Strefy ekologiczne
Certyfikat jakości powietrza jest obowiązkowy dla pojazdów poruszających się w strefach niskiej emisji ustanowionych na niektórych obszarach (Grenoble, Lyon i okoliczne gminy, Paryż i część obszaru metropolitalnego Wielkiego Paryża) lub dla pojazdów poruszających się w przypadku, gdy prefekt wprowadzi zróżnicowane natężenie ruchu w przypadku pewnych okresów zanieczyszczenia powietrza.
Certyfikaty jakości powietrza są obowiązkowe dla:
- Pojazdy poruszające się i parkujące w strefach ograniczonego ruchu wyznaczonych przez władze lokalne, np. wewnątrz obwodnicy Paryża
- Pojazdy poruszające się w czasie obowiązywania tymczasowych ograniczeń ruchu, ustalonych przez lokalnych prefektów w okresach, gdy poziom zanieczyszczenia jest wysoki
Transport drogowy jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza, szczególnie na obszarach miejskich. Certyfikat jakości powietrza pozwala władzom państwowym lub lokalnym na dostosowanie środków mających zastosowanie do pojazdów, w szczególności warunków ruchu i parkowania, w celu zachęcenia do korzystania z pojazdów emitujących jak najmniej zanieczyszczeń oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie ludności.
Władze lokalne, które zmagają się z poważnymi problemami zanieczyszczenia powietrza, mają możliwość wprowadzenia stref ograniczonego ruchu, działających na podstawie certyfikatu jakości powietrza, w celu ograniczenia ruchu i zapewnienia długotrwałej poprawy jakości powietrza. Po utworzeniu takiej strefy, posiadanie certyfikatu staje się niezbędne do jazdy w niej. Certyfikat jakości powietrza jest przede wszystkim narzędziem przeznaczonym dla władz lokalnych podejmujących dobrowolne działania mające na celu poprawę jakości powietrza.
W przypadku utrzymującego się lub intensywnego szczytu zanieczyszczenia powietrza mogą zostać wprowadzone czasowe ograniczenia w ruchu drogowym w celu skrócenia czasu trwania lub zmniejszenia rozmiaru szczytu zanieczyszczenia. Jeżeli przewidują to rozporządzenia prefekturalne, ograniczenia ruchu mogą ograniczać ruch do pojazdów emitujących najmniej zanieczyszczeń, na podstawie certyfikatów jakości powietrza. Certyfikat jakości powietrza jest obowiązkowy dla kierowców, gdy prefekt wprowadzi zróżnicowane natężenie ruchu w związku z pewnymi okresami zanieczyszczenia powietrza.
6 klas certyfikatów jakości powietrza
Pojazdy dzielą się na 6 klas środowiskowych, z wyjątkiem pojazdów najbardziej zanieczyszczających, które nie podlegają klasyfikacji i nie są uprawnione do otrzymania certyfikatu jakości powietrza.
Klasyfikacja zależy od rodzaju pojazdu (samochody osobowe, jednoślady, trójkołowce i czterokołowce, lekkie pojazdy użytkowe i ciężkie pojazdy, w tym autobusy i autokary), jego silnika oraz spełnianej przez niego europejskiej normy emisji zanieczyszczeń, zwanej „normą Euro”. Specjalna klasa jest zarezerwowana dla pojazdów elektrycznych o „zerowej emisji spalin”.
Klasyfikacja pojazdu jest ważna przez cały okres jego użytkowania.
Plakietki ekologiczne można zamówić za pośrednictwem PZM Sklep.
01.07.2016 wprowadzono we Francji plakietkę ekologiczną Crit’Air. Obowiązek jej posiadania wchodzi w życie 01.01.2017 roku.
Od 01.04 2017 roku pojazdy niezarejestrowane we Francji zostaną objęte obowiązkiem posiadania plakietki Crit’Air, jeśli będą chciały wjechać do następujących miast: Paryż, Lyon, Lille, Strasburg oraz Grenoble. Lista miast objętych obowiązkiem posiadania plakietki ekologicznej będzie się powiększać.
Francuskie strefy ekologiczne ZCR i ZPA
Strefy ekologiczne „ZCR“ - są stałymi strefami ekologicznymi, która zawsze obowiązują. Przeważnie wprowadzane są w centrum miasta, aby tam wykluczyć z ruchu stare i brudzące pojazdy.
PARYŻ - MAPA STREFY EKOLOGICZNEJ ZCR
GRENOBLE - MAPA STREFY EKOLOGICZNEJ ZCR
LYON - MAPA STREFY EKOLOGICZNEJ ZCR
LILLE - MAPA STREFY EKOLOGICZNEJ ZCR
STRASBURG - MAPA STREFY EKOLOGICZNEJ ZCR
Strefy ochrony powietrza "ZPA" nie są stałe i dotyczą wspólnot gminnych i aglomeracji. Ustalane są one albo dla aglomeracji albo dla całych geograficznych obszarów
Te strefy obowiązują tylko w przypadku wyżu zanieczyszczenia powietrza. Oznacza to, że ograniczenia ruchu obowiązują tylko wtedy, jeśli określone granice emisji dla pyłów i tlenków azotu są przekroczone przez wiele dni
GÓRNA SABAUDIA - MAPA STREFY ZPA
MAINE I LORA - MAPA STREFY ZPA
SABAUDIA/CHAMBERY - MAPA STREFY ZPA
WANDEA/LA ROCHE-SUR-YON - MAPA STREFY ZPA
Wszystkie pojazdy niezależnie od kategorii, muszą posiadać naklejkę ekologiczną. Kara za brak jej brak będzie wahać się od 68 do 375 Euro.
Ekologiczne plakietki austriackie i niemieckie nie są akceptowane!
Plakietka dostęna jest w 6 kategoriach i kolorach w zależności od daty rejestracji pojazdu, efektywności energetycznej oraz ilości wydzielanych przez pojazd spalin. Obecnie do francuskich stref ekologicznych ZCR mogą wjeżdżać pojazdy wszystkich 6 kategorii Crit‘Air. W najbliższych latach jednak się to zmieni.
Paryż jako pierwszy spośród 10 francuskich stref ekologicznych już wykluczył z ruchu kategorię 5, więc w dni powszednie do strefy ekologicznej można wjeżdżać już tylko z winietami E, 1, 2, 3 i 4.
Pojazdy, które nie otrzymają winiety Crit’Air
Przy podawaniu daty pierwszej rejestracji Państwa pojazdu oraz typu pojazdu prosimy zwrócić uwagę, że pojazdy starsze z reguły nie mogą otrzymać plakietki Crit’Air. Winieta nie będzie wystawiana dla następujących typów pojazdów i dat rejestracji.
- Samochody osobowe, które zarejestrowano przed 01.01.1997.
- Pojazdów użytkowe < 3,5t, które zarejestrowano przed 01.10.1997.
- Lekkie motorowe dwu-, trzy- i czterokołowce, które zarejestrowano przed 01.06.2000.
- Ciężarówki i autobusy, które zarejestrowano przed 01.10.2001.