Przepisy drogowe
Prawo jazdy
Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Dozwolone wymiary pojazdu:
- wysokość - 4 m
- szerokość - 2,55 m
- długość całkowita zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m
Uwaga: przyczepa wioząca sprzęt turystyczny lub sportowy może być 1- lub 2-osiowa. Przyczepa campingowa o ciężarze powyżej 750 kg „na pusto” lub przekraczającym 50% ciężaru pojazdu ciągnącego winna być wyposażona w hamulce.
Wyposażenie pojazdu
- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach - na tylnych o ile są zamontowane
- trójkąt ostrzegawczy
- min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm
- zewnętrzne lusterko wsteczne z prawej strony pojazdu oraz wewnętrzne lusterko wsteczne
- kask ochronny dla motorowerzysty i motocyklisty
- lusterka wsteczne dla motorowerzysty i motocyklisty; motocyklista, który może rozwinąć prędkość powyżej 100 km/h winien posiadać 2 lusterka wsteczne
- zaleca się posiadanie apteczki i gaśnicy
Kamizelki odblaskowe
Obowiązek posiadania w samochodzie kamizelek odblaskowych. Kamizelki należy zakładać przy wychodzeniu z pojazdu np. z powodu awarii lub zatrzymania w zatoce parkingowej tak, aby być widocznym dla innych użytkowników ruchu. |
Zimowe wyposażenie
Okres zimowy trwa: w regionie Val d’Aoste ,od 15 października do 15 kwietnia, a w pozostałej części kraju od 15 listopada do 15 kwietnia. W tym okresie obowiązkowe jest używanie opon zimowych. Muszą być one zamontowane na wszystkich kołach, a min. głębokość rzeźby bieżnika to 1,6 mm. Obowiązek wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych. Dozwolone jest używanie opon z kolcami.
Przewóz dzieci
Zakaz przewozu dzieci o wadze poniżej 36 kg i wzroście poniżej 150 cm na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w urządzenie zabezpieczające przystosowane do wymiarów dziecka. Przewóz dzieci w samochodach z rejestracją zagraniczną podlega przepisom kraju ich pochodzenia.
Światła mijania
Obowiązek używania świateł mijania lub dziennych przez 24h poza terenem zabudowanym. Obowiązek używania ww. świateł w tunelach. Każdy pojazd silnikowy musi być wyposażony w białe lub żółte światła - z przodu; czerwone - z tyłu pojazdu. Tylne światła przeciwmgielne mogą być używane tylko przy widoczności ograniczonej do 50 m. |
Parkowanie
We wszystkich większych miastach, w pobliżu śródmieścia, utworzono strefy parkowania płatnego oznaczone niebieskimi tablicami (zone bleue). Parkowanie bezpłatne dozwolone jest tylko w określonych godzinach w dni powszednie i niedziele - zgodnie ze wskazaniami umieszczonymi na tablicach; karty parkingowe można wykupić w automatach lub w kiosku z gazetami. We wszystkich większych miastach, w pobliżu śródmieścia, utworzono strefy parkowania płatnego oznaczone niebieskimi tablicami (zone bleue). Parkowanie bezpłatne dozwolone jest tylko w pewnych godzinach w dni powszednie i niedziele - zgodnie ze wskazaniami umieszczonymi na tablicach; karty parkingowe można wykupić w automatach lub w kiosku z gazetami.
W niektórych miastach zostały utworzone też tzw. strefy zielone, w których obowiązuje zakaz parkowania w dni powszednie w godz. 8.00-9.30 i 14.30-16.00. Z uwagi na ochronę zabytków historycznych (np. w Rzymie, Bolonii i Florencji) utworzono strefy centralne, w których obowiązuje zakaz parkowania w dni robocze w godz.7-20. Średnie opłata za 1 godzinę parkowania - 1,20 Euro.
Niepełnosprawni
Osoby niepełnosprawne posiadające ważną kartę parkingową mogą parkować na specjalnie wyznaczonych miejscach. W miejscach zakazu parkowania samochody te również mogą się zatrzymać. Przepis ten dotyczy także turystów zagranicznych.
OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI
Teren zabudowany - 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej
KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,05 promila. Kierowcy ze stażem posiadania prawa jazdy poniżej 3 lat oraz kierowcy zawodowi - 0,00 promila. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu wymierzane są następujące kary:
Prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających - od 1500 do 6000 Euro +10 pkt. karnych +zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 roku do 2 lat + areszt na okres od
6 do 12 miesięcy.
Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu, jeśli spowoduje wypadek otrzymuje podwojoną karę.
Przykładowe mandaty za inne wykroczenia drogowe:
- nieprawidłowe parkowanie stwarzające niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi - od 84 do 335 Euro +2 punkty
- niebezpieczne prowadzenie pojazdu w pobliżu zakrętów lub podczas ograniczonej widoczności - od 80 do 318 Euro + 8 punktów
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 80 do 323 Euro + 5 punktów
- przewożenie pasażerów na motorowerze - od 80 do 323 Euro+ 1 punkt
- rozmowy z tel. komórkowego podczas jazdy - od 160 do 641 Euro+ 5 punktów
- nierespektowanie czerwonego światła - od 162 do 646 Euro + 6 punktów
- niebezpieczne prowadzenie pojazdu w pobliżu zakrętów lub przy ograniczonej widoczności - od 84 do 335 Euro + 8 punktów
- przekroczenie prędkości
Uwaga: Wysokość mandatów za poważne wykroczenia drogowe dokonane w nocy (od 22.00 do 07.00) wzrasta o 30%.
Poza ww. mandatami policja rejestruje punkty karne w skali 1-10. Kierowca zagraniczny, bez względu czy w jego kraju działa system punktów karnych czy nie, również podlega punktowaniu. Przy zebraniu przez kierowcę 20 punktów policja zatrzymuje prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 2 lat.
Policja ma prawo żądać natychmiastowego uregulowania mandatu w wysokości 1/4 kwoty maksimum przewidzianej dla danego wykroczenia. Jeżeli kierowca nie może uregulować mandatu na miejscu musi przelać kaucję równą połowie wysokości mandatu maksimum gotówką bądź w formie gwarancji. W przypadku odmowy uregulowania mandatu policja ma prawo skonfiskować pojazd do czasu uregulowania mandatu.
W przypadku braku lub wygaśnięcia ważności dokumentów pojazdu policja ma prawo skonfiskować pojazd.
Motorowerzyści, motocykliści - nienoszenie kasków ochronnych lub przewożenie osób bez zezwolenia może spowodować zatrzymanie pojazdu na okres 3 miesięcy.
ZAKAZ WJADU DO RZYMU DIESLEM
Od 4.11.2019 samochody z silnikiem Diesla o normie emisji spalin Euro 3 w dni powszednie mają zakaz wjazdu do centrum Rzymu. Kary za złamanie zakazu wynosić będą od 168 do 679 euro. Z zakazu ruchu wyłączone zostały samochody z napędem wysokoprężnym, którymi przewożone są osoby niepełnoprawne i chore. Dla samochodów dostawczych z silnikami z normą emisji spalin Euro 3 do końca marca 2020 roku wprowadzony został okres przejściowy, w trakcie którego zakaz ruchu obowiązywać będzie w godzinach 7.30-10.30 i 16.30-20.30.