Aktualności Polska

Od 22.11 - tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej

Z powodu organizowanej w Polsce Konferencji Klimatycznej COP 24 UNFCCC, w okresie od 22 listopada do 16 grudnia 2018 roku  tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna osób przekraczających granicę Polski z krajami strefy Schengen.

Kontrole zostaną przywrócone na granicach wewnętrznych Schengen tj. z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych. Celem przywrócenia kontroli (od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r.), jest zapewnienie bezpieczeństwa i niezakłóconego przebiegu Konferencji Klimatycznej, która odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia.

Tymczasowa kontrola prowadzona będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej, wykorzystujące mobilne terminale oraz tzw. schengenbusy tj. specjalistyczne pojazdy z dostępem m.in. do baz danych.

Kontrola prowadzona będzie wyrywkowo w oparciu o analizę ryzyka. W tym okresie, podróżni, którzy będą przekraczać granicę Polski, muszą posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - np. dowód osobisty lub paszport. Z kolei obywatele państw trzecich, tak jak dotychczas, muszą mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu, np. wizy.

Nowe drogi jeszcze przed wyborami, kolejne na święta

W tym roku przekazano już kierowcom niemal 163 km nowych dróg szybkiego ruchu, ale na tym nie koniec. Jeszcze przed wyborami samorządowymi pojedziemy kolejnymi dwoma ważnymi odcinkami dróg ekspresowych, a w tym roku w sumie zostanie ukończonych ponad 200 km kolejnych fragmentów.

Jeszcze w tym tygodniu, najpewniej w piątek zostaną otwarte dwa nowe fragmenty dróg ekspresowych, na które kierowcy czekali od lat. Pierwszy z nich to obwodnica Radomia (droga S7), która sprawi, że podróżując na południe Polski, będziemy mogli ominąć to miasto. Obecnie na biegnącej przez Radom krajowej „siódemce” często tworzą się uciążliwe korki. Właśnie kończą się odbiory liczącej niemal 25 km drogi, której budowa kosztowała prawie miliard złotych.

Również jeszcze przed najbliższym weekendem będziemy mogli pojechać, na razie z prędkością do 100 km/h, nową drogą S8 od Wyszkowa do węzła Poręba. To ostatni, liczący 13 km, fragment trasy biegnącej z Warszawy do Białegostoku. Kosztował niemal 400 mln zł, a dzięki niemu ze stolicy Polski dostaniemy się na Podlasie w niespełna dwie godziny drogą o wiele bezpieczniejszą niż dotychczas.

Drogi przed świętami

W listopadzie i grudniu najpewniej pojedziemy kolejnymi nowymi drogami. W pierwszej połowie listopada zostanie otwarty niemal 20-kilometrowy fragment trasy S5 od Radomicka do Leszna. Usprawni on połączenie między Wrocławiem a Poznaniem. W grudniu zyskamy na tej trasie kolejne 16 km na południe od Poznania (od autostrady A2 do Wronczyna).

Natomiast w drugiej połowie listopada poprawi się dojazd z południa Polski do Trójmiasta. Wtedy zostanie przekazana kierowcom trasa S7 z Koszwał do Kazimierzowa. To aż 40 km nowej drogi.

Wiadomo też, że na koniec listopada zaplanowano też otwarcie drogi krajowej nr 16, czyli obwodnicy Olsztyna, która ułatwi dojazd z okolic tego miasta do drogi ekspresowej S7.

Kolejne fragmenty trasy S3 na zachodzie Polski zostaną otwarte w grudniu. W sumie będzie to niemal 45 km dróg na południe od Zielonej Góry oraz na północ od Lubina.

Najpewniej jeszcze przed świętami pojedziemy też mocno opóźnionym i długo oczekiwanym, ponad 20-kilometrowym fragmentem drogi S7 z Chęcin do Jędrzejowa. To jeden z fragmentów trasy, która prowadzi z Warszawy do Krakowa.

Jeszcze w tym roku można się spodziewać otwarcia kolejnego fragmentu obwodnicy Olsztyna, czyli drogi S51. Nie jest to jednak pewne ze względu na roboty wykończeniowe prowadzone jeszcze przez wykonawcę.

Nie pisz kiedy prowadzisz #TelefonNaBok

Kampania #TelefonNaBok (#ParkYourPhone) skierowana jest do użytkowników dróg, którzy korzystają z telefonów komórkowych podczas poruszania się po drogach.
Aby zwalczyć ten niepokojący trend, PZM i FIA Region I zachęcają wszystkich użytkowników dróg do skupienia się na drodze. Wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko: zarówno kierowcy, piesi, motocykliści, jak i rowerzyści. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości na temat dystrakcji i niebezpieczeństw z nią związanych.

Europejska inauguracja, ze wsparciem europejskich polityków, odbyła się 27 września 2017 w Brukseli. Inauguracja kampanii w Polsce odbyła się podczas finału konkursu „Od skutera do Harleya” 26 października. Ponad 20 klubów członkowskich FIA z różnych krajów europejskich również podejmie tę inicjatywę jesienią tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ

 

Otwarty nowy odcinek trasy S7
21 września 2017 został oddany do użytku fragment o długości ok. 20 km trasy S7 na odcinku z Jedrzejowa do Krakowa. Powstała dwujezdniowa trasa ekspresowa wraz z czterema węzłami - w Jędrzejowie, Łączynie, Wodzisławiu i Mierzawie. Dzięki otwarciu nowego odcinka kierowcy szybciej pojadą trasą Kilece-Kraków. 
 
Wzrost stawek opłat za przejazd autostradą A4
Z dniem 1 marca 2017 roku zmieni się wysokość opłat za przejazd Autostradą A4 Katowice-Kraków. Nowe wysokości opłat będą obowiązywały dla pojazdów kategorii 2,3,4 i 5.
Opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków, które będą obowiązywać od 1 marca 2017 roku:
Kat. 1 - motocykle - stawka 5zł.
Kat. 1 - pojazdy o dwóch osiach - stawka 10 zł.
Kat. 2 - pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wysposażona jest w koło bliźniacze; pojazdy o dwóch osiach z przyczepami - stawka 18 zł.
Kat. 3 - pojazdy o trzech osiach, i pojazdy o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wysposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami - stawka 18 zł.
Kat. 4 - pojazdy o więcej niż trzech osiach, pojazdy o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami - stawka 30 zł.
Kat. 5 - pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1-4 i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym - stawka 30 zł.
 
 
Wzrost stawek opłat za przejazd autostradą A2
Od 1 marca 2016 roku zmieni się wysokość opłat na A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin. Zmiana stawek za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2, planowana pierwotnie na początek stycznia 2016 r., została przesunięta na okres po zakończeniu zimowych ferii szkolnych.
Obowiązujące od 1 marca 2016 roku stawki za przejazd jednym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będą wynosić:
- kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe) - 18 PLN brutto
- kat. 2 (pojazdy ponadnormatywne) - 180 PLN brutto
Stawki opłat za pozostałe kategorie pozostaną bez zmian.
Nie zmieni się również koszt przejazdu 106km odcinkiem A2 między Świeckiem a Nowym Tomyślem.
(www.autostrada-a2.pl)
 
Zmiany w zasadach przewozu rowerów
 
Przewóz rowerów na specjalnym bagażniku montowanym na haku samochodowym jest możliwy pod warunkiem, że ani rower, ani bagażnik nie zasłaniają tablicy rejestracyjnej pojazdu. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa od 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie przepisy umożliwiające wydawanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej, umieszczanej na bagażniku zakrywającym tylną tablicę rejestracyjną. Nowe przepisy pozwolą na zgodne z prawem i bezpieczne korzystanie z bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną pojazdu. Po więcej informacji zapraszamy na STRONĘ.
 
Otwarcie trasy AK
 
Jak informuje GDDKiA:

Dostępna jest już cała szerokość trasy głównej Armii Krajowej pomiędzy węzłem Modlińska a węzłem Powązkowska wraz z mostem gen. Stefana Grota-Roweckiego. Do dyspozycji są po 3 pasy ruchu w każdym kierunku oraz po 5 pasów (2 tranzytowe i trzy dla ruchu lokalnego) na Moście Grota-Roweckiego.

Ponadto otwarte dla ruchu zostaną łącznice zjazdowe i wjazdowe:

- na węźle Marymoncka: po remoncie łącznica w relacji południe – wschód oraz wybudowana łącznica w relacji północ – zachód;

- na węźle Wisłostrada: odbudowana łącznica w relacji południe – wschód, wyremontowane łącznice w relacji południe – zachód oraz północ – wschód;

- na węźle Modlińska: odbudowane łącznice w relacji zachód – północ, wschód-północ oraz wyremontowana łącznica w relacji zachód – południe
(GDDKiA)
 
Otwarcie trasy S8 w stronę Wrocławia i Katowic
 
W piątek 17 lipca 2015 roku został oddany do ruchu nowo wybudowany odcinek trasy S8 z Opaczy do Janek. Odcinek ten ma długość 5,8 km i pozwoli kierowcom ominąć zakorkowane Janki oraz Raszyn, co znacznie przyspieszy podróż w stronę Wrocławia oraz Katowic.
(GDDKiA)
 
Rozszerzenie systemu viaTOLL od 30.06.2015
 
Z dniem 30 czerwca 2015 roku do systemu viaTOLL zostaną włączone kolejne odcinki dróg krajowych i autostrad. Rozszerzenie systemu obejmie  następujące odcinki:
 
1) autostrada A4  na odcinku węzeł Tarnów Północ- węzeł Dębica Wschód.
2) droga ekspresowa S3 na odcinku Gorzów Wielkopolski Południe - węzeł Skwierzyna Południe.
3) droga ekspresowa S5 na odcinku węzeł Rydzyna- węzeł Korzeńska.
4) droga ekspresowa S8 na odcinku węzeł Wieluń-węzeł Łask.
5) droga ekspresowa S8 na odcinku Jeżewo - Chroszcz.
6) droga ekspresowa S11 na odcinku węzeł Poznań Północ - węzeł Poznań Tarnowo Podgórne.
7) droga ekspresowa S12 na odcinku węzeł Jastków-Kalinówka.
8) droga ekspresowa S61 na odcinku węzeł Raczki-węzeł Suwałki Południe.
9) droga ekspresowa S69 na odcinku węzeł Bielsko-Biała Komorowice - węzeł Bielsko-Biała Mikuszowice.
 
(11.06.2015, źródło i mapka GDDKiA)
 
Rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie
 
Polska, zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości, musi zezwolić na rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie. Jak informuje Departament Ubezpieczeń Komunikacyjnych dla tego rodzaju pojazdów, przy zawieraniu ubezpieczenia OC, stosowana będzie zwyżka w wysokości 200% składki, zaś ubezpieczenie AC dla takich aut bedzie w ogóle niedostępne. Zgodnie z nowymi przepisami jedyną wymaganą zmianą w tego typu pojazdach będzie przełożenie lusterek i świateł.
(17.02.15, Rzeczpospolita)
 
Otwarcie dla ruchu węzła Lublin Czechów

12.02.2015 został udostępniony kierowcom węzeł Lublin Czechów na obwodnicy miasta w ciągu S17. Umożliwia to oddanie do użytku zbudowanego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich nowego odcinka drogi nr 809 na północ od węzła. Kierowcy będą mogli na węźle zjechać w kierunku Krasienina i Przytoczna, a z nowego wjazdu na obwodnicę skorzystają także mieszkańcy domów ulokowanych przy przedłużeniu ul. Sławinkowskiej w Lublinie. Kierowcom chcącym dotrzeć na Czechów zalecamy tak jak dotychczas korzystanie z węzła Lublin Rudnik i al.Spółdzielczości Pracy. Do czasu ukończenia budowanego przez władze Lublina i Zarząd Dróg Wojewódzkich przedłużenia ul. Poligonowej, która podłączy się do węzła od południa.
(17.02.15, GDDKiA)
 

Podwyżka mandatów
 
Zmiany w taryfikatorze mandatów, przygotowane przez MSW wejdą w życie na przełomie maja i czerwca. Zlikwidowany zostanie mandat za przekroczenie prędkości o 10km/h. Zmienią się wartości mandatów przy przekroczeniu prędkości o:
11-20 km/h - w terenie niezabudowanym - 114 zł; w terenie zabudowanym - 228 zł
21-20 km/h - w terenie niezabudowanym - 190 zł; w terenie zabudowanym - 380 zł
31-40 km/h - w terenie niezabudowanym - 342 zł; w terenie zabudowanym - 684 zł
41-50 km/h - w terenie niezabudowanym - 532 zł; w terenie zabudowanym - 1064 zł
powyżej 50 km/h - w terenie niezabudowanym - 760 zł; w terenie zabudowanym - 1520 zł
Mandat za przejazd na czerwonym świetle wzrośnie do 1460 zł. Kara za posługiwanie się cudzą kartą parkingową będzie wynosić 300 zł, a za parkowanie na kopercie - 800 zł.
Latem ma także wejść w życie przepis, który przyznaje policji prawo do zatrzymania prawa jazdy od ręki, na trzy miesiące,  kiedy kierowca przekroczy dopuszczalną prędkośći o 50 km/h.
(16.02.15, Rzeczpospolita)
 
Łódź - częściowy zaklaz wjazdu ciężarówek
 
Od 1 marca w Łodzi zostaje wprowadzony częściowy zakaz wjazdu do centrum samochodów o dmc przekraczającej 12 ton. Ograniczenia są związane z kolejnym etapem przebudowy trasy WZ. Zakaz będzie obowiązywał w godz. 06:00-22:00, codziennie aż do zakończenia wszystkich prac na trasie WZ.
(16.02.15, ZMPD)
 
Zwiększy się ilość płatnych dróg
 
W sezonie letnim 2015 przybędzie 250 km płatnych tras. Rozszerzenie poboru myta obejmie dziewięć odcinków na ośmiu trasach:
A4 - opłaty będą obowiązywać na 35 km odcinku miedzy węzłami Tarnów Północ i Dębica Wschód.
S5 - opłaty będą obowiązywać na 27 km od węzła Rydzyn do węzła Korzeńsko.
S8 -  opłaty będą obowiązywać na dwóch odcinkach: między Jeżewem i Choroszczą oraz między Wieluniem a Łaskiem.
S11 - opłaty bedą obowiązywać między węzłami Poznań Północ i Poznań Tarnowo Podgórne.
S12 - płatny będzie odcinek od węzła Jastków do Kalinówki.
S3 - płatny będzie 27 km odcinek między Gorzowem Wielkopolskim a Skwierzyną.
S61 - opłaty będą obowiązywać na odcinku od węzła Raczki do węzła Suwałki Południe.
S69 - płatny będzie odcinek Bielsko-Biała Komorowice - Mikuszowice.
 
ViaToll nadal pozostaje jedynym systemem elektronicznego poboru opłat w Polsce.
(09.02.15, Rzeczpospolita)
 
Zmiany w przepisach odnośnie karania kierowców
 
Sejm przyjął nowelizację prawa, która ma pomóc w walce z piratami drogowymi. Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym zostanie odebrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy.  Na ten sam okres uprawnienia do prowadzenia pojazdów utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób.  Wobec nietrzeźwych kierowców sąd razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy zasądziłby też nawiązki i inne świadczenia na rzecz poszkodowanych. W przypadku ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu sąd orzekałby dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
(09.02.15, moto.onet.pl)
 
Mobilna Aplikacja GRANICA

Bezpłatna aplikacja „Granica" wdrożona przez Służbę Celną, przygotowana na urządzenia mobilne, udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich, drogowych przejściach granicznych. Pozwala uzyskać informacje o długości kolejki, średnim czasie oczekiwania na odprawę, prognozach zmiany tego czasu w najbliższych godzinach. Daje możliwość zaplanowania i wyboru najdogodniejszego przejścia granicznego. Nowa usługa Służby Celnej prezentuje również prognozę czasów oczekiwania na kolejny tydzień na podstawie danych archiwalnych zgromadzonych w serwisie www.granica.gov.pl. Dzięki synchronizacji z serwisem istnieje także możliwość wysłania użytkownikowi powiadomień i komunikatów we wszystkich możliwych do wyboru językach. Komunikaty mogą być ogólne lub dotyczyć konkretnych przejść.
(sty015, msz.gov.pl
)
 

A2 - podwyżka myta od 12 stycznia 2015 r.
 
12 stycznia 2015 roku od godz. 6.00 zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady koncesyjnej A2 Nowy Tomyśl - Konin. Nowe stawki ustalane są w oparciu o Umowę Koncesyjną podpisaną z rządem, plan finansowy i prognozy ruchu.  Nowe stawki za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady będą wynosić:
 
Kat. 1 (pojazdy o dwóch osiach) - 17 PLN brutto (0,34 PLN za 1 km)
Kat. 2 (pojazdy o dwóch osiach) - 29 PLN brutto (0,58 PLN za 1 km)
Kat. 3 (pojazdy o trzech osiach) - 44 PLN brutto (0,88 PLN za 1 km)
Kat. 4 (pojazdy o więcej niż trzech osiach) - 68 PLN brutto (1,36 PLN za 1 km)
Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne) - 170 PLN brutto (3,40 PLN za 1 km)
 
Koszt przejazdu autostradą A2 na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl (106 km) pozostaje bez zmian.
(07.01.15, autostrada-a2.pl)
 
01.01.2015 - nowy podatek paliwowy
 
Od 1 stycznia 2015 roku wprowadzona została tzw. opłata zapasowa. Może ona spowodować wzrost cen paliw od 4 do 6 groszy na litrze. Kwota wynikająca z wprowadzonej opłaty zapasowej będzie w pierwszej kolejności niwelowała skalę prognozowanych obniżek cen na stacjach.
(07.01.15, onet.moto.pl)
 
Mandaty zagraniczne
 
Jak pisze Rzeczpospolita, polscy kierowcy nagminnie łamią przepisy na zagranicznych drogach. Chodzi zwłaszcza o kierowców, którzy zostali zarejestrowani przez fotoradary na drogach Niemiec, Włoch czy Austrii. Egzekucję mandatów znacznie ułatwia unijny system, który funkcjonuje od 2013 roku i dzięki któremu policje w krajach UE mogą wymieniać się informacjami o zagranicznych piratach drogowych. Polski Krajowy Punkt Kontaktowy w Warszawie odpowiada na zagraniczne pytania dotyczące naszych kierowców. Zagraniczne mandaty bywają wielokrotnie wyższe niż polskie (najwyższy mandat w Polsce to 500 zł, w Słowacji np. śedni mandat wynosi 1000 zł). Procedura ściągnięcia mandatu trwa kilkanaście tygodni. Mandat przesyłany jest według zagranicznego taryfikatora  z numerem konta do wpłaty. Mandat staje się prawomocny w Polsce, a zagraniczne służby moga dochodzić egzekucji za pomocą polskiego sądu. Jeśli kierowca nie zapłaci, zagraniczny sąd orzeka grzywnę, a tę ściąga polski komornik. Do mandatu dolicza się jeszcze koszty egzekucji. Pieniądze należy wpłacić na podane w korespondencji konto. Inaczej wygląda procedura w wypadku kontroli drogowej i urządzeń mobilnych. We wszystkich krajach UE zagraniczny kierowca płaci mandat od razu na miejscu kontroli. W przypadku jeśli nie ma przy sobie gotówki, jest eskortowany do banku lub bankomatu. W razie braku środków oddaje rzeczy w zastaw (nawet samochód).
(Rzeczpospolita,  nr 301, 30.12.14)
 
Zmiany w opłatach drogowych
 
2 stycznia 2015 roku wchodzi w życie zmiana ustawy o drogach publicznych, ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Nowe przepisy wprowadzają bardzo istotne zmiany     w zasadach nakładania kar administracyjnych. Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ.

Źródło: Gazeta Prawna

(29.12.14, ZMPD, Gazeta Prawna )

 
Zima na drogach
 
Podlasie, Lubelszczyzna, Pomorze i Podbeskidzie. W tych częściach kraju kierowcy mogą się liczyć z utrudnieniami spowodowanymi przez pogodę.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że choć arterie są przejezdne, miejscami jest ślisko bądź zalega błoto pośniegowe.
Śliskość występuje głównie na drodze krajowej numer 69 między Bielsko-Białą na Żywcem, oraz na jej ekspresowym odcinku między Lalikami a granicą ze Słowacją w Zwardoniu. Na Podlasiu problemy mogą mieć kierowcy jadący na Białoruś. Ślisko jest na "65" od Knyszyna aż do przejścia w Bobrownikach. Taka sama sytuacja na podlaskim odcinku krajowej "8" z Warszawy. Problemy są od południowej granicy województwa aż do Korycina na północ od Białegostoku. Z samej stolicy Podlasia ciężko jedzie się do Zabłudowa. Podobnie jest między Zambrowem a Brańskiem na drodze 66 oraz na znacznym odcinku drogi 63 od granicy województwa w Czyżewie do Łomży.
Błoto pośniegowe możemy spotkać na Pomorzu - w rejonie Słupska na drodze krajowej numer 6 oraz na "20" między Żukowem a Gdynią. Podobny problem mają kierowcy na Lubelszczyźnie - między innymi na 100-kilometrowym odcinku drogi 74 od Gorajca do przejścia z Ukrainą w Zosinie. Utrudnienia także dla wyjeżdżających z Lublina do Lubartowa drogą krajową numer 19, oraz do Łęcznej krajową "82". Błoto pośniegowe także na Dolnym Śląsku - na trasie numer 33 między Kłodzkiem a granicą z Czechami.
Śnieg pada niemal w całym kraju, bo aż w 11 województwach.
(29.12.14, pogoda.wp.pl)
 
Ograniczenia ruchu w święta i w Nowy Rok

Departament Transportu ZMPD przypomina o okresowych ograniczeniach ruchu na terytorium Polski. Zakaz dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, na obszarze całego kraju w następujących dniach:

- 25 grudnia 2014 roku (czwartek) - od 08:00 do 22:00,
- 26 grudnia 2014 roku (piątek) - od 08:00 do 22:00,
- 1 stycznia 2015 roku (czwartek) - od 08:00 do 22:00.

Jednocześnie przypominamy, że w okresie obowiązywania zakazów ruchu możliwy jest przejazd po drogach polskich pojazdów powyżej 12 ton. Dotyczy to m.in.:

1. pojazdów powracających z zagranicy, w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Polski,
2. do pojazdów, które wjechały na terytorium Polski poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy oraz oczekujących na granicy na wyjazd z terytorium Polski,
3. pojazdów używanych w transporcie kombinowanym,
4. pojazdów przewożących artykuły szybko psujące się i środki spożywcze stanowiące znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
5. pojazdów używanych do przewozu lekarstw i środków medycznych,
6. pojazdów przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt.

(ZMPD, 24.12.14)

Ostatni odcinek zachodniej obwodnicy Poznania został oddany do ruchu.
 
Kierowcy podróżujący z Koszalina i innych miast Pomorza Środkowego przez Wielkopolskę mogą już ekspresowo ominąć Poznań i dotrzeć do autostrady A2. Właśnie otwarto ostatni odcinek zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu drogi ekspresowej S11.
Domknięcie obwodnicy pozwoli ostatecznie wyprowadzić ruch tranzytowy poza granice miasta i usprawni komunikację po zachodniej stronie Poznania. Co za tym idzie, nowa droga wyprowadzi ruch kołowy z terenów zabudowanych podnosząc tam znacznie poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Budowa tego 5,3 km odcinka kosztowała ponad 108 mln zł.
(GDDKiA, 19.12.14)

19.12.14 - protesty w 9 miejscach na DK8.

W piątek między godz. 12.00 a 16.00 lepiej omijać drogę krajową nr 8. W tym czasie odcinek od Wrocławia do granicy z Czechami będzie blokowany w sumie w 9 miejscach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz policja ostrzegają przed dużymi korkami na trasie. Protesty odbędą się w miejscach:

  • Kobierzyce – godz.12.00
  • Niemcza – godz. 12.45
  • Szklary – godz. 13.00
  • Bardo – godz. 13.00
  • Boguszyn – godz. 13.40
  • Szalejów Górny – godz. 13.50
  • Polanica – godz. 14.00
  • Szczytna – godz. 14.10
  • Duszniki-Zdrój – godz. 14.20

Protesty mają potrwać około 1,5 godziny.

(18.12.14, wroclaw.pl)

Wyższe kary za brak ubezpieczenia OC w 2015 r.

W 2015 roku za brak OC zapłacimy większą kwotę niż obecnie. Wysokość grzywny za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest uzależniona od minimalnej płacy za pracę w Polsce. Jako że ta wzrośnie     w przyszłym roku, wzrośnie również kara za brak OC. Dzięki bazie danych tworzonych przez UFG, Fundusz wie które pojazdy nie mają wykupionej polisy i w ten sposób może nałożyć karę. Jeśli spowodujemy kolizję drogową pojazdem bez obowiązkowego ubezpieczenia wszelkie koszty pokryjemy z własnej kieszeni.

Tabela kar za brak obowiązkowego OC w 2015 roku:

Okres braku OC Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
do 3 dni 700 zł 1050 zł 120 zł
od 3 do 14 dni 1750 zł 2630 zł 290 zł
powyżej 14 dni 3 500 zł 5250 zł 580 zł

Opłaty karne nie są wyznaczane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - zarówno ich wysokość, jak i tryb nakładania i dochodzenia są ściśle określone przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, i z tego względu nie mogą podlegać negocjacjom.

(UFG, 02.12.2014)

Karty parkingowe

Do 30 czerwca 2015 r. został przedłużony termin ważności kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Według dotychczasowych przepisów karty straciłyby ważność 30 listopada. Po zmianach będą ważne przez czas, na jaki zostały wydany, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2015 r.

(RZP 28.11.2014. Dz.U. poz. 1589)

 

 

Droga ekspresowa S8 Sieradz - Łask

29.11.2014 został oddany do użytku kolejny odcinek drogi ekspresowej S8. Odcinek łączy Sieradz z Łaskiem i biegnie przez powiaty: sieradzki,  zduńskowolski i łaski. Na nowej drodze można podróżować z maksymalną prędkością 120km/h.  Obecnie przejazn z Wrocławia do Łodzi trwa jedynie 2 godz. i jest bezkolizyjny,

(GDDKiA, 29.11.2014)

Nowe drogi krajowe objęte poborem opłat

Trwają prace nad ustaleniem zakresu i terminu kolejnego rozszerzenia sieci dróg objętych systemem viaTOLL. Wśród tras do objęcia opłatami dla aut ciężarowych znajduje się m.in. nowy odcinek autostrady A4 z Tarnowa do Dębicy, odcinek S8 między Wrocławiem a Łodzią -  od Wielunia do Łasku. Na stworzonej właśnie liście są poza tym także: nowy odcinek zachodniej obwodnicy Poznania, kawałek S3 z Gorzowa Wlkp. do Międzyrzecza, obwodnica Augustowa oraz S69 pod Bielsko-Białą.

(Gazeta Prawna, 26.11.2014)

Zmiany w opłatach drogowych

W styczniu 2015 r wejdzie w życie nowelizacja ustawy dotyczą w szczególności warunków i zasad nakładania kar pieniężnych za naruszenie przepisów związanych z opłatami za przejazd po drogach objętych opłatą elektroniczną - Viatol. Po wejściu w życie ustawy kary za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty będą wynosić: 500,-zł za każde naruszenie związane jest ruchem zespołu pojazdów, gdzie pojazdem ciągnącym jest samochód osobowy i 1500,- zł w pozostałych przypadkach. Wprowadzeni zostaną także różni adresaci kar pieniężnych oraz ograniczona zostanie ilość nakładanych na jedną osobę kar.
Więcej szczegółów pod adresem:
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/1310/1

(RCL, list 2014)
Paszporty dla dzieci

Od 26 czerwca 2012 tracą ważność wpisy dzieci w paszportach rodziców. Od tego dnia dzieci, które dotychczas przekraczały granice na podstawie wpisu do paszportu rodzica, będą  musiały posiadać własny dokument podróży. Zmiana dotyczy tylko dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 r. Bowiem od sierpnia 2006 r. stosowana jest zasada „jedna osoba, jeden paszport” i nie ma już możliwości wpisania dziecka do paszportu rodzica. Dokumentem podróży dla dzieci może byż paszport, paszport tymczasowy oraz - w zależności od celu podróży - dowód osobisty. Utrata wazności wpisów dziecka w paszporcie rodzica nie ma wpływu na termin ważności tego dokumentu w odniesieniu do jego posiadacza. Więcej informacji na stronie: http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9857/Od_26_czerwca_br_traca_waznosc_wpisy_dzieci_w_paszportach_rodzicow.html
(MSW)

 

Nowe przepisy dotyczące poruszania się w Polsce pojazdami zarejestrowanymi za granicą

Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Transportu wyjaśnia, że od 10 października br. obowiązują nowe przepisy dotyczące poruszania się w Polsce pojazdami zarejestrowanymi za granicą, zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym       w związku z wejściem w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.
Powyższy obowiązek odnosi się do osoby, która uczestnicząc w ruchu drogowym na terytorium Polski kieruje pojazdem zarejestrowanym za granicą i nie jest wymieniona w dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu jako jego właściciel/posiadacz. Osoba taka powinna posiadać wówczas przy sobie dokument potwierdzający prawo do używania pojazdu przez kierującego. Wystarczającym dokumentem potwierdzającym to prawo jest upoważnienie sporządzone przez właściciela pojazdu    w formie pisemnej – upoważnienie to nie wymaga form szczególnych.

(Ministerstwo Transportu. Dziennik Ustaw nr 176 z 2007 r. poz. 1238 – Art.11 Ustawy o z dnia 20.06.1997 r – Prawo o ruchu drogowym, w której uchylony został art.72 ust.2 pkt. i dodany w tym artykule ust.2a)