Informacja użytkowania winiet i innych opłat drogowych zakupionych przez PZM Sklep

1. Winiety elektroniczne

 • Winiety elektroniczne  -zakup potwierdzany jest w formie wydruku systemowego . Pracownik PZM sklepu wpisuje do systemu dane pojazdu oraz datę ważności zgodnie z danymi podanymi przez zamawiającego . Nie ma obowiązku przechowywania potwierdzenia ale jest ono przydatne w trakcie kontroli służb. Służby ważność winiety i numer rejestracyjny sprawdzają przez kamery lub w trakcie bezpośredniej kontroli drogowej

AUSTRIA winieta w formie wydruku  wygenerowanego przez austriacki system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety.

CZECHY  - winieta w formie wydruku  wygenerowanego przez czeski system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety.

SŁOWENIAwinieta w formie wydruku  wygenerowanego przez słoweński system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety.

BUŁGARIAwinieta w formie wydruku  wygenerowanego przez bułgarski system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety.

SŁOWACJA  - winieta w formie wydruku  wygenerowanego przez słowacki system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety.

WĘGRY – winieta w formie wydruku  wygenerowanego przez węgierski system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety. Winietę trzeba przechowywać przez 2 lata po powrocie.

RUMUNIA  -  winieta w formie wydruku  wygenerowanego przez rumuński system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu, numer VIN i datę ważności winiety.

LITWA winieta w formie wydruku  wygenerowanego przez litewski system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety.

ŁOTWA winieta w formie wydruku  wygenerowanego przez łotewski system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety.

ESTONIA winieta w formie wydruku  wygenerowanego przez estoński system poboru opłat, potwierdzająca wykupienie winiety. Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.Potwierdzenie zakupu zawiera kraj rejestracji, numer rejestarcyjny pojazdu i datę ważności winiety.

Przy zamówieniu winiet elektronicznych pamiątaj aby otrzymać potwierdzenie zakupu (plik pdf) przez email od pracownika sklepu (obsługa.sklep@pzm.pl, travel@pzm.pl). Otrzymanie maila z plikiem PDF jest równoznaczne ze zealizowaniem zamówienia i posiadaniem ważnych winiet.

2. Winiety w formie naklejek

 • Winiety w formie naklejek zostały tylko w Austrii i Szwajcarii
 • Winieta austriacka składa się z jednej części do przyklejenia na szybę wewnątrz pojazdu. 

  Winietę należy przykleić - po oderwaniu od folii nośnej - bez żadnych dodatkowych środków pomocniczych, nieuszkodzoną, w całości i bezpośrednio do wewnętrznej strony suchej i czystej szyby przedniej w taki sposób, aby była dobrze widoczna i możliwa do sprawdzenia z zewnątrz (np. bez przyklejania za ciemnym paskiem barwiącym).  Niedozwolone jest stosowanie specjalnych folii, przyssawek, taśm samoprzylepnych, wsuwanych tulei itp. Wszelkie takie manipulacje powodują utratę dowodu prawidłowego uiszczenia opłaty drogowej. Oznacza to, że winieta jest nieważna.

 • Winieta szwajcarska składa się z jednej części naklejanej na szybę.
 • Miejsce na szybie gdzie przyklejamy winiety znajduje się w instrukcji na jej odwrocie (należy zwrócić uwagę, iż każdy kraj wymaga przyklejenia winiety w określonym miejscu).
 • Niedozwolone jest przeklejanie winiet już wcześniej użytkowanych na inny pojazd.
 • Winieta przeterminowana powinna zostać zdjęta z szyby.
 • W przypadku uszkodzenia szyby należy wykupić kolejną winietę. 
 • Brak winiety lub nieprawidłowo przyklejona winieta jest karana mandatem.

AUSTRIA:  

Oto jak należy prawidłowo nakleić winietę samochodową:

Winieta powinna być przymocowana do szyby po wewnętrznej stronie (nasza wskazówka: po lewej lub po prawej stronie lusterka wstecznego, zgodnie z instrukcją na odwrocie winietki).

Uwaga: Nie należy nakleić winiety na pas nawiewu, ani za ciemnym paskiem barwiącym/przyciemniejącym szyby!

Oto jak należy prawidłowo nakleić winietę motocyklową:

Winieta powinna być przymocowana na czystym i, przede wszystkim niewymiennym elemencie motocykla (np. goleń widelca lub zbiornik, zgodnie z instrukcją na odwrocie winietki).

Uwaga: Winieta naklejona na kufrze lub na bocznej sakwie jest nieważna!


SZWAJCARIA:

Oto jak należy prawidłowo nakleić winietę samochodową:

Winieta powinna być przymocowana do szyby po wewnętrznej stronie (nasza wskazówka: po lewej bądź po prawej stronie lusterka wstecznego lub w lewym, dolnym rogu od strony kierowcy). Uwaga: Nie należy nakleić winiety na pas nawiewu!

 

A jak należy szybko i łatwo usunąć starą przeterminowaną winietę:

Najlepiej skrobakiem do szyb podważyć winietę w narożniku, a następnie odkleić całą z powierzchni. Pozostałość zwilżyć wodą i zetrzeć czystą szmatką

 

Warszawa, kwiecień 2022 ( aktualizacja )

wróć do pzmsklep