Opony zimowe - przepisy

AUSTRIA

W przypadku samochodów osobowych oraz lekkich samochodów dostawczych do 3,5 tony wymagane jest posiadanie wyposażenia zimowego w terminie od 1 listopada do 15 kwietnia następnego roku. Opony zimowe powinny znajdować się na wszystkich kołach pojazdu.  Dozwolone, a nawet zalecane jest używanie łańcuchów przeciwślizgowych podczas niesprzyjających warunków zimowych. Nakaz używania łańcuchów w miejscach wyznaczonych i wydzielonych znakami.  Zalecana max. prędkość 50km/h.  Używanie opon z kolcami dozwolone jest od 1 października do 31 maja przez pojazdy o masie do 3,5 t i nacisku 1,8 t/oś. Muszą być one zamontowane na wszystkich kołach pojazdu. Dozwolona prędkość na autostradach – 100 km/h, a na pozostałych drogach 80 km/h.  Pojazd wyposażony w opony z kolcami powinien być oznaczony z tyłu, specjalną plakietką, którą można nabyć np. w biurach OAMTC lub na stacjach obsługi.

Wyposażenie obowiązkowe pojazdów ciężkich

W okresie od 15 listopada do 15 marca wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony (samochody ciężarowe, pojazdy przegubowe, autobusy, autokary) muszą być wyposażone w opony  zimowe, przynajmniej na kołach napędowych i posiadać łańcuchy przeciwślizgowe w samochodzie, na przypadek ośnieżenia lub oblodzenia drogi. Opony zimowe powinny posiadać  oznaczenie M+S, a głębokość rzeźby bieżnika musi wynosić conajmniej 5 mm (opony radialne) i 6 mm (opony diagonalne). Zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe w przypadku gdy znak drogowy nakazuje je założyć - „łańcuchy obowiązkowe”.

 

CZECHY

Używanie opon zimowych obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. Opony zimowe powinny być zamontowane w następujący sposób:

  1. Pojazdy do 3,5 tony: opony zimowe o głębokości rzeźby bieżnika min. 4mm, na wszystkich kołach pojazdu;
  2. Pojazdy powyżej 3,5 tony: opony zimowe o głębokości rzeźby bieżnika min. 6 mm, na wszystkich kołach pojazdu.

Obowiązek używania opon zimowych na poniższych drogach:

REGION PARDUBICKI

I/11 Jablonne - krzyżówka Cenkovice - Cervena Voda

I/34 "Vendolak" - Policka krzyżówka II/360

I/34 krzyżówka II/3549 Rychnov -  Borova

I/35 Hrebec - Koclirov

I/37 Trnova - Nova Ves

REGION ŚRODKOWOCZESKI

D1 Loket - granica państwa

D1 Praha - Brno (od 21 do 182 km)

REGION OLOMOUNC

I/35 Mohelnice - Studena Loucka

I/44 Kouty - Cervenohorske selo - Domasov

I/46 Sternberk - Horni Lodenice

I/60 Lipova Lazne – Vapenne

REGION USTI

I/8 Dubi - Cinovec

I/7 Chomutov - hora sv. Sebastiana

REGION VYSOCINA

D1 granica państwa - Velka Bites

REGION MORAWSKOŚLĄSKI

I/56 Ostravice - Bila - granica państwa

Zakazane jest używanie opon z kolcami, a używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone jest tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi.

 

FRANCJA
Opony zimowe – zaleca się używanie opon zimowych M+S o głębokości rzeźby bieżnika min. 3,5 mm. Na terenach górskich odpowiednio ze wskazaniami znaków drogowych obowiązek jazdy na oponach zimowych.

Łańcuchy przeciwślizgowe - powinny być wożone w samochodzie, aby zakładać je tam gdzie nakazują znaki drogowe. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem. Pojazdy wyposażone w łańcuchy przeciwślizgowe moga poruszać się z prędkością 50 km/h.

Opony okolcowane - używanie jest dozwolone w okresie od soboty poprzedzającej 11 listopada do ostatniej niedzieli marca przez pojazdy o dmc do 3,5 tony oraz pojazdy komunalne. Prędkość dla ww. pojazdów jest ograniczona do 90 km/h; z tyłu pojazd musi posiadać plakietkę oznaczającą ograniczenia prędkości <90>.
Ze względu na warunki atmosferyczne okres zimowy może być wydłużony.

Uwaga: w momencie odwilży czasowa sygnalizacja „granice odwilży” ogranicza ruch pojazdów ciężarowych mogących powodować uszkodzenia nawierzchni drogi.

 

NIEMCY
Opony zimowe - nowe prawo drogowe określa, że pojazd powinien być wyposażony zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, że zimą opony muszą być przystosowane do warunków drogowych i powinny mieć mrozoodporny płyn, taki jak do wycieraczek. Opony zimowe muszą  oznakowane symbolem M+S lub płatkiem śniegu.

Kierowca prowadzący pojazd nieprzystosowany do warunków atmosferycznych karany jest mandatem w wysokości 40 EUR, jeżeli jego pojazd utrudnia ruch na drodze mandat wzrasta do 80 Euro. Przepis dotyczy również cudzoziemców

Łańcuchy przeciwślizgowe - używanie jest dozwolone. Pojazd wyposażony w łańcuchy nie może przekraczać prędkości 50 km/h.
W regionach górskich, w warunkach zimowych, o konieczności używania łańcuchów przeciwślizgowych przypominają znaki drogowe.

Opony okolcowane. Zakaz używania opon okolcowanych.


SŁOWACJA
Opony zimowe - obowiązek używania opon zimowych w okresie od 15 listopada do 15 marca.
Łańcuchy przeciwślizgowe - używanie jest dozwolone tylko w przypadku znacznego ośnieżenia/oblodzenia dróg.

Opony okolcowane - zakaz używania.
 

SZWAJCARIA
Opony zimowe - wyposażenie pojazdu w opony zimowe nie jest obowiązkowe ale kierowca pojazdu, który utrudnia ruch ze względu na jego nieprzystosowanie do warunków atmosferycznych karany jest mandatem.
Łańcuchy przeciwślizgowe - używanie jest obowiązkowe w regionach gdzie umieszczony jest międzynarodowy znak drogowy “łańcuchy obowiązkowe”. Łańcuchy winny być nałożone przynajmniej na koła napędowe.
Opony okolcowane - używanie jest dozwolone jest  w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia. Jeżeli warunki atmosferyczne lub drogowe tego wymagają. Władze każdego kantonu mogą zmienić okres używania opon okolcowanych, zwłaszcza w górach. W opony okolcowane mogą być wyposażone pojazdy/zespoły pojazdów o dmc do 7,5 tony. Kolce nie mogą przekraczać 1,5 mm długości.

Pojazd wyposazony w opony okolcowane nie może przekraczać prędkości 80 km/h za wyjątkiem ograniczeń wewnętrznych.


WŁOCHY
Opony zimowe - w regionie Val d’Aoste obowiązek używania opon zimowych lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych w okresie od 15 października do 15 kwietnia.W innych regionach ten przepis jest stosowany w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia i wskazują nań znaki drogowe. Prędkość maksymalna dozwolona dla pojazdów wyposażonych w łańcuchy przeciwślizgowe to 50 km/h.
Opony okolcowane - używanie przez pojazdy do 3,5 tony dozwolone jest w okresie od 15 listopada do 15 marca.
Opony winny być zamontowane na wszystkich kołach pojazdu oraz ewentualnej przyczepy. Zaleca się zakładanie fartuchów przeciwbłotnych. Dozwolone prędkości: autostrady - 120 km/h; drogi - 90 km/h.

 

Więcej informacji o poszczególnych krajach znajdują się na stronach dla abonentów PZM INFO

 

Rezerwuj