Francja - plakietki ekologiczne.

 

01.07.2016 wprowadzono we Francji plakietkę ekologiczną Crit’Air. Obowiązek jej posiadania  wszedł w życie 01.01.2017 roku.  

Od 01.04 2017 roku pojazdy niezarejestrowane we Francji ( czyli z całej Europy w tym z Polski ) zostały objęte obowiązkiem posiadania plakietki Crit’Air, jeśli będą chciały wjechać do takich miast jak: Paryż, Lyon, Lille, Strasburg oraz Grenoble.  Lista miast objętych obowiązkiem posiadania plakietki ekologicznej będzie się sukcesywnie powiększać.

Wszystkie pojazdy niezależnie od kategorii, muszą posiadać plakietkę ekologiczną. Kara za brak winiety ekologicznej będzie wahać się od 68 do 135 Euro.
Bez plakietki nie będzie można wjechać do wyznaczonych stref ekologicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00-20.00.

Pojazdy nie starsze niż 3 lata otrzymają plakietkęz numerem 1, która oznacza najwyższą klasę ekologiczną we Francji. Plakietkę tę otrzymają także pojazdy z instalacją LPG.

 

Paryż jako pierwszy spośród 10 francuskich stref ekologicznych już wykluczył z ruchu kategorię 5, więc w dni powszednie do strefy ekologicznej można wjeżdżać już tylko z winietami E, 1, 2, 3 i 4.

W pozostałych miastach nie ma rozgraniczeń dotyczących zakazu wjazdu pojazdów z najniższą klasa ekologiczną. Zakazy te mają wejść w życie w przyszłym roku.

Winiety austriackie i niemieckie nie są akceptowane!

PZM TRAVEL, jako jedyne biuro w Polsce zajmuje się pośrednictwem w zamawianiu francuskich winiet ekologicznych. Już dziś z wyprzedzeniem
Zamów w PZM SKLEP!

Do wystawienia winiety potrzebny będzie, formularz zamówienia, skan  stałego dowodu rejestracyjnego (jpg lub pdf), o wielkości nie większej niż 200kb oraz opłata.

Przewidywany czas oczekiwania do 20 dni. Czas ten może ulec zmianie – dokumenty przesyłane są do Francji, tam wystawiane i w zależności od ilości otrzymanych przez stronę francuską zamówień, naklejki mogą być wysłane w późniejszym czasie.

Winieta dostępna jest w 6 kategoriach i kolorach w zależności od daty rejestracji pojazdu, efektywności energetycznej oraz ilości wydzielanych przez pojazd spalin. Obecnie do francuskich stref ekologicznych ZCR mogą wjeżdżać pojazdy wszystkich 6 kategorii Crit‘Air. W najbliższych latach jednak się to zmieni.

 

Pojazdy, które nie otrzymają winiety Crit’Air

Przy podawaniu daty pierwszej rejestracji Państwa pojazdu oraz typu pojazdu prosimy zwrócić uwagę, że pojazdy starsze z reguły nie mogą otrzymać winiety Crit’Air.
Winieta nie będzie wystawiana dla następujących typów pojazdów i dat rejestracji.

  • Samochody osobowe, które zarejestrowano przed 01.01.1997.
  • Pojazdów użytkowe  < 3,5t, które zarejestrowano przed 01.10.1997.
  • Lekkie motorowe dwu-, trzy- i czterokołowce, które zarejestrowano przed 01.06.2000.
  •  Ciężarówki i autobusy, które zarejestrowano przed 01.10.2001.