Podróże do krajów odległych i o wysokim stopniu zagrożenia
Podróżnych wybierających się do państw, w których panują sytuacje nadzwyczajne działania wojenne, terroryzm, epidemia, klęski żywiołowe, prosimy o uważne śledzenie stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdą tam Państwo ostrzeżenia dla podróżnych oraz praktyczne porady przed wyjazdem.
Jak należy się przygotować do takiej podróży:
- sprawdzić jakie dokumenty będą nam potrzebne w danym kraju;
- upewnić się, że mamy ważny paszport, niezbędne wizy oraz ubezpieczenia;
- zapoznać się z prawami, przepisami i zwyczajami panującymi w danym kraju; postępuj zgodnie z miejscowymi normami;
- zarejestrować się i zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz, o którym znajdą Państwo informacje poniżej;
- pamiętaj o kontakcie z bliskimi w Polsce! Pozostaw im adres pobytu za granicą, numer telefonu do hotelu, plan podróży;
- miej przy sobie numer dyżurny do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej;
- w krajach, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa, masz prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej na równi z obywatelami tych państw.
Zachęcamy do śledzenia stron MSZ gdzie znajdą Państwo:
- informację o aktualnych ostrzeżeniach;
- informacje o polskich placówkach za granicą;
W przypadku podróży w egzotyczne regiony, należy pamiętać również o zabezpieczeniu się przed chorobami tropikalnymi i ukąszeniami groźnych zwierząt i owadów. W tym celu należy wykonać zestaw szczepień, zależnie od kraju, do którego się wybieramy. Więcej informacji na temat profilaktyki, a także o tym jak dbać o nasze zdrowie w trakcie podróży i jak sprawdzić jego stan po powrocie do kraju znajdą Państwo TUTAJ.
Nowy portal MSZ dla podróżnych
MSZ otwiera nowy portal dla podróżujących za granicę - "Odyseusz".
"Odyseusz" zastępuje dotychczasowy portal dla podróżnych: e-konsulat. Po wejściu na e-konsulat, użytkownik będzie automatycznie przekierowywany na portal "Odyseusz". Dzięki portalowi służby konsularne będą mogły, w sytuacjach kryzysowych, udzielić szybkiej i skutecznej pomocy polskim obywatelom za granicą. Dzięki portalowi MSZ będzie wiedziało, ile osób przebywa w danym regionie, a w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzię mogło szybko i sprawnie zareagować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. System „Odyseusz” umożliwi również otrzymywanie regularnych powiadomień dotyczących działalności placówki i informacji konsularnych.
Rejestracja i korzystanie z portalu są dobrowolne i bezpłatne.
Więcej informacji pod adresem: www.odyseusz.msz.gov.pl/
Mobilna aplikacja GRANICA
Bezpłatna aplikacja „Granica" wdrożona przez Służbę Celną, przygotowana na urządzenia mobilne, udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich, drogowych przejściach granicznych. Pozwala uzyskać informacje o długości kolejki, średnim czasie oczekiwania na odprawę, prognozach zmiany tego czasu w najbliższych godzinach. Daje możliwość zaplanowania i wyboru najdogodniejszego przejścia granicznego.
Aplikacja mobilna „Granica" prezentuje pełną informację o czasach oczekiwania na polskich przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą z możliwością przełączania się między tymi odcinkami, a także możliwością zmiany typu pojazdu, którym podróżujemy (osobowy/ciężarowy) i kierunku podróży (przyjazd do Polski/wyjazd z Polski). Kierowca planujący przekroczenie granicy będzie miał wyliczony indywidualny czas, który pozostał do wjazdu na teren danego przejścia zarówno w kierunku wywozowym, jak i przywozowym do Polski. Wykrywa także kierunek poruszania się jej użytkownika i na tej podstawie wyświetla dane przyjazdowe lub wyjazdowe wg położenia względem granicy RP.
Nowa usługa Służby Celnej prezentuje również prognozę czasów oczekiwania na kolejny tydzień na podstawie danych archiwalnych zgromadzonych w serwisie www.granica.gov.pl. Dzięki synchronizacji z serwisem istnieje także możliwość wysłania użytkownikowi powiadomień i komunikatów we wszystkim możliwych do wyboru językach. Komunikaty mogą być ogólne lub dotyczyć konkretnych przejść.