Nowe środki bezpieczeństwa na stokach narciarskich w Europie

 

Szanowni Klienci,

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Warto zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami na stokach w Europie. Przedstawiamy obostrzenia i regulacje w poszczególnych krajach.

 • AUSTRIA

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021r. Przedstawione warunki wjazdu do Austrii obowiązują do 31.12.2021 r. Ze względu na sytuację epidemiczną w każdej chwili mogą ulec zmianie.

Ze względu na obecną sytuację związaną ze wzrostem zakażeń od poniedziałku 22 listopada w Austrii obowiązuje tymczasowy lockdown.

W związku z obecną sytuacją pandemiczną rząd federalny Austrii ogłosił tymczasowy lockdown dla całej Austrii, który zacznie obowiązywać od poniedziałku 22 listopada. Lockdown zostanie poddany ocenie po 10 dniach i ma się zakończyć najpóźniej 13 grudnia. Tranzyt przez Austrię bez zatrzymywania się jest dozwolony pod warunkiem, że zapewniony jest wyjazd. Dozwolone są "niezbędne przerwy", według Ministerstwa Zdrowia dotyczy to krótkich postojów na paliwo lub przerw na toaletę - dłuższe przerwy są natomiast zabronione.
O wszelkich informacjach o lockdownie będziemy Państwa informować na bieżąco ( 20.11.2021)

Tak funkcjonuje zasada 2-G (zaszczepiony, wyleczony).
Po zakończeniu lockdownu ponownie będzie obowiązywać tzw. zasada 2-G ("zaszczepiony, wyleczony"), jak również stosowanie masek FFP2 w wielu obszarach
Zasada 2-G obowiązuje:
- w obiektach noclegowych
- w obiektach gastronomicznych
- w obiektach rekreacyjno-sportowych
- w instytucjach kulturalnych
- w kolejkach linowych
- podczas korzystania z usług wymagających bliskiego kontaktu (np. fryzjer)
- na imprezach dla 25 osób lub więcej

Wszelkiego rodzaju testy na koronawirusa (zarówno testy PCR, jak i testy antygenowe) nie są już honorowane jako dokument upoważniający do wstępu.

W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów zasady 2-G obowiązuje 4-tygodniowy okres przejściowy. W tym okresie pierwsza dawka szczepionki w połączeniu z testem PCR będzie jeszcze służyć jako dowód wstępu – nie ma więc potrzeby pełnej immunizacji w okresie przejściowym.

Noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach.

Ważność certyfikatów szczepień zostaje skrócona do dziewięciu miesięcy od momentu przyjęcia pełnego szczepienia (poprzednio 12 miesięcy). Następnie konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki (zwykle trzeciej) dla utrzymania ważności certyfikatu. Obowiązuje trzytygodniowy okres przejściowy.

Dzieci do 12. roku życia są obecnie zwolnione z obowiązku przedstawienia jakiegokolwiek dowodu wstępu. Powyższe zasady powinny obowiązywać również w przyszłości. Trwają prace nad praktycznym rozporządzeniem, które dotyczyć będzie dzieci od 12. roku życia.

 • WŁOCHY

We Włoszech sezon narciarski rozpoczął się 16 października w miejscowości Cervinia w Dolinie Aosty, gdzie zakończy się najpóźniej, bo w maju przyszłego roku. Aby możliwy był powrót na stoki, wprowadzone zostały surowe reguły przeciwepidemiczne. Prawo wstępu na wyciągi mają wyłącznie osoby z przepustką Covid-19, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu. Razem z tzw. Green Pass trzeba okazać dowód tożsamości. Te wymogi nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat, a przepustka jest również niezbędna do odwiedzenia barów, restauracji, wystaw itp. Maseczki na twarzy są wymagane w zamkniętych przestrzeniach, w tym w transporcie publicznym, a także na zewnątrz, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego.

 • SZWAJCARIA

Część ośrodków w Szwajcarii jest już otwarta, jednak sezon narciarski zwykle rozpoczyna się w połowie listopada. Nie ma potrzeby posiadania paszportu covidowego, by korzystać ze stoków lub wyciągów. Dowód zaszczepienia lub wyzdrowienia lub negatywny test PCR, wykonany w ciągu 72 godzin lub test antygenowy - w ciągu 48 godzin, jest konieczny przy wejściu do barów, restauracji, klubów i miejsc noclegowych. Zakrycie twarzy i nosa jest obowiązkowe w transporcie publicznym oraz w pomieszczeniach. Nie ma ograniczenia we wjeździe i przejeździe tranzytem, dlatego zakup winiet jest obowiązkowy ( zapraszamy do pzmsklep).

 • FRANCJA

W dniu 24 listopada rząd Francji ogłosił plan dla branży narciarskiej i będzie obejmować obowiązek noszenia maseczek przez wszystkich od 11 roku życia - w wypadku dzieci w wieku od sześciu do 11 lat jest to zalecane, ale nie obligatoryjne. Wskazana jest maseczka typu 1 (AFNOR SPEC S76-001) oraz kominy, które mają funkcję filtrowania powietrza i stosowne certyfikaty. Lokalne władze mogą zmienić zasady zakrywania ust i nosa. Usta i nos trzeba zakrywać również w kolejce do wyciągu - tu obowiązuje też utrzymanie dystansu społecznego - oraz w czasie korzystania z niego. Wyjątek to wyciągi orczykowe i taśmowe. Operatorzy wyciągów muszą też zapewnić dostęp do płynów dezynfekujących.

Obostrzenia ogłoszone przez rząd może się zmienić w zależności od bieżącej sytuacji pandemicznej. Może również zostać wdrożony paszport zdrowia. Będą musieli posiadać go wszyscy od 12 roku życia - nie będzie on zwalniał z obowiązku noszenia maseczek.

Jest to dokument podobny do unijnego zaświadczenia cyfrowego, w którym zapisane są informacje o pełnym cyklu szczepienia na covid-19, statusie ozdrowieńca (wynik potwierdzający zachorowanie nie może być starszy niż sześć miesięcy) lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego. Paszport będzie kontrolowany na podstawie zapisanego w nim kodu QR - jego prawdziwość sprawdzi aplikacja Tous Anti Covid Verif, trzeba będzie go przedstawić w biurze stacji narciarskiej, szkółce i przy korzystaniu z wyciągów.

Wspomniana aplikacja rozpoznaje też kody QR wystawione w innych krajach Unii Europejskiej. W przypadku osób, które nie mają dokumentu z kodem, mogą poprosić w aptece o uwierzytelnienie swojego zaświadczenia o szczepieniu, ale pod warunkiem, że zostało ono wykonane preparatem uznanym przez Unię Europejską.

Większość francuskich ośrodków narciarskich zaczyna działać na przełomie listopada i grudnia.  Maseczki na twarzy są wymagane we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych we Francji.

 • NIEMCY

W Niemczech obowiązują przepisy krajów związkowych. W Bawarii, najważniejszym miejscu urlopów narciarskich, będzie obowiązywać 3G, a w rejonach, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi powyżej 35, obowiązkowe będą maseczki. W Schwarzwaldzie planowana jest nawet zasadę 2G-Plus: dorośli muszą zatem zostać zaszczepieni lub przedstawić dowód wyzdrowienia, a dzieciom wystarczy legitymacja uczniowska. W przeciwieństwie do poprzedniego roku nie jest dozwolone zakrywanie twarzy kominami lub chustami - muszą to być maseczki.
 

 • SŁOWACJA

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021r. Rząd Słowacji ogłosił, że od 25.11.2021 wprowadzony zostaje na 90 dni stan wyjątkowy, w ramach którego obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu. Na 14 dni w kraju wprowadza się lockdown. Po 10 dniach władze kraju ocenią skuteczność wprowadzonych obostrzeń. Ewentualne złagodzenie przepisów będzie dotyczyło osób, które się zaszczepiły. Ze wstępnych informacji wynika, że w kraju mają być otwarte tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Restauracje będą mogły wydawać posiłki przez okienka.

Stan wyjątkowy nie wprowadza zakazu podróży za granicę. Podróze służbowe i tranzytowe odbywają się bez ograniczeń.

Turyści udający się w słowackie Tatry  powinni sprawdzić, jakie zasady panują w danym ośrodku. Obecnie w Tatrzańskiej Łomnicy, Starym Smokowcu i Jasnej (na Chopoku) korzystanie z kolejek ograniczone jest do osób zaszczepionych, a już w Szczyrbskim Jeziorze (sł. Sztrbske Pleso) możliwe jest również dla ozdrowieńców (którzy pokonali Covid-19 w ciągu minionych 180 dni) i osób posiadających negatywny test.

 • CZECHY

W Czechach korzystanie z kolejek i wyciągów nie jest ograniczone w związku z pandemią, jednak zakwaterowanie jest możliwe tylko dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wynik testu. Nie ma ograniczenia we wjeździe i przejeździe tranzytem, dlatego zakup winiet jest obowiązkowy ( zapraszamy do pzmsklep).

 

 

Przypominamy że od 1 grudnia 2021 roku wchodzi do sprzedaży nowa edycja winiet na rok 2022 do Austrii, Szwajcarii , dodatkowo winiety w formie e-winiet można kupić na autostrady:

 • Austria,
 • Czechy, 
 • Słowacja,
 • Węgry,

Kup elektroniczne winiety SZYBKO I BEZPIECZNIE, w biurze od ręki lub przez PZM SKLEP ( z wysyłką e-mailem) u autoryzowanego agenta. Gwarantujemy profesjonalną obsługę i fachową wiedzę przydatną przed podróżą.