Shopping cart

Wartość produktów: 0 zł
PZM TRAVEL - Kontakt: +48 22 849 84 49 w godz. 8.00-16.00   +48 784407592 w godz. 8.00-22.00 

Bułgaria

Republika Bułgarii
Państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach.
Stolica: Sofia.
Waluta: Lew
Język urzędowy: bułgarski; inne języki: rosyjski, angielski

Obszar: 110 910 km2
Ludność: 6 981 642 mieszkańców.
Strefa czasowa: GMT + 2; czas letni GMT+3 od końca marca do końca października

Klimat: umiarkowany łagodny i stosunkowo suchy; na północy kraju bardziej kontynentalny, natomiast na południu wyraźnie zaznacza się wpływ klimatu śródziemnomorskiego. Zimy są stosunkowo łagodne z opadami śniegu w górach (od grudnia do kwietnia).

WJAZD
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i EOG i mogą na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego przebywać na terytorium Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu.

Podróżujący pożyczonym samochodem i/lub przyczepą powinni posiadać zgodę właściciela pojazdu przetłumaczoną na język bułgarski i potwierdzoną notarialnie. W paszporcie osoby wjeżdżającej do Bułgarii samochodem władze graniczne dokonują adnotacji nt. pojazdu, a tym samym zobowiązują kierowcę do opuszczenia kraju tym samym pojazdem. Wyjazd innym samochodem traktowany jest, jako próba dokonania nielegalnego importu pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi w Bułgarii przepisami samochód jest towarem, który podlega procedurom celnym. W razie kradzieży samochodu nie może automatycznie zostać zamknięta procedura tymczasowej odprawy celnej, a ze zobowiązań w stosunku do państwa bułgarskiego musi wywiązać się ostatni właściciel samochodu. Cudzoziemiec może w takiej sytuacji opuścić terytorium Bułgarii dopiero po opłaceniu cła lub po złożeniu zobowiązania uregulowania opłat celnych. Niedotrzymanie tego zobowiązania pociąga za sobą konsekwencje przy ponownym wjeździe do Bułgarii. Aby tego uniknąć, zaleca się wykupienie specjalnych ubezpieczeń od skutków kradzieży. Należy zwrócić uwagę, aby potwierdzenie własności pojazdu przy wjeździe nie zostało odnotowane w paszporcie pasażera.
Obowiązek meldunkowy.
Przy wyjazdach indywidualnych turysta przekraczając granicę bułgarską otrzymuje formularz meldunkowy, w którym należy określić cel podróży i podać adres tymczasowego pobytu w Bułgarii (po wypełnieniu formularz zwraca się funkcjonariuszom granicznym). Brak meldunku jest karany grzywną w wysokości od 100 do 1000 Euro. W przypadku długoterminowego pobytu bez zameldowania grzywna może być kilkakrotnie wyższa. Turyści przejeżdżający tranzytem mogą przebywać bez meldunku przez 24h.

UBEZPIECZENIE
Akceptowane jest krajowe ubezpieczenia OC. Od wszystkich cudzoziemców, w tym od turystów tranzytowych, wymagane są ubezpieczenia zdrowotne na okres pobytu w Bułgarii. W związku z wprowadzeniem odpłatności za akcje ratownicze prowadzone w górach przez Górskie Pogotowie Ratunkowe wskazane jest wykupienie przez turystów wybierających się na szlaki górskie właściwej polisy ubezpieczeniowej. Najlepiej wykupić w Polsce ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Przewoźnicy grup turystycznych powinni pamiętać, że przewozy wahadłowe wymagają wcześniejszego zgłoszenia do Ministerstwa Infrastruktury RP, które informuje, za pośrednictwem bułgarskiego Ministerstwa Transport, tutejsze punkty graniczne. Natomiast przewozy okazjonalne odbywają się na podstawie europejskiej umowy, której stronami m.in. są Polska i Bułgaria. Bezwzględnym warunkiem jest posiadanie i właściwe wypełnienie określonego tą umową formularza jazdy. Brak tych dokumentów oznacza konieczność wykupienia odrębnego zezwolenia w wysokości 400€.

PRZYDATNE INFORMACJE

  • Zakaz palenia  obowiązuje w zamkniętych miejscach publicznych łącznie z kawiarniami, restauracjami i hotelami.
  • Gesty głową, podobne do oznaczających w Polsce negacje i potwierdzenie, w Bułgarii mają znaczenie odwrotne. Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć nie (ne) czy tak (da).
  • Na terenie Bułgarii działa kilkaset punktów Western Union, MoneyGram i innych, za których pośrednictwem możliwe jest błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski. Funkcjonują bankomaty akceptujące karty Visa, Maestro, MasterCard itp.
  • Zaleca się również zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w lokalach nocnych, klubach, pubach. Zdarzają się przypadki znacznego zawyżania rzeczywistych rachunków i w konsekwencji nieprzyjemne dla klientów interwencje ochrony danego lokalu.

DROGOWE PRZEJŚCIA GRANICZNE

Z MACEDONIĄ
Gjusevo - Deve Bair
Delcevski Prochod - Delcevo
Zlatarovo - Novo Selo
Z TURCJĄ
Malko Tarnovo - Derekoy
Kapitan Andreevo - Kapikule
Z GRECJĄ
Kulata - Promachon
Goce Delcev - tunel Exochi
Svilengrad - Ormenio
Makaza - Nimfea (pojazdy do 3,5 t)
Zlatograd - Thermes
Z RUMUNIĄ
Vidin - Calafat  (prom)
Oriachowo - Bechet (prom)
Nikopol - Turnu Magurele (prom)
Svistov - Zimnica (prom)
Ruse - Giurgiu
Calarasi - Sillistra (prom)

Z SERBIĄ
Bregovo - Mokranje (Negotin)
Kula - Vraska Cuka (Zajecar)
Kalotina - Gradina
Strezimirovci - Strzimirovci
Ribarci - Otomanci

 


Podstrony

Top