumienia światła na symetryczny, a więc nieoślepiający. Przy powrocie należy pamiętać o przywróceniu ustawienia podstawowego.
Parkowanie
W miastach zazwyczaj obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju na głównych arteriach komunikacyjnych - od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-18.30 i w soboty w godz. 8.30-13.30. Na arteriach o dużym natężeniu ruchu (urban clearway) można zatrzymać się jedynie na maks. 2 minuty (tak, aby móc wsiąść lub wysiąść z pojazdu). System żółtych linii namalowanych wzdłuż jezdni lub w poprzek chodnika oznacza zakaz lub ograniczenie postoju i zatrzymania się na czas oznaczony na prostokątnej tabliczce koloru żółtego.
W Londynie ustanowiono tzw. osie czerwone (Red Routes); są oznaczone linią czerwoną biegnącą wzdłuż pasa drogi ograniczającą możliwość zatrzymywania się w niektórych miejscach. Na większości parkingów w Londynie i dużych miastach zainstalowane są parkometry.
Opłaty obowiązują w dni powszednie w godz. 8.30 -18.30 oraz soboty w godz. 8.30-13.30.Opłaty za parkowanie jak też i parkometry są zróżnicowane. Przede wszystkim należy też zwrócić uwagę na rodzaj parkometru:
- parkometry w szarym kolorze przeznaczone są do krótkiego parkowania (do 2 godzin)
- parkometry w zielonym kolorze przeznaczone są dla parkujących dłużej.
Obowiązek korzystania z miejsc wyznaczonych specjalnie do parkowania, oznaczonych niebieską tabliczką z białą literą P; należy zwracać uwagę na umieszczone pod znakiem tabliczki informujące o dozwolonym czasie parkowania.
Niepełnosprawni
Niepełnosprawni (kierowca bądź pasażer) posiadający ważną legitymację, oraz przyklejoną na pojeździe nalepkę korzystają na parkingu z miejsc specjalnie zarezerwowanych i mogą na nich parkować bezpłatnie i bez limitu czasu w strefach ograniczonego czasu parkowania. W niektórych regionach kraju może parkować bezpłatnie na parkingach usytuowanych przy drogach publicznych.
Londyn - Kierowcy niepełnosprawni poruszający się pojazdami oznakowanymi są zwolnieni z opłaty pod warunkiem, że zarejestrują się w Transport for London i uiszczą opłatę za rejestrację w wysokości 10 funtów. Z opłaty nie są zwolnieni turyści niepełnosprawni spoza Unii Europejskiej oraz turyści z krajów Unii, którzy plakietki nie posiadają. Zwolnienie ważne jest przez rok, a po upływie tego okresu należy je odnowić. Za zwolnienie opłaca się zapłacić wtedy, gdy po centrum Londynu zamierza się jeździć przez ponad dwa dni w roku. Jeżeli po centrum Londynu będzie się jeździło tylko jeden dzień lub góra dwa dni w roku, wówczas bardziej opłaca się uiszczać jednorazową opłatę dzienną. Osoby kwalifikujące się do 100% zniżki powinny wypełnić formularz rejestracji pojazdów z niebieską plakietką (Blue Badge holder discount registration form).
Formularz można pobrać ze strony www.cclondon.com. Po otrzymaniu formularza i uiszczeniu opłaty wysłane zostanie potwierdzenie. Zniżka zaczyna obowiązywać w momencie otrzymania takiego potwierdzenia, dlatego też rejestracji należy dokonać, co najmniej na trzy tygodnie przed planowanym wyjazdem do Wielkiej Brytanii.
OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI, km/h
Teren zabudowany - 48 km/h
Teren niezabudowany:
Zakaz ruchu na prawym skrajnym pasie autostrady 3 lub więcej pasmowej pojazdów do przewozu pasażerów, kamperów, lub pojazdów mieszany o dmc “na pusto” powyżej 3,5 tony lub przystosowanych do przewozu mniej niż 8 pasażerów.
KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,08 promila. Jazda pod wpływem alkoholu karana jest grzywną do wysokości 5000 GBP i zatrzymaniem prawa jazdy na okres 12 miesięcy oraz/lub karą aresztu do 6 miesięcy + od 3 do 11 punktów karnych.
Przykładowa wysokość mandatów, pobieranych przez policję na miejscu, za inne wykroczenia:
- przekroczenie prędkości na zwykłej drodze – do 1000 GBP + 3 pkt. karne
- przekroczenie prędkości na autostradzie – do 2500 GBP + 3-6 pkt. karnych
- korzystanie z telefonu komórkowego i innych urządzeń mobilnych podczas jazdy - 200 GBP (do 2500 GBP dla kierowców ciężarówek) + 6 pkt. karnych
- nieprawidłowe parkowanie – 20-60 GBP
- przejazd na czerwonym świetle – do 1000 GBP + 3 pkt. karne
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa – do 500 GBP
Uwaga: poza policją, prawo do unieruchomienia pojazdu, odblokowania go po opłaceniu mandatu, mają również inspektorzy drogowi tj. traffic warden.
W Anglii i Galii wprowadzono dla kierowców zagranicznych mandaty „stałe” w wysokości 60 GBP. Na przykład za przekroczenie prędkości, rozmowy telefoniczne podczas jazdy bez urządzenia głośnomówiącego policjant ma prawo ukarać ww. mandatem a w razie odmowy unieruchomić pojazd. Kierowca ma możliwość zakwestionowania mandatu przed sądem.