Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina Jedno z państw powstałych po rozpadzie Jugosławii. Stolica: Sarajewo. Waluta: Marka zamienna (KM). Języki urzędowe: bośniacki, serbski, chorwacki. |
Obszar: 51 129 km2.
Ludność: 4 354 911 mieszkańców.
Strefa czasowa: GMT+1; czas letni: GMT+2 od końca marca do końca października.
Klimat: w głównej części Bośni i Hercegowiny panuje klimat kontynentalny. Zimy mroźne z obfitymi opadami śniegu. Na południu, klimat ma charakter bardziej śródziemnomorski, a zimy są łagodniejsze. Centrum Bośni i Hercegowiny to tereny górzyste.
WJAZD
Polscy turyści zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Dokumentami uprawniającymi do wjazdu na terytorium Bośni i Hercegowiny jest ważny dowód osobisty oraz ważny paszport. Dokumenty te muszą mieć datę ważności dłuższą o 3 miesiące od okresu planowanego pobytu. Wymagane jest okazanie na granicy środków finansowych w wysokości 75€ na każdy dzień pobytu, warto mieć przy sobie także kartę płatniczą lub kredytową. Turyści przyjeżdżający indywidualnie do Bośni i Hercegowiny na okres do 90 dni mają obowiązek zameldować się w ciągu 24h w komisariacie policji w miejscu pobytu.
UBEZPIECZENIA
Obowiązek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego Zielona Karta. Zaleca się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.
PRZYDATNE INFORMACJE
- Ze względu na kradzieże dokumentów osobistych, samochodowych, kart płatniczych oraz pieniędzy zaleca się noszenie ich oddzielnie. Warto mieć przy sobie xero najważniejszych dokumentów.
- W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi (czerwone tabliczki PAZI MINE).
- Państwo ma charakter wielowyznaniowy. Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny na ogół odnoszą się przyjaźnie do cudzoziemców. Zaleca się unikania rozmów na tematy historyczne, polityczne i religijne.
GŁÓWNE DROGOWE PRZEJŚCIA GRANICZNE
Z CHORWACJĄ: Zupanja - Orasje Bosanski Brod - Slavonski Brod Bosanska Gradiska - Bosanska Gradiska Brcko - Gunja Velika Kladusa - Maljevac Kamensko - Kamensko Doljani - Metkovic Neum I - Klek Neum II - Zaton Doli | Z SERBIĄ: Jamena - Donje Crnjelovo Badovinci - Popovo Polje Bajina Basta - Skelani Kotroman - Vardiste Trbusnica - Sepak Ljubovija - Bratunac Mali Zvornik - Zvornik Sremska Raca - Bosanska Raca Uvac - Rudo |
Z CZARNOGÓRĄ: Vilusi, Vracenovici, Scepan Polje, Sitnica, Metaljka, Krstac, Klobuk |