Czarnogóra
![]() | Czarnogóra Kraj w Europie Południowej, powstał po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Stolica: Podgorica. Waluta: Euro. Język urzędowy: czarnogórski |
Języki oficjalne: albański, bośniacki, chorwacki, serbski. Równoprawne użycie alfabetu łacińskiego i cyrylicy.
Obszar: 3.812 km2
Ludność: 653 474 mieszkańców.
Strefa czasowa: GMT+1; czas letni: GMT+2 (od końca marca do końca października).
Klimat: umiarkowany z długim ciepłym latem i krótka zimą. W większości miejscowości wypoczynkowych sezon trwa od maja do października. W regionach górskich sezon trwa od maja do września a sporty zimowe można uprawiać od połowy grudnia do maja.
WJAZD
Obywatele Polski mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać tranzytem i przebywać na jej terytorium do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. Zaleca się, aby osoby niepełnoletnie posiadały ważny polski paszport.
Zgodnie z przepisami osoby niepełnoletnie podróżujące do Czarnogóry bez opieki rodziców lub opiekuna powinny posiadać ich pisemną zgodę. Dokument ten powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony na język serbski lub czarnogórski. Przy podróżowaniu pożyczonym pojazdem wymagane jest pełnomocnictwo do korzystania z pojazdu wystawiane przez PZM.
Każdy turysta, który ma zamiar przebywać w Czarnogórze powyżej 3 dni podlega obowiązkowi meldunkowemu. Zameldować się trzeba na policji w ciągu 24 godzin od momentu wjazdu. W przypadku pobytu w hotelach oraz na campingach, a także w innych obiektach turystycznych zameldowania dokonuje recepcja obiektu
UBEZPIECZENIE
Obowiązuje ubezpieczenie komunikacyjne OC Zielona Karta. Oprócz posiadania kart EKUZ zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od Kosztów Leczenia i Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Wskazane jest także wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego autocasco.
PRZYDATNE INFORMACJE
- W ciągu dnia zdarzają się niekiedy przerwy w dostawach prądu, a co za tym idzie – w dostawach wody, a w zimie ogrzewania.
- Informacja turystyczna udzielana jest całodobowo w jęz. angielskim pod numerem tel. 1300.
- Obowiązuje całkowity zakaz wwozu produktów mięsnych.
- Drogi są na ogół wąskie i źle oznakowane. Dodatkowe przeszkody na drogach, to osypujące się kamienie oraz zwierzęta domowe.
DROGOWE PRZEJŚCIA GRANICZNE
- Z KOSOWEM: przełęcz Kula na drodze Rozaje-Pec;
- Z CHORWACJĄ: Debeli Brijeg;
- Z BOŚNIĄ I HERCEGOWINĄ: Vilusi, Vracenovici, Scepan Polje, Sitnica, Metaljka, Krstac, Klobuk;
- Z ALBANIĄ: Bozaj, Sukotin;
- Z SERBIĄ: Cemerno-Cemerno; Jabuka-Rance; Gostun-Konatar; Vuva-Vuca; Kula-Rozaje