Shopping cart

Wartość produktów: 0 zł
PZM TRAVEL - Kontakt: +48 22 849 84 49 w godz. 8.00-16.00   +48 784407592 w godz. 8.00-22.00 

Przepisy drogowe

 

Prawo jazdy
Do prowadzenia samochodu uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat

Dozwolone wymiary pojazdu

  • wysokość - 4 m
  • szerokość - 2,55 m
  • długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18 m

 Wyposażenie pojazdu

  • pasy bezpieczeństwa
  • trójkąt ostrzegawczy                                                  
  • min. głębokość rzeźby bieżnika opon - 1,6mm
  • zalecane jest posiadanie kompletu  zapasowych żarówek, gaśnicy i apteczki;
  • kask ochronny dla motorowerzysty, motocyklisty i ich pasażerów oraz kierowców i pasażerów mini samochodów bez dachów, nawet gdyby były wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Kamizelki odblaskowe

  Posiadanie i używanie kamizelki odblaskowej przy opuszczaniu pojazdu poza terenem  zabudowanym zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych jest zalecane.


Wyposażenie zimowe
Opony zimowe nie są obowiązkowe, ale zalecane jest ich używanie w okresie zimowym. Zakaz używania opon z kolcami. Łańcuchy przeciwślizgowe dozwolone są tylko w przypadku bardzo zaśnieżonej lub oblodzonej drogi.

Przewóz dzieci
Dzieci w wieku poniżej 3 lat mogą być przewożone tylko w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów zabezpieczeniu (foteliku), wg normy ECE 44/03 lub ECE 44/04. Osoby w wieku do 18 lat i wzroście do 135 cm powinny podróżować, zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach, w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów zabezpieczeniu.

Światła mijania

Używanie świateł mijania  jest obowiązkowe w nocy, w dzień tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Zakaz jazdy nocą na światłach pozycyjnych.

Niepełnosprawni
Na parkingach są miejsca oznaczone i zarezerwowane dla kierowców niepełnosprawnych. W strefach ograniczonego parkowania lub zakazu parkowania niepełnosprawny może parkować do 3 godzin.

Parkowanie
Parkowanie na ulicach miast jest płatne. Należy uważnie korzystać z parkometrów i uiszczać odpowiednie opłaty za parkowanie. Parkometry pozwalają na parkowanie od 30 minut do 2-3 godzin. Opłata za 1 godzinę parkowania waha się od 2,20 do 4,5 Euro, w zależności od miejsca. Parkingi bez opłat, lub o umiarkowanych cenach znajdują się zwykle w pobliżu dworców kolejowych i stacji metra i oznakowane są P+R (PARK& RIDE).

W Amsterdamie, Utrechcie, Groningen, Ridderkerk i Renesse znajdują się parkingi ulokowane poza centrum miasta, tzw. transferia. Transferia zwykle położone są w pobliżu dróg wyjazdowych i w miejscu dogodnym do korzystania z transportu publicznego.  Zabronione jest zatrzymywanie się i parkowanie wzdłuż ciągłych żółtych linii oraz na ścieżkach dla rowerzystów, przystankach autobusowych, skrzyżowaniach dróg, przy przejazdach kolejowych, zjazdach i głównych drogach poza terenem zabudowanym i w miejscach przeznaczonych dla innych pojazdów. Przy parkowaniu otrzymuje się bilety na komunikację publiczną. Dojazd do transferium oznakowany jest odpowiednimi znakami. Transferium jest chronione w dzień i monitorowane kamerami
w nocy. Zwykle położone są w pobliżu dróg wyjazdowych i w miejscu dogodnym do korzystania z transportu publicznego. Dojścia do przystanków są zwykle kryte. Niektóre transferia posiadają ogrzewane poczekalnie i punkty informacyjne. 

OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI, km/h:

KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi - 0,05 promila (kierowcy legitymujący się prawem jazdy do 5 lat i motorowerzyści w wieku do 24 lat - 0,02 promila). Prowadzenie pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości:

  • 0,22 - 0,53 promila - 360 Euro
  • 0,54 - 0,80 promila - 360 Euro
  • 0,81 - 1,00 promila - 500 Euro + zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 mies.
  • 1,01 - 1,15 promila - 600 Euro + zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 mies.
  • 1,16 - 1,30 promila - 750 Euro + zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 mies.
  • 1,3 promila i więcej - wysokości grzywny i kary pozbawienia wolności orzeka sąd  dla nowych kierowców stosowana jest równocześnie kara w formie zatrzymania prawa jazdy na okres 6 miesięcy.

Przykładowa wysokość mandatów, pobieranych na miejscu, za:

  • przejazd na czerwonym świetle, używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego - 240 Euro,
  • nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 140 Euro,
  • nieprawidłowe parkowanie - 95 Euro
  • przekroczenie prędkości (cena w Euro): 

STREFY EKOLOGICZNE

Od 1.04.2019r. każdy, kto wjedzie do strefy niskoemisyjnej w Arnhem bez zezwolenia, musi zapłacić grzywnę w wysokości 95 Euro. Dotyczy to pojazdów z silnikiem diesla, które zostały zarejestrowane przed 2005r. Wcześniej strefa ta obejmowała tylko samochody ciężarowe o masie ponad 3,5t. 

W Rotterdamie i Utrechcie również obowiązują strefy środowiskowe. Dotyczą one samochodów z silnikami wysokoprężnymi, ktore zostały zarejestrowane przed 2001r. W Rotterdamie strefa dodatkowo obejmuje samochody z silnikami benzynowymi, zarejestrowanymi przed lipcem 1992r. 

Do Amsterdamu kampery kat. N1, zarejestrowane przed 2000r., oraz motorowery zarejestrowane przed 2011r. mają zakaz wjazdu do strefy ekologicznej.

W miastach Breda, Delft, Haga, Eindhoven, Leiden, Maastricht, Rijswijk, `s-Hertogenbosch i Tilburg, do tej pory strefa obejmowała tylko samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5t.

Holenderskie strefy ekologiczne działają przez całą dobę, oznakowane „Milieuzone” i są monitorowane przez kamery.

 

 

 

 

 

 

 


Top