Jazda na światłach

Używanie świateł mijania/dziennych
ALBANIA

Obowiązek używania świateł mijania podczas przejazdu tunelami, a także w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, silne opady deszczu, śniegu).

AUSTRIA  Obowiązek używania świateł mijania w nocy. W dzień światła mijania powinny być włączone w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu). Światła przeciwmgielne mogą być używane w przypadku gęstej mgły, silnycj opadów deszczu i śniegu. Światła przeciwmgielne powinny być umieszczone w odległości nie większej niż 40cm od zewnętrzej krawędzi pojazdu.
BELGIA  Obowiązek używania świateł mijania w nocy, w terenie zabudowanym. W dzień światła mijania powinny być włączone w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu). Motocyklisci powinni mieć włączone światła mijania przez cały rok. Używanie świateł przeciwmgielnych  dozwolone jest w przypadku gęstej mgły, silnych opadów śniegu lub deszczu. Światła przeciwmgielne mogą być używane samodzielnie lub ze światłami mijania albo światłami drogowymi. Używanie świateł przeciwmgielnych tylnych dozwolone w przypadku ograniczenia widoczności do 100m.
BIAŁORUŚ 

Obowiązek używania świateł mijania w dzień w przypadku złej wodoczności (mgła, opady deszczu, śniegu), a także podczas holowania drugiego pojazdu, przewozu dzieci, przewozu ładunków niebezpiecznych. Używanie świateł mijania w dzień jest obowiązkowe także dla pojazdów ponadgabarytowych.

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciagu dnia, jak i w nocy.

BUŁGARIA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciagu dnia, jak i w nocy.

CHORWACJA

Obowiązek używania świateł mijania w nocy,  w dzień natomiast jedynie podczas ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu). W zimie, w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca używanie świateł obowiązkowe przez 24h.

CZARNOGÓRA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

CZECHY 

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciagu dnia, jak i w nocy.

DANIA  Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
ESTONIA Obowiązek uzywania świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciagu dnia, jak i w nocy.
FINLANDIA  Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno  w ciagu dnia, jak i w nocy. Światła przeciwmgielne nie są obowiązkowe, a ich używanie jest dozwolone jedynie w przypadku złych warunków atmosferycznych. Świtała przeciwmgielne powinny być używane razem ze światłami mijania.

FRANCJA  

         W terenie niezabudowanym zaleca się używanie świateł mijania przez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu roku.
GRECJA  Obowiązek używania świateł mijania w nocy; w dzień dozwolone tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. 
HISZPANIA 

Obowiązek używania świateł mijania w nocy podczas jazdy po autostradach i drogach ruchu szybkiego, nawet gdy są dobrze oświetlone. Dopuszcza się używanie świateł pozycyjnych w nocy, w terenie zabudowanym i na drogach jednopasmowych (o ile droga jest odpowiednio oświetlona). Obowiązek używania świateł mijania w tunelach. Światła przeciwmgielne są obowiązkowe w przypadku złych warunków atmosferycznych. W razie braku świateł przeciwmgielnych, nalezy używać jednocześnie świateł mijania i świateł pozycyjnych.

HOLANDIA Obowiązek uzywania świateł mijania w nocy, w dzień tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Zakaz jazdy nocą na światłach pozycyjnych.
IRLANDIA

               Nie ma obowiązku jazdy w dzień z włączonymi światłami mijania.

ISLANDIA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy.

LITWA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy.

LUKSEMBURG Obowiązek używanie świateł mijania, w terenie zabudowanym,  podczas jazdy w nocy, a także podczas przejazdu tunelami. Zalecane używanie świateł dziennych przez 24h. W warunkach ograniczonej widoczności (np.do 100 m) należy używać świateł mijania.
ŁOTWA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy.

MACEDONIA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy.
Podczas mgły można używać świateł przeciwmgielnych lub świateł mijania
i przeciwmgielnych łącznie.  

MOŁDOWA

Obowiązek używania świateł mijania w dzień obejmuje: motorowery, motocykle, mikrobusy i autokary przewożące dzieci, pojazdy jadące w konwoju, pojazdy holujące inny pojazd, pojazdy transportu publicznego.
Od listopada do marca obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez 24h.

NIEMCY Obowiązek używania świateł mijania w przypadku złej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Ogólnie zalecana jazda z włączonymi światłami mijania przez 24h. Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy  widoczność jest ograniczona do 50 m.
Obowiązek używania  świateł mijania w tunelach.
Zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi
NORWEGIA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy. Światła przeciwmgielne mogą byc używane wyłącznie razem ze światłami mijania.

PORTUGALIA

 Obowiązek używania świateł mijania nocą, w terenie zabudowanym; w dzień - tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Obowiązek używania świateł mijania przy przejazdach tunelami i drogą IP5 (droga główna i łącznik Aveiro/Vilar Formoso) przy granicy z Hiszpanią.

Tylna tablica rejestracyjna powinna być podświetlona. Pojazd powinien być wyposażony w dwa światła białe lub żółte -z przodu; 1 czerwone - z tyłu (2 światła czerwone z tyłu tylko w przypadku gdy szerokość pojazdu przekracza 2 m).

ROSJA

Obowiązek używania świateł mijania lub świateł dziennych poza terenem zabudowanym przez 24h przez cały rok, W terenie zabudowanym, wieczorem i w nocy, należy używać świateł postojowych. 

RUMUNIA  Obowiązek używania świateł mijania w ternie niezabudowanym przez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W terenie zabudowanym obowiązek używania świateł mijania w nocy, natomiast w dzień, tylko przy ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu).
SERBIA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy.

SŁOWACJA

Obowiązek używania świateł mijania przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy. Światła przeciwmgielne mogą być używane w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu).

SŁOWENIA Obowiązek używania świateł mijania w terenie niezabudowanym przez cały rok, zarówno w ciagu dnia, jak i w nocy. Światła przeciwmgielne mogą być używane w przypadku kiedy widoczność jest ograniczona do 50m.
SZWAJCARIA Obowiązek używania świateł mijania  przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy.
SZWECJA Obowiązek używania świateł mijania przez caly rok, zarówno w dzień, jak i w nocy.
TURCJA Używanie świateł mijania, w terenie zabudowanym, obowiązkowe tylko po zapadnięciu zmierzchu i przy  widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.
UKRAINA Obowiązek używania  świateł mijania w dzień i w nocy  od 1 października do 30 kwietnia.
WĘGRY

 Obowiązek używania świateł mijania w terenie zabudowanym nocą, natomiast w ciagu dnia jedynie przy ograniczonej widocznosci. Poza terenem zabudowanym, także na autostradach obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok zarówna w ciągu dnia, jak i w nocy.

WLK.BRYTANIA
Obowiązek używania świateł pozycyjnych w terenie zabudowanym dobrze oświetlonym, od zmierzchu do świtu.W terenie niezabudowanym lub zabudowanym, ale słabo oświetlonym obowiązek używania świateł mijania lub  drogowych. Zagraniczni kiierowcy mają obowiązek  dopasować światła swoich samochodów do ruchu lewostronnego.
WŁOCHY Obowiązek używania świateł mijania lub dziennych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy poza terenem zabudowanym, a także  podczas przejazdu tunelem.  Każdy pojazd silnikowy powinien posiadać białe lub żółte światła z przodu a czerwone z tyłu pojazdu. Tylne światła przeciwmngielne mogą być używane tylko gdy widoczność ograniczona jest do 50 m.
MOTOCYKLE, w całej Europie obowiązek używania świateł mijania
przez cały rok przez 24h