Aktualności PZM INFO

Zima to czas wzmozonych podróży i wyjazdów na ferie, ale też okres trudnych warunków pogodowych, nieprzewidywalnych warunkow na drodze. 
Kierowco, pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od stanu Twojego pojazdu. Sprawdź czy Twój samochód jest przygotowany na zimowe podróże. 

Opony zimowe

Obowiązek wymiany opon na zimowe został wprowadzony w większości krajów europejskich. W Polsce do tej pory nie zostały zmienione zasady dotyczące opon zimowych. Nadal obowiązują przepisy, w myśl których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, byle ich bieżnik miał minimum 1,6 mm. W takim przypadku czy warto zmieniać opony na zimowe? Warto - opona w wersji zimowej jest tak zaprojektowana, aby przy ujemnych temperaturach zachować najwyższe możliwe parametry - a za tym bezpieczeństwo. Nie należy czekać ze zmianą opon do pierwszego śniegu - ominą nas gigantyczne kolejki w warsztatach, a poza tym budowa opony zimowej sprawia, że jej przyczepność jest większa już w temperaturze poniżej 7 st. C. na jezdni suchej i mokrej.

Opony – jako jedyny element łączący samochód z drogą – mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Bez sprawnego i odpowiednio dobranego do pory roku ogumienia w ogóle nie powinno się ruszać w drogę. Ciekawe porady o oponach znajdziesz w serwisie Polski Caravaning 

Zachęcamy do zapoznania się z przepisami dotyczącymi opon zimowych w pozostałych krajach Europy. Więcej informacji znajdziecie Państwo   TUTAJ.

 

Odśnieżanie pojazdu

Pojazd powinien zapewnić kierowcy dostateczne pole widzenia, stąd obowiązek odśnieżania pojazdu, za którego niespełnienie kierowca może się otrzymac nawet 500 zł mandatu. Wedle prawa pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Nie chodzi tu jedynie o zalegający na dachu śnieg, ale także o zamarznięte i zaparowane szyby oraz zaśnieżone reflektory, które mogą się przyczynić do tego, że otrzmamy mandat. Kodeks drogowy nakłada na kierowcę obowiązek utrzymywania tablic rejestracyjnych we względnej czystości, która umożliwia ich odczytanie. Nie tylko celowe zasłanianie, ale także zalepienie śniegiem czy brudem sprawia, że policjant ma prawo nałożyć mandat - ten może wynieść 200 złotych, a do tego 3 punkty karne.

Należy pamiętać, że niedozwolone jest odśnieżanie pojazdu przy włączonym silniku. Zgodnie z przepisami, za odśnieżanie samochodu, w którym pracuje silnik, grozi mandat w wysokości 100 złotych. Co więcej, zgodnie z taryfikatorem, odejście od samochodu, czyli pozostawienie pracującego silnika bez nadzoru, grozi kolejne 50 złotych mandatu.

 

Stan techniczny pojazdu

Przed wyjazdem kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • sprawność akumulatora;
  • stan hamulców oraz płynu hamulcowego;
  • stan żarówek;
  • poziom oleju silnikowego;
  • stan opon (ciśnienie i głębokość bieżnika).

 

Przewożenie nart i desek snowboardowych

W Kodeksie drogowym nie ma specjalnych przepisów odnośnie sposobu przewożenia nart. Przewożąc narty na dachu należy zwrócić uwagę na typ zakupionego mocowania; winien być dostosowany do marki samochodu tak, aby nie przekroczyć maksymalnego dozwolonego obciążenia dachu. Do przewożenia na dachu polecane są specjalne bagażniki lub boxy bagażowe. Można też narty umieścić w specjalnym bagażniku z tyłu pojazdu lub przyczepy, tak jak przewozi się rowery, ale nie mogą one wystawać poza obrys pojazdu.
Narty czy deski snowboardowe przewożone wewnątrz pojazdu mogą podczas hamowania lub innych manewrów przemieszczać się po kabinie stwarzając niebezpieczeństwo dla podróżujących. Jednak żaden przepis nie zakazuje ich przewożenia wewnątrz pojazdu.
Można przewozić je wewnątrz pojazdu (w pokrowcu zw. „rękawem”), w taki sposób, aby nie stwarzały niebezpieczeństwa dla kierowcy i pozostałych pasażerów oraz nie wystawały przez szyby i były dobrze umocowane. Należy też pamiętać, że przy złym umocowaniu nart i ewentualnym spowodowaniu wypadku ubezpieczenie pojazdu może nie pokryć ewentualnych szkód spowodowanych nieszczęśliwym zdarzeniem.

 
Zachęcamy do zalogowania się w naszym serwisie online PZM INFO gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące przepisów drogowych w krajach europejskich.