Chorwacja
![]() | Republika Chorwacji Kraj usytuowany wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Stolica Zagrzeb Waluta Kuna (HRK) Język urzędowy: chorwacki; serbski, niemiecki, włoski (Istria) | ![]() |
Obszar
56.542 km2
Ludność
4 475 611 mieszkańców
Strefa czasowa GMT+1; czas letni: GMT+2 od końca marca do końca października.
Klimat: na wybrzeżu, oddzielonym od lądu masywnymi górami, panuje klimat – śródziemnomorski; w głębi kraju - umiarkowany kontynentalny. Chorwacja posiada ośrodki sportów zimowych: w Medvednicy koło Zagrzebia, Platak k/Rijeki oraz Bjelolasica k/Ogulin.
WJAZD
Obywatel polski ma prawo wjechać na terytorium Republiki Chorwacji bez wizy i zezwolenia na pobyt oraz przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy od daty wjazdu, jeżeli posiada ważny paszport lub dowód osobisty. Turyści przybywający indywidualnie podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Turyści muszą się zameldować w ciągu 24 h od przyjazdu.
Osoby niepełnoletnie
Ambasada RP w Zagrzebiu informujemy, że zgodnie z przepisami chorwackimi osoba niepełnoletnia, której nie towarzyszy opiekun prawny, przekraczając granicę Republiki Chorwacji powinna okazać potwierdzoną notarialnie zgodę opiekuna prawnego zawierającą następujące informacje:
- dane osobiste opiekuna prawnego,
- cel i okres pobytu w Chorwacji,
- termin pobytu w Chorwacji,
- okres ważności zgody,
- podpis opiekuna prawnego.
Zgoda powinna być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język chorwacki lub angielski.
Wyżej opisana zgoda nie jest wymagana, gdy osoba małoletnia posiada paszport i podróżuje samolotem i dysponuje odpowiednim dokumentem wydanym przez przewoźnika zgodnie ze standardami IATA, lub jest wymieniona na liście uczestników wycieczki szkolnej, sporządzonej przez szkołę organizującą wyjazd i przetłumaczonej na język chorwacki lub angielski, lub jest wymieniona na liście uczestników imprezy sportowej lub kulturalnej.
UBEZPIECZENIE
Akceptowane jest krajowe ubezpieczenie pojazdu OC, ale zalecane jest także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC). Bezpłatna opieka medyczna przysługuje turystom z Polski w ograniczonym zakresie tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zasłabnięcie). Chcąc skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie. Wskazane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
PRZYDATNE INFORMACJE
- Podróżując autostradą dalmatyńską należy zwrócić uwagę, że w okolicy miejscowości Neum jest 20-kilometrowy odcinek drogi należący do Bośni i Hercegowiny, na którym obowiązuje międzynarodowe ubezpieczenie OC "Zielona Karta"
- Na terenach przy granicy z Serbią i Czarnogórą oraz przy południowej granicy z Bośnią i Hercegowiną pozostało nadal wiele niewypałów i min.
- Całkowity zakaz palenia papierosów w budynkach użytku publicznego, w barach, restauracjach, kawiarniach i hotelach z wyjątkiem wyznaczonych specjalnych miejsc dla palaczy. Zakaz obowiązuje również w otwartych miejscach publicznych takich jak stadiony, dworce. Mandat za niestosowanie się do przepisu może wynosić nawet do 130€.
- Nie wolno wydobywać muszli żywych mięczaków z dna morskiego.
- Przestrzega się przed pochopnym korzystaniem z pozornie atrakcyjnych ofert pośredników turystycznych, ze względu na ryzyko oszustwa.
GŁÓWNE DROGOWE PRZEJŚCIA GRANICZNE ( czynne 24h):
- ZE SŁOWENIĄ: Kastel. Rupa, Pasjak, Jurovski Brod, Bregana, Macelj, Dubrava Krizovljanska;
- Z BOŚNIĄ I HERCEGOWINĄ: Zupanja, Slavonski Brod, Stara Gradiska, Maljevac, Jasenovac, Hrvatska Kostajnica, Licko Petrovo Selo, Kamensko, Vinjani Donji, Metkovic;
- Z SERBIĄ: Bajakovo - Batrovci (M1, E70), Backa Polana - Ilok, Nestin - Ilok, Bezdan - Batina, Bogojevo - Erdut, Ljuba - Principovac, Sot - Principovac, Sid – Tovarnik;
- Z CZARNOGÓRĄ: Karasovici (Debeli Brijeg);
- Z WĘGRAMI: Gorican - Letenye; Gola - Berzence; Terezino Polje - Barcs; Donji Miholjac - Dravaszabolcs.