Przepisy drogowe
Prawo jazdy
Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Dozwolone wymiary pojazdu
- wysokość - brak ograniczeń
- szerokość - 2,55 m
- długość - 12 m
- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa campingowa) - 18,75 m
Każda przyczepa o dozwolonym ciężarze całkowitym przekraczającym 500 kg powinna być wyposażona w trójkąt ostrzegawczy.
Wyposażenie pojazdu
- pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, a na tylnych o ile są zamontowane,
- trójkąt ostrzegawczy,
- zewnętrzne lusterko wsteczne,
- zabezpieczenie antywłamaniowe,
- min. grubość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm,
- komplet zapasowych żarówek,
- zaleca się posiadanie apteczki,
- motocykliści muszą posiadać kaski ochronne wyposażone w elementy odblaskowe, a od 1 stycznia 2016 roku także kamizelki odblaskowe.
Zimowe wyposażenie
Zaleca się używanie opon zimowych MS o głębokości rzeźby bieżnika min. 3,5 mm. Bezwzględny obowiązek używania opon zimowych na terenach górskich. Dozwolone jest używanie opon z kolcami w okresie od pierwszej soboty przed 11 listopada do ostatniej niedzieli marca przez pojazdy o masie do 3,5 t oraz pojazdy komunalne. Prędkość dla ww. pojazdów jest ograniczona do 90 km/h. Należy wozić ze sobą łańcuchy przeciwślizgowe i używać ich w określonych przez znaki terenach.
Kamizelka odblaskowa
|
Obowiązek posiadania i używania kamizelki odblaskowej przy opuszczaniu pojazdu poza terenem zabudowanym zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych. |
Przewożenie dzieci
Zakaz przewozu dzieci do lat 10 na przednim siedzeniu, o ile nie jest wyposażone w fotelik lub pasy bezpieczeństwa przystosowane do wymiarów dziecka. Dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3-4 lat powinny być przewożone w tzw. fotelikach-kołyskach. Zakaz sadzania dzieci tyłem do kierunku jazdy w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne. Kierowca jest odpowiedzialny za zapewnienie wszystkim pasażerom poniżej 18 rok życia zabezpieczenia odpowiedniego do ich wieku (pasy bezpieczeństwa, foteliki).
Światła mijania
Używanie świateł mijania w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym zalecane przez całą dobę przez wszystkie pojazdy silnikowe. Motocykle - używanie świateł mijania obowiązkowe przez 24h przez cały rok.
Niepełnosprawni
Miejsca parkingowe zarezerwowane dla niepełnosprawnych są specjalnie oznaczone. Przewidziane są też zniżki za parkowanie. Posiadacze kart parkingowych dla niepełnosprawnych mogą przekraczać dozwolony okres parkowania.
Parkowanie
Strefy ograniczonego parkowania tzw. niebieskie oznaczone są znakami informacyjnymi oraz namalowaną na jezdni niebieską linią. W tych strefach postój i parkowanie tylko przy użyciu dyskietek parkingowych w godzinach od 09.00-19.00, za wyjątkiem pory obiadowej tj. 11.30-14.30. Dyskietki parkingowe dostępne w biurach turystyki, komisariatach i niektórych sklepach. W niedziele i święta korzystanie z dyskietek nie jest obowiązkowe. Zakazy i strefy ograniczonego parkowania oznaczone są tablicami lub żółtymi liniami narysowanymi na krawężniku: np. żółte ciągłe linie oznaczają zakaz zatrzymania się i parkowania; linia żółta przerywana - zakaz parkowania.
W Paryżu znajdują się dwie tzw. czerwone osie, na których postój i parkowanie jest zabronione:
- oś wschód-zachód obejmująca lewobrzeżny bulwar nad Sekwaną i nabrzeże Mégisserie;
- oś północ-południe obejmuje aleję Gen.Leclerc'a, część bulwaru St.Michel, ulicę Rivoli, bulwary: Sébastopol, Strasbourg, Barbes i Ornano, ulicę Lafayette i aleję Jean Jaures.
Zazwyczaj miejsca do parkowania oznaczone są na jezdni białą przerywaną linią i napisem płatne. Opłata za parkowanie w Paryżu, w zależności od strefy, wynosi za 1 godzinę:
- strefa 1 (niebieska) - 3,60 Euro
- strefa 2 (czerwona) - 2,40 Euro
- strefa 3 (żółta) - 1,20 Euro
Otrzymany z parkometru bilet należy umieścić za przednią szybą, w widocznym miejscu.
Uwaga: W Paryżu systematycznie ograniczana jest ilość parkingów bezpłatnych
Szczegóły dotyczące stref i miejsc parkingowych w Paryżu są dostępne na stronie: www.paris.fr/stationnement
W Paryżu obowiązuje zakaz parkowania pojazdu w tym samym miejscu przez okres 24h. Dotyczy to także departamentów wokół Paryża tj. Hauts-de-Seine, Seine-St-Denis i Val-de-Marne.W niektórych miastach Francji obowiązuje zakaz parkowania pojazdu w tym samym miejscu przez okres 7 kolejnych dni
OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI, km/h:
Teren zabudowany - 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej
Teren niezabudowany:
1) autokary z układem hamulcowym ABS - 100 km/h
2) 90 km/h przy ciężarze niższym lub równym 12 ton
3) 60km/h dla pojazdów przegubowych lub z przyczepą o ciężarze równym lub wyższym niż 12 ton
4) 70 km/h gdy pojazd jest wyposażony w ABS
Specjalne ograniczenia prędkości:
- samochód osobowy z przyczepą lub samochód campingowy:
. pojazd lub zespół pojazdów do 3,5 ton - prędkość jak dla samochodu osobowego
. pojazd lub zespół pojazdów równy 3,5 tony lub więcej - prędkość jak dla samochodu ciężarowego
- pojazd z przyczepą przekraczającą ciężar pojazdu ciągnącego:
. do 30% - 65 km/h
. powyżej 30% - 45 km/h
(zespół ww. pojazdów nie może zajmować szybkiego pasa ruchu autostrady 3-pasmowej; z tyłu przyczepy musi być umieszczona tabliczka określająca maksymalną prędkość.
- na drodze ekspresowej lub odcinku autostrady przebiegającej przez gęsto zabudowany teren - 100 km/h
- podczas widoczności ograniczonej do 50 m maksymalna prędkość na wszystkich drogach łącznie z autostradami - 50 km/h.
Uwaga: na terytorium ANDORY dla wszystkich pojazdów
obowiązują prędkości maksymalne:
- teren zabudowany - 40 km/h
- teren niezabudowany - 70 km/h
KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi - 0,05 promila. Dla kierowców transportu publicznego i autokarów, dla których dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,02 promila Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest karane:
- 0,05-0,08 promila grzywna wynosi od 135 Euro + 6 punktów karnych i ew. zatrzymanie prawa jazdy na okres do 3 lat,
- powyżej 0,08 promila kierowcy grożą następujące kary: natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy na przynajmniej 72 godziny; grzywna w wysokości do 4500 Euro ; zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 do 5 lat; kara więzienia do 2 lat; konfiskata pojazdu; do tych kar doliczane jest jeszcze 6 punktów karnych.
Każda z ww. sankcji zostaje podwyższona w następstwie wypadku, w którym są ciężko ranni.
Od 1 grudnia 2014 roku w niżej podanych regionach Francji w ramach eksperymentu testy krwi wykrywające obecność narkotyków w organizmie zostaną zastąpione przez test śliny przeprowadzany przez policję podczas kontroli drogowej, a próbki zostaną przesłane bezpośrednio do laboratorium. Regiony Francji, w których będą obowiązywać powyższe przepisy to: Alpes Maritimes (06), Dordogne (24), Gironde (33), Ile-et-Vilaine (35), Loire-Atlantique (44), Moselle (57), Nord (59), Haute-Savoie (74), Yvelines (78) et Paris (75).
Kierowcy transportu komunalnego i autokarów mający powyżej 0,02 promila alkoholu we krwi karani są grzywną w wysokości 135 Euro; 6 punktami karnymi i zatrzymaniem prawa jazdy na okres do 3 lat. Prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających karane jest grzywną do 4500 Euroi 2 latami więzienia. Kierowcy będącemu pod wpływem środków odurzających i w stanie upojenia alkoholowego wymierzona zostanie grzywna w wysokości 6000 Euro i zatrzymaniu prawa jazdy na 3 lata i/lub karze więzienia do 3 lat.
Przykładowa wysokość mandatów za inne wykroczenia drogowe:
- nieopłacone parkowanie – 17 Euro,
- nieprawidłowe parkowanie o od 35 do 135 Euro,
- parkowanie stwarzające niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg - 135 Euro i 3 pkt. karne i ewentualnie zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 lat,
- nierespektowanie znaku STOP – 135 Euro i 4 pkt. karne i zatrzymanie prawa jazdy na okres do 3 lat,
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 135 Euro i 3 pkt. karne,
- przekroczenie prędkości:
- poniżej 20 km/h - 135 Euro i 1 pkt. karny,
- od 20 do 50 km/h - od 135 do 1500 Euro i od 2 do 4 pkt. karnych,
- przewożenie dzieci do 10 lat na przednim siedzeniu bez odpowiedniego zabezpieczenia - od 22 do 35,
- używanie antyradaru – 1500 Euro i 6 pkt. karnych + zatrzymanie prawa jazdy na okres do 3 lat,
- używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego – 135 Euro i 3 punkty karne,
- brak ubezpieczenia – 1500 Euro.
Uwaga: przy ponownym popełnieniu takiego samego wykroczenia kary wzrastają o 100%.
Kodeks wykroczeń zawiera także przepis, wg którego grzywna za nieumyślne spowodowanie obrażeń cielesnych może wynosić od 1500 Euro, a prawo jazdy może zostać zatrzymane na okres 3 lat. W przypadku zatrzymania, przy ponownym naruszeniu bezpieczeństwa innych użytkowników drogi, kara zostaje zwiększona do 15.000 Euro, grozi także 1 roku więzienia i zatrzymanie prawa jazdy na okres 5 lat. Jeżeli kierowca uważa, że nie popełnił wykroczenia jest proszony o uiszczenie opłaty depozytowej (amende forfaitaire), której wysokość zależy od rodzaju popełnionego wykroczenia; nieuiszczenie tejże opłaty może spowodować zarekwirowanie jego pojazdu przez policję do czasu uregulowania mandatu. Policjant ma prawo nałożenia i pobrania na miejscu mandatu do wysokości 375 Euro.
Uwaga: Przepisy nakazują kierowcom zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami w ruchu. Odległość ta mierzona w metrach jest odpowiednikiem 2 sekund pojazdów w ruchu (tj. przy prędkości 50 km/h - 28 m; przy 90 km - 50 m; przy 110 km/h - 62 m i przy 130 km/h - 73 m), nie stosowanie się do tego przepisu karane jest mandatem w wysokości 90 Euro.