Ambasada RP w Zagrzebiu: „wyjazdy turystyczne do Chorwacji możliwe”.

Chorwacja

Ambasada RP w Zagrzebiu : „wyjazdy turystyczne w wakcje do Chorwacji możliwe”.

Ambasada RP  w Zagrzebiu w dniu 19 maja podaje, że „Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Chorwacji potwierdził, że osoby, które okażą na granicy dokumenty potwierdzające wykupienie noclegów lub usługi turystycznej na terenie Chorwacji mają prawo do przekroczenia granicy.

Jedynym warunkiem dla wjazdu jest konieczność przestrzegania instrukcji epidemiologicznej, którą turyści otrzymują podczas wjazdu do Chorwacji.

Przypominamy, aby przed wyruszeniem w podróż koniecznie dokładnie zapoznać się z wymogami warunkującymi przejazdy tranzytowe przez kolejne państwa w drodze z Polski do Chorwacji.”

Chorwacja negocjuje z niektórymi państwami dwustronne umowy, zgodnie z którymi miałoby być możliwe przekraczanie granic bez obowiązku odbywania kwarantanny. Negocjacje są prowadzone z:

  • Słowacją,
  • Słowenią,
  • Austrią,
  • Czechami,
  • Węgrami

Komunikat z dn. 29.05.2020

Decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji obywatele wskazanych państw Unii Europejskiej, również Polski, które mają podobną sytuację epidemiczną w momencie przekraczania granicy Republiki Chorwacji nie muszą przedstawiać powodu wjazdu do Chorwacji. Obowiązywać ich będą procedury sprzed pandemii (ważny dowód osobisty lub paszport), ale z uwzględnieniem kontroli epidemicznej oraz obowiązkiem przestrzegania zasad epidemicznych obowiązujących na terenie Chorwacji.
W momencie wjazdu na terytorium Republiki Chorwacji obywatele Polski zobowiązani są podać miejsce, w którym będą spędzać urlop, numer telefonu komórkowego, pod którym będą dostępni oraz adres email. Wskazana dane są zbierane w celach epidemicznych.

Żeby uniknąć kolejek na granicach i maksymalnie skrócić kontrolę graniczną Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Turystyki Republiki Chorwacji zalecają korzystanie z aplikacji online:  entercroatia.mup.hr przez którą można przesłać wszystkie potrzebne dane. Aplikacja jest prosta w użytkowaniu, obecnie dostępna w języku angielskim, ale w najbliższych dniach będzie również w innych językach, w tym w polskim. Goście, którzy skorzystają z aplikacji otrzymają drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia od Policji Granicznej oraz wszystkie rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Goście, którzy nie skorzystają z aplikacji będą mogli dopełnić formalności na przejściach granicznych.

Od kiedy Polacy będa mogli podróżowac jest zależne od decyzji władz naszego kraju oraz innych krajów sąsiadujących oraz na leżących trasie przejazdu.
Komisja Europejska podaje ze planowane otwarcie granic w UE nastąpi- 15 czerwca 2020?

Czechy

Władze Czech zapowiedziały, że najpóźniej do 15 czerwca otworzą swoje granice z Austrią i Słowacją, a przed wakacjami dla obywateli kolejnych państw.

Włochy

3 czerwca otwarte mają zostać granice regionów i umożliwiona podróż między innymi. Otwarte będą także granice kraju dla przybyszów z innych państw UE oraz Szwajcarii. Osoby, które przyjadą do Italii, nie będą musiały przejść 14-dniowej kwarantanny. To oznacza otwarcie turystyki tuż przed sezonem letnim.

Grecja

Grecja częściowo zniosła ograniczenia w przemieszczaniu się. Od 18 maja Grecy mogą podróżować po części kontynentalnej kraju, a od 1 czerwca również między wyspami. Grecki minister turystyki Harry Theocharis chce przyjmować turystów z innych krajów już od początku lipca. Myśli też o stworzeniu tzw. korytarzy turystycznych, które miałyby łączyć z Grecją państwa, których pandemia koronawirusa nie dotknęła zbyt mocno. Theocharis liczy głównie na to, że na wakacje w Grecji w 2020 r. zdecydują się przede wszystkim mieszkańcy Europy Centralnej i Wschodniej.

Prawdopodobnie na wakacje do Grecji będą mogli przyjechać tylko turyści z Unii Europejskiej, z wyjątkiem Włoch i Hiszpanii. Możliwe też, że kraj będzie wymagał od nich zaświadczeń o stanie zdrowia.

Turcja

Pod koniec maja wznowienie lotów planują linie lotnicze Turkish Airlines. Turcja ma też plan na przyciągnięcie turystów „strefami wolnymi od koronawirusa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze certyfikaty mogą zostać wydane już pod koniec maja. Turecki minister turystyki Mehmet Nuri Ersoy powiedział, że hotele turystyczne zostaną otwarte dla obywateli tureckich za 10 dni - 28 maja, natomiast turystów z zagranicy hotelarze będą mogli gościć już w połowie czerwca.