Shopping cart

Wartość produktów: 0 zł
PZM TRAVEL - Kontakt: +48 22 849 84 49 w godz. 8.00-16.00   +48 784407592 w godz. 8.00-22.00 

Białoruś

 Republika Białorusi
Była republika ZSRR, położony w Europie Wschodniej.
Stolica: Mińsk.
Waluta: Rubel białoruski (BYR).
Języki urzędowe: białoruski, rosyjski

Obszar: 207 600 km2.
Ludność: 9 625 888 mieszkańców.
Strefa czasowa: GMT + 3 przez cały rok.
Klimat kontynentalny umiarkowanie ciepły; charakterystycznymi cechami są niezbyt mroźne zimy, deszczowe jesienie i wiosny o zmiennej pogodzie. Średnia temperatura w zimie, w styczniu -6°C.

WJAZD I MELDUNEK

Wjazd na terytorium Republiki Białorusi odbywać się może w ramach ruchu bezwizowego (szczegóły poniżej dot. ruchu bezwizowego w Porcie Lotniczym w Mińsku oraz ruchu bezwizowego na Kanale Augustowskim i do Grodna oraz w strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”) bądź na podstawie wiz oraz ważnych dokumentów podróży. W przypadku osób posiadających zezwolenie na zamieszkanie na Białorusi (odpowiednik polskiej karty pobytu), przekroczenie granicy następuje na podstawie dokumentu podróży oraz owego zezwolenia; wydawane są wizy krótkoterminowe (jednokrotne, dwukrotne oraz wielokrotne) oraz długoterminowe (wielokrotne) uprawniające do pobytu na okres czasu określony w wizie, lecz nie dłuższy niż 90 dni w ciągu półrocza licząc od daty pierwszego wjazdu. Od ubiegających się o wizy wymagane są następujące dokumenty: wniosek wizowy, jedno zdjęcie, ważny dokument podróży, dokumenty potwierdzające cel podróży oraz zapewniające pokrycie kosztów pomocy medycznej, pokwitowanie dokonania opłaty oraz ewentualnie inne dokumenty. Wizę można uzyskać w urzędach konsularnych Białorusi w Warszawie, Białymstoku i Białej Podlaskiej. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Obywatele polscy, którym w trakcie pobytu na terytorium Białorusi upłynął termin ważności wizy, bądź którzy podróżując przez Białoruś, nie posiadają białoruskiej wizy tranzytowej, podlegają odpowiedzialności administracyjnej. Za pobyt bez ważnej wizy grozi upomnienie lub kara grzywny w wysokości do 50 stawek bazowych (1 stawka bazowa wynosi od 1 stycznia 2019 r. 25,50 BYN - około 11 EUR), bądź deportacja. Organami właściwymi w sprawach o powyższe wykroczenia są nie tylko wydziały milicji ds. obywatelstwa i migracji, lecz także oddziały białoruskiej straży granicznej. Osoby planujące pozostać czasowo na terytorium Republiki Białorusi powyżej 5 dni muszą dokonać rejestracji (meldunku czasowego). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RB wraz z Narodowym Centrum Usług Elektronicznych stworzyli system dający cudzoziemcom i bezpaństwowcom, czasowo przebywającym na terytorium Republiki Białorusi, możliwość elektronicznego zarejestrowania swojego czasowego pobytu na terytorium Republiki Białorusi bez konieczności osobistego stawiennictwa we właściwym oddziale ds. obywatelstwa i migracji MSW.  Proces rejestracji jest możliwy od 02.01.2019 r. za pośrednictwem wspólnego portalu usług elektronicznych portal.gov.by. Procedura jest bezpłatna. W celu dokonania rejestracji należy założyć osobiste konto na portalu portal.gov.by i podać adres swojej poczty elektronicznej.

Uwaga: obywatele polscy przy przejazdach do państwa docelowego przez terytorium Białorusi obowiązani są posiadać białoruskie wizy tranzytowe.

RUCH BEZWIZOWY W PORCIE LOTNICZYM W MIŃSKU

Od 27.07.2018 obywatele Polski, którzy przekraczają granicę na Lotnisku Narodowym „Mińsk”, mogą przebywać na terenie Republiki Białorusi bez wizy przez okres 30 dni. Nowe przepisy nie obejmują posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych oraz osób przylatujących z Federacji Rosyjskiej oraz odlatujących do Federacji Rosyjskiej przez Lotnisko Narodowe „Mińsk”. Do okresu 30-dniowego wlicza się dzień przylotu, jak i dzień odlotu z Mińska. Liczba wjazdów nie jest ograniczona, jednak pobyt obywateli polskich na terytorium Białorusi nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Liczby dni pobytu w ruchu bezwizowym oraz na podstawie wizy sumują się.

Aby skorzystać z trybu bezwizowego, należy posiadać ważny paszport, gotówkę (na każdy dzień pobytu sumę w walucie obcej lub rublach białoruskich, równoważną - ok. 22 euro) oraz ważne na terenie Republiki Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniej niż 10 tys. euro. Osoby planujące pozostać na terytorium Republiki Białorusi powyżej 5 dni muszą dokonać rejestracji (meldunku czasowego). W przypadku mieszkania w hotelach, hostelach, sanatoriach - rejestracji dokonuje ich administracja. Przekroczenie 30 dniowego terminu pobytu bez wizy będzie zagrożone sankcjami karnymi, w tym deportacją i grzywną do równowartości 550 euro.

Od dnia 15 maja 2017 roku zmieniła się procedura obsługi pasażerów przylatujących z Republiki Białorusi do Federacji Rosyjskiej. Wszystkie rejsy do rosyjskich miast zostały przeniesione z terminali obsługujących ruch wewnętrzny do sektorów międzynarodowych rosyjskich lotnisk. Oprócz tego statki powietrzne i pasażerowie przylatujący z Białorusi i odlatujący na Białoruś podlegają kontroli granicznej. Na lotnisku w Mińsku procedura obsługi pasażerów przylatujących z Federacji Rosyjskiej nie uległa zmianie.

Pasażerowie udający się do Federacji Rosyjskiej tranzytem przez Lotnisko Narodowe „Mińsk” są zobowiązani do okazania dokumentu potwierdzającego ich tożsamość oraz karty migracyjnej wypełnionej po przybyciu do Republiki Białorusi.

RUCH BEZWIZOWY NA KANALE AUGUSTOWSKIM I W GRODNIE

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące ruchu bezwizowego na Białoruś. Bez wymogu posiadania wizy i wyłącznie w celu turystycznym przebywać można w Parku „Kanał Augustowski” oraz strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”. Rozszerzony Dekretem nr 462 obszar Parku „Kanał Augustowski” obejmuje: miasto Grodno i rejon grodzieński.

Wjechać i wyjechać ze Strefy Park „Kanał Augustowski” na warunkach ruchu bezwizowego można poprzez następujące przejścia graniczne: Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Švendubrė-Privalka (przejście graniczne z Litwą), Raigardas-Privalka (przejście graniczne z Litwą), Rudawka – Lesnaja (ruch wodny, pieszy, rowerowy), kolejowe przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi, port lotniczy w Grodnie.

Stworzona na mocy Dekretu 462 strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć” obejmuje: miasto Brześć, rejon brzeski, rejon żabinkowski, rejon kamieniecki, rejon prużański, rejon świsłocki (administracyjnie należy do obwodu grodzieńskiego).

Wjechać i wyjechać do strefy „Brześć” na warunkach ruchu bezwizowego można poprzez następujące przejścia graniczne: Terespol-Brześć, Sławatycze - Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Białowieża-Piererow (dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy), kolejowe przejście graniczne Terespol-Brześć, port lotniczy w Brześciu.

 Maksymalny okres pobytu w celu turystycznym w wyżej wydzielonych strefach ruchu bezwizowego został wydłużony do 10 dni kalendarzowych, nie dłużej jednak niż okres niezbędny do skorzystania z usług turystycznych wykupionych u certyfikowanego operatora turystycznego (aktualna lista dot. strefy „Brześć” znajduje się m.in.:

https://brestvisafree.grsu.by/downloadFile.php?file=touragents.docx

Dopuszcza się możliwość przedłużenia pobytu poprzez wykupienie dodatkowych usług turystycznych u certyfikowanego operatora, pod warunkiem, iż ogólna długość pobytu nie przekracza 10 dni kalendarzowych. 

Podróżni chcący skorzystać z ruchu bezwizowego powinni posiadać ważny dokument podróży, ubezpieczenie podróżne, środki finansowe (nie mniej niż 2 stawki bazowe na każdy dzień pobytu - 1 stawka bazowa od 1.1.2019 r. wynosi 25,50 BYN) oraz dokument potwierdzający wykupienie usług turystycznych u certyfikowanego operatora działającego na obszarze stref. Dokument ten wydawany jest bezpłatnie, na wniosek podróżnego może być wydany w obcym języku.

 Podróżny określa także datę wjazdu do strefy bezwizowej. Jeśli dokument uprawniający do wjazdu nie będzie wykorzystany w ciągu 10 dni od deklarowanej daty wjazdu ulega on anulowaniu. W razie zagubienia dokumentu operator turystyczny wystawia jego duplikat.

W uzasadnionych przypadkach losowych (utrata zdrowia, konieczność hospitalizacji itp.), które wymuszają pobyt przekraczający 10 dni, podróżny lub jego przedstawiciel zwraca się do najbliższego organu spraw wewnętrznych z wnioskiem o przedłużenie pobytu i rejestracji. Otrzymuje wówczas wizę wyjazdową i może opuścić terytorium RB przez dowolne przejście graniczne. 

W przypadku niesankcjonowanego opuszczenia obszaru strefy bezwizowej Parku „Kanał Augustowski” lub stref „Brześć” lub nieuprawnionego przedłużenia pobytu ponad 10 dni grozi odpowiedzialność administracyjna przewidziana prawem Republiki Białoruś dot. statusu cudzoziemców i osób bez obywatelstwa na terytorium RB. Koszty ewentualnej deportacji z terytorium RB pokrywa sam podróżny lub operator turystyczny, który wystawił dokument uprawniający do wjazdu do strefy bezwizowej.

KARTY MIGRACYJNE

Od 6 marca 2018 r. nie wymaga się karty migracyjnej w przypadku, gdy celem podróży jest pobyt wyłącznie na terytorium Białorusi, bez wyjazdu na terytorium Rosji.

UBEZPIECZENIE

Obywatele polscy podczas składania wniosku o wizę muszą przedstawić polisę ubezpieczenia medycznego honorowaną na terytorium Białorusi. Kierowcy dodatkowo powinni wykupić międzynarodowe ubezpieczenie tzw. Zieloną Kartę. Szczegółowych informacji w sprawie sieci punktów sprzedaży polis ubezpieczeniowych oraz ich cen udziela Ambasada Republiki Białorusi w Warszawie, Konsulaty Generalne Republiki Białoruś w Białymstoku i Gdańsku oraz Konsulat Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej.

PRZYDATNE INFORMACJE

  • USD oraz Euro można wymienić na walutę białoruską w bankach. Zakazane jest wymienianie gotówki na czarnym rynku.
  • Milicja skrupulatnie sprawdza posiadanie przez kierowców wymaganego wyposażenia pojazdu, ważnego przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia.
  • Wielu Białorusinów posługuje się łamaną polszczyzną, porozumiewanie się, na co dzień po angielsku, nawet w większych miastach, jest raczej niemożliwe.
  • Ceny w hotelach są zazwyczaj wyższe dla cudzoziemców niż dla obywateli Białorusi.

 

PRZEJŚCIA GRANICZNE

Z POLSKĄ
Kuźnica Białostocka - Bruzgi
Połowce - Pieszczatka (PL/BY; bez autokarów)
Terespol - Brest
Sławatycze - Damaczawa (bez autokarów)
Bobrowniki - Bierestowica
Z LITWĄ
Druskininkai - Raigardas
Salcinikai - Voronava
Medininkai - Zuprany
Lavoriskes - Voronov
Adutiskis  - Pastavy
Z ŁOTWĄ
Urbani - Silene
Paternieki - Grigorovscina
Z UKRAINĄ
Homel - Novi Jarylovyci (Cernihiv)
Jelsk (Mazyr) - Ovruch
Stolin - Dubrovytsia
Brest - Makrany - Ratne
Z ROSJĄ
Navapolack - Juhavici - Dubrovka
Haradok - Ezjaryska - Nevel Vitebsk - Lezna - Rudnja
Orsa -Krasnoe -  Smoleńsk
Krycaw - Roslawl
Kasjukovicy - Suraz
Dubrus - Novozybkov

Podstrony

Top