Przepisy drogowe
Dozwolone wymiary pojazdu
- wysokość - 4 m,
- szerokość - 2,55 m,
- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m.
Wyposażenie pojazdu
- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamontowane,
- trójkąt ostrzegawczy,
- profil rzeźby bieżnika opon min.1,6 mm
- zalecane jest posiadanie apteczki i gaśnicy,
- kask ochronny dla kierowcy i pasażera motocykla oraz motoroweru.
Kamizelki odblaskowe:
Obowiązek posiadanie kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej). Kamizelka winna być używana, zarówno w dzień jak i w nocy, przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np.awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Nierespektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości 50€, pobieranym na miejscu. |
Wyposażenie zimowe
Nie istnieją specjalne przepisy dotyczące opon zimowych. Łańcuchy przeciwślizgowe mogą być używane tylko w przypadku ośnieżonej i oblodzonej drogi. Opon z kolcami mogą używać jedynie pojazdy o masie całkowitej do 3,5 t. w okresie od 1 listopada do 31 marca. Prędkość pojazdu wyposażonego w opony z kolcami jest ograniczona do 60 km/h na drodze zwykłej i do 90 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej. Pojazd wyposażony w opony z kolcami powinien być oznaczony plakietką, określającą dozwoloną prędkość na drodze zwykłej.
Przewóz dzieci
Dziecko poniżej 1,35m podróżujące samochodem musi siedzieć w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym dzieci. Jeśli na tylnym siedzeniu samochodu są już zainstalowane takie urządzenia, a na trzecie dziecko nie ma miejsca - dziecko w wieku 3 lat lub więcej może podróżować na tylnym siedzeniu zapięte tylko w pasy. Urządzenia przytrzymujące muszą być zatwierdzonego typu i muszą odpowiadać wadze dizecka. Zabrania się używania fotelika dziecęcego skierowanego tyłem do kierunku jazdy.
Światła mijania
Używanie świateł mijania, w terenie zabudowanym, obowiązkowe podczas jazdy nocą; w dzień - tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Używanie świateł przeciwmgiel- nych przednich (tylko parami) dozwolone w przypadku mgły, opadów śniegu lub silnego deszczu; mogą być używane same lub razem ze światłami mijania lub światłami drogowymi. Używanie świateł przeciwmgielnych tylnych dozwolone tylko w przypadku ograniczenia widoczności do 100 m. Motocykle i motorowery - obowiązek jazdy przez całą dobę z włączonymi światłami mijania i czerwonym światłem z tyłu pojazdu.
Parkowanie
Strefa ograniczonego parkowania (niebieska) oznaczona jest prostokątem z białą literą P na niebieskim tle. Parkując w tej strefie kierowca ma obowiązek umieścić w samochodzie, w widocznym miejscu bilet parkingowy - do nabycia w kioskach z prasą i papierosami, małych sklepach, agencjach turystycznych. Na wielu płatnych parkingach wyposażonych w parkometry lub automaty parkingowe należy skorzystać z płatnego zegara parkingowego. W Antwerpii i Gandawie na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy zakładane są blokady; koszt odzyskania pojazdu waha się w granicach 50-70 Euro+ mandat 19 Euro.
Prawo Jazdy
Do prowadzenia samochodu upoważnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Kategorie praw jazdy, które obowiązują w Belgii:
STREFY EKOLOGICZNE
W belgijskich strefach ekologicznych przed wjazdem do strefy ekologicznej (strefa niskiej emisji LEZ) obowiązkowa jest rejestracja wszystkich zagranicznych pojazdów.
Rejestracja dla danego pojazdu obowiązuje jedynie na określony czas. Po jego upływie pojazd należy ponownie zarejestrować. To, jaki pojazd, z jakim rodzajem napędu i w jakich okresach należy ponownie rejestrować, zostało uregulowane odrębnie dla każdej ze stref LEZ. W zależności od strefy LEZ, co roku lub co 3-4 lata, zmieniać się będą warunki wjazdu. Wzrastać przy tym będą wymogi co do norm EURO, a pojazd będzie trzeba ponownie zarejestrować lub dodatkowo zakupić bilet ekologiczny.
W Belgii o strefach LEZ decydują miasta i gminy mogące tworzyć je w swoich granicach. Do tych stref wjeżdżać mogą tylko pojazdy ekologiczne. To, jakie klasy EURO oraz rodzaje paliwa są ekologiczne, a które nie, ustala dane miasto/gmina dla swojej strefy LEZ z własnymi regułami. Z tego powodu dla każdej strefy LEZ należy dokonać osobnej rejestracji. Początek i koniec strefy LEZ oznacza się odpowiednim znakiem drogowym.
OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI, km/h:
Teren zabudowany - 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej
*)tylko dla pojazdów wyposażonych w opony pneumatyczne; dla pozostałych pojazdów prędkości są mniejsze
Minimalna prędkość na autostradzie - 70 km/h.
Maksymalna prędkość przy holowaniu - 25 km/h.
Na autostradzie holowanie dozwolone jest tylko do najbliższego zjazdu.
Zakaz wjazdu na autostradę dla pojazdów 3-4-kołowych bez nadwozia o masie poniżej 400 kg.
Strefy ze specjalnymi ograniczeniami prędkości :
- strefa zamieszkania - 20 km/h,
- inne strefy, oznaczone odpowiednimi znakami - 30 km/h.
Niepełnosprawni
Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są oznaczone znakiem E.23 oraz międzynarodowym symbolem niepełnosprawnego. Niepełnosprawny turysta posiadający ważną kartę parkingową jest uprawniony do korzystania z tych parkingów. Może też zaparkować pojazd na czas nieokreślony w obszarze ograniczonego parkowania (w strefie niebieskiej). Karta parkingowa wydana w Polsce jest honorowana w Belgii.
KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest zabronione. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,05 promila. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających/leków kierowca na kierowcę nakładane są kary:
- od 0,05 do 0,08 promila - zakaz prowadzenia pojazdu przez 3h oraz mandat, w wysokości 179 Euro, płatny na miejscu. W przypadku dochodzenia sądowego grzywna może wynosić od 200 do 4 tys. Euro;
- od 0,08 do 0,15 promila -zakaz prowadzenia pojazdu przez min. 6h lub zatrzymanie prawa jazdy na 15 dni oraz mandat w wysokości od 420 do 1260 Euro, płatny na miejscu. W przypadku dochodzenia sądowego grzywna może wynosić od 1600 do 16 tys. Euro i (lub) orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu na okres od 15 dni do 5 lat;
- od 0,15 promila lub więcej – natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy na okres minimum 15 dni oraz skierowanie sprawy do sądu. Grzywna waha się od 3200 do 40 tys. Euro. Dodatkowo zatrzymanie prawa jazdy na okres od 8 dni do 5 lat, a nawet definitywny zakaz prowadzenia pojazdu.
Przy kolejnym zatrzymaniu kierowcy, prowadzącego pojazd pod wpływem alkoholu począwszy od 0,08 promila lub pod wpływem środków/leków odurzających, kierowcy natychmiast zostaje zatrzymane prawo jazdy na minimum 15 dni, a sprawa wniesiona do sądu, który orzeka grzywnę w wysokości od 2400 do 30000 Euro i zatrzymuje prawo jazdy na okres od 3 miesięcy do 5 lat a nawet definitywnie.
W przypadku podejrzenia, że kierowca pojazdu jest pod wpływem narkotyków policjant ma prawo wykonać test śliny. Gdy test wypada pozytywnie natychmiast wydawany jest zakaz prowadzenia pojazdów przez 12 godzin. Test śliny jest potwierdzany analizą krwi.
Przykładowa wysokość mandatów za inne wykroczenia drogowe:
Wykroczenia drogowe są podzielone na 4 kategorie:
- Kategoria 1: brak pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie (niestwarzające niebezpieczeństwa dla innych użytkowników ruchu), poruszanie się po pasie przeznaczonym dla autobusów, nie respektowanie strzałek preselekcji; mandaty od 80 do 2000 Euro.
- Kategoria 2: używanie telefonu komórkowego bez użycia urządzenia głośnomówiącego, nieprawidłowe parkowanie stwarzające pewne niebezpieczeństwo, parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych lub przed skrzyżowaniem, nierespektowanie światła pomarańczowego, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu, brak lub nieużywanie pasów bezpieczeństwa; mandaty do 160 do 2000 Euro.
- Kategoria 3: nierespektowanie przepisów na skrzyżowaniu, nierespektowanie zakazu wyprzedzania, nierespektowanie czerwonego światła, przewożenie dziecka bez odpowiedniego zabezpieczenia; mandaty od 240 do 4000 Euro.
- Kategoria 4: niebezpieczne wyprzedzanie na zakręcie lub przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, przejazd na przejściu dla pieszych w momencie, gdy sygnalizacja tego zabrania, zawracanie lub cofanie się na autostradzie; mandaty od 320 do 4000 Euro.
Przekroczenie prędkości
W terenie zabudowanym:
- od 1 do 10 km/h - 53 Euro,
- od 11 do 30 km/h - 53 Euro za pierwsze 10 km/h + 11 Euro za każdy dodatkowy kilometr,
- powyżej 30 km/h - skierowanie sprawy do sądu: grzywna od 80 do 4000 Euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 8 dni do 5 lat,
Dla turystów mandat do natychmiastowej zapłaty może sięgać do 866 Euro.
W terenie niezabudowanym:
- od 1 do 10 km/h – 53 Euro,
- od 11 do 40 km/h – 53 Euro za pierwsze 10 km/h i dodatkowo 6 Euro za każdy dodatkowy kilometr i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 8 dni do 5 lat za przekroczenie od 30 do 40 km/h,
- -powyżej 40 km/h - od 80 do 4000 Euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 8 dni do 5 lat
- Dla turystów mandat do natychmiastowej zapłaty może sięgać do 866 Euro.
Uwaga: Za niektóre wykroczenia, jak np. znaczne przekroczenie prędkości, prowadzenie pod wpływem alkoholu we krwi i środków odurzających, zawracanie na autostradzie lub przed wjazdem na autostradę, oprócz kary pieniężnej grozi również zawieszenie ważności prawa jazdy na wskazany przez Prokuraturę okres. Po upływie terminu nałożonej kary, w przypadku osób posiadających adres na terenie Belgii dokument można odebrać osobiście na terenie Belgii w odpowiednim urzędzie gminy, natomiast w przypadku osób, które nie mają adresu na terenie Belgii jest on odsyłany do Wydziału Konsularnego w Brukseli, który przekazuje go do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa, który je wystawił. Zgodnie z belgijskim kodeksem drogowym, kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą są zobowiązani do natychmiastowego opłacenia kar pieniężnych nałożonych przez kompetentne służby za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym. W przypadku niemożności wniesienia opłaty z jakichkolwiek przyczyn, samochód musi być pozostawiony na parkingu depozytowym, wyznaczonym przez nakładające karę służby i można go odebrać dopiero po uregulowaniu należności. Kierowca jest w takim przypadku zobowiązany do pokrycia kosztów postoju pojazdu na parkingu oraz odholowania pojazdu.