Szczepienia dla turystów

Jak przygotować się do podróży egzotycznej?

Właściwe przygotowanie zdrowotne do wyjazdu warto rozpocząć od wizyty w specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. W trakcie takiej wizyty lekarz poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki, zaleci szczepienia dostosowane do charakteru podróży, przekaże wytyczne dot. bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w tropiku.

Na konsultacje medyczna warto przygotować informacje dla lekarza, które ułatwią mu ustalić optymalny zakres szczepień. Do takich informacji zaliczamy: trasę wycieczki, termin i charakter wyjazdu, informacje o chorobie przewlekłej, listę leków przyjmowanych na stale, dokumentację wcześniej przebytych szczepień.

Na wizytę w poradni medycyny podróży należy zgłosić się w terminie około 6-8tygodni przed planowanym wyjazdem.

Szczepienie ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym, wymaganym od podróżujących z Europy jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), wymagane przy wjeździe do części krajów, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej.

Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień. W razie podróży w rejony objęte obowiązkiem szczepień brak wpisu naraża turystę na odmowę pozwolenia na wjazd.

Niektóre kraje wymagają innych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego np. Arabia Saudyjska – szczepienie przeciwko zakażeniom menigokokowym.

Szczepienia obowiązkowe mają na celu przede wszystkim ochronę mieszkańców objętych nimi krajów przed epidemiami, natomiast zdrowie indywidualnego turysty chronią głównie szczepienia zalecane. Brak obowiązku szczepienia nie jest równoznaczny z brakiem zagrożenia zachorowaniem w tym kraju.

Apteczka podróżnika

Zawartość apteczki należy dostosować do potrzeb zdrowotnych turysty, charakteru podróży i rejonu docelowego. W podstawowe leki warto się zaopatrzyć przed wyjazdem, zwłaszcza przed wyprawą do krajów rozwijających się, gdzie leki o dobrej jakości są ciężko dostępne.

Jeśli w podróż zabieramy dużą ilość leków warto poprosić lekarza o zaświadczenie potwierdzające konieczność ich zażywania. Takie zaświadczenie powinno być przetłumaczone na język zrozumiały w kraju docelowym.

Podstawowy skład apteczki:

  • Leki stosowane na stałe przez podróżnego (z zapasem na wypadek opóźnienia powrotu z wycieczki)
  • Leki do zapobiegania malarii zalecone przez lekarza
  • Leki przeciwbiegunkowe i doustne preparaty nawadniające
  • Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz łagodzące objawy przeziębienia
  • Leki przeciwalergiczne, stosowane m.in. w przypadku ukłuć owadów
  • Leki przeciwko chorobie lokomocyjnej
  • Antybiotyki (w przypadku przewidywanych trudności z dostępem do opieki medycznej podczas podróży)
  • Preparat łagodzący objawy poparzenia słonecznego
  • Krople do oczu z antybiotykiem oraz krople łagodzące podrażnienia spojówek
  • Środek do dezynfekcji ran i skaleczeń
  • Środki pierwszej pomocy i materiały opatrunkowe
  • Środki owadobójcze, moskitiera
Rezerwuj