MSZ dla turysty

Podróże do krajów odległych i  o wysokim stopniu zagrożenia

Podróżnych wybierających się do państw, w których panują sytuacje nadzwyczajne działania wojenne,  terroryzm, epidemia,  klęski żywiołowe prosimy o uważne śledzenie stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdą tam Państwo ostrzeżenia dla podróżnych oraz praktyczne porady przed wyjazdem. 

Jak należy się przygotować do takiej podróży:

- sprawdzić jakie dokumenty będą nam potrzebne w danym kraju;

- upewnić się, że mamy ważny paszport, niezbędne wizy oraz ubezpieczenia;

- zapoznać się z prawami, przepisami i zwyczajami panującymi w danym kraju; postępuj zgodnie z miejscowymi normami;

- zarejestrować się i zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz, o którym znajdą Państwo informacje poniżej;

-  pamiętaj o kontakcie z bliskimi w Polsce! Pozostaw im adres pobytu za granicą, numer telefonu do hotelu, plan podróży;

-  miej przy sobie numer dyżurny do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej;

- w krajach, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa, masz prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej na równi z obywatelami tych państw.

Zachęcamy do śledzenia stron MSZ gdzie znajdą Państwo:

- informację o aktualnych ostrzeżeniach;

- porady przed wyjazdem;

- poradnik Polak za granicą;

- informacje o polskich placówkach za granicą;

W przypadku podróży w egzotyczne regiony, należy pamiętać również o zabezpieczeniu się przed chorobami tropikalnymi i ukąszeniami groźnych zwierząt i owadów. W tym celu należy wykonać zestaw szczepień, zależnie od kraju, do którego się wybieramy. Więcej informacji na temat profilaktyki, a także o tym jak dbać o nasze zdrowie w trakcie podróży i jak sprawdzić jego stan po powrocie do kraju znajdą Państwo TUTAJ.

Nowy portal MSZ dla podróżnych

MSZ otwiera nowy portal dla podróżujących za granicę - "Odyseusz"

"Odyseusz" zastępuje dotychczasowy portal dla podróżnych: e-konsulat. Po wejściu na e-konsulat, użytkownik będzie automatycznie przekierowywany na portal "Odyseusz". Dzięki portalowi służby konsularne będą mogły, w sytuacjach kryzysowych, udzielić szybkiej i skutecznej pomocy polskim obywatelom za granicą. Dzięki portalowi MSZ będzie wiedziało, ile osób przebywa w danym regionie, a w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzię mogło szybko i sprawnie zareagować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. System „Odyseusz” umożliwi również otrzymywanie regularnych powiadomień dotyczących działalności placówki i informacji konsularnych.

Rejestracja i korzystanie z portalu są dobrowolne i bezpłatne.

Więcej informacji pod adresem: www.odyseusz.msz.gov.pl/

Mobilna aplikacja GRANICA

Bezpłatna aplikacja „Granica" wdrożona przez Służbę Celną, przygotowana na urządzenia mobilne, udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich, drogowych przejściach granicznych. Pozwala uzyskać informacje o długości kolejki, średnim czasie oczekiwania na odprawę, prognozach zmiany tego czasu w najbliższych godzinach. Daje możliwość zaplanowania i wyboru najdogodniejszego przejścia granicznego. 

Aplikacja mobilna „Granica" prezentuje pełną informację o czasach oczekiwania na polskich przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą z możliwością przełączania się między tymi odcinkami, a także możliwością zmiany typu pojazdu, którym podróżujemy (osobowy/ciężarowy) i kierunku podróży (przyjazd do Polski/wyjazd z Polski). Kierowca planujący przekroczenie granicy będzie miał wyliczony indywidualny czas, który pozostał do wjazdu na teren danego przejścia zarówno w kierunku wywozowym, jak i przywozowym do Polski. Wykrywa także kierunek poruszania się jej użytkownika i na tej podstawie wyświetla dane przyjazdowe lub wyjazdowe wg położenia względem granicy RP.
 
Nowa usługa Służby Celnej prezentuje również prognozę czasów oczekiwania na kolejny tydzień na podstawie danych archiwalnych zgromadzonych w serwisie
www.granica.gov.pl. Dzięki synchronizacji z serwisem istnieje także możliwość wysłania użytkownikowi powiadomień i komunikatów we wszystkim możliwych do wyboru językach. Komunikaty mogą być ogólne lub dotyczyć konkretnych przejść.