W większości krajów Europy do obowiązkowego wyposażenia pojazdu należą:
W wielu krajach UE min. w Czechach i na Słowacji obowiązuje wymóg posiadania kompletu dodatkowych żarówek. Zgodnie z przepisami unijnymi, we wszystkich autach zarejestrowanych w UE po 10 października 2006 r. wymiana żarówek powinna być na tyle łatwa, by kierowca mógł sam dokonać jej na drodze. Przepisy te nie dotyczą aut z reflektorami ksenonowymi oraz samochodów z lampami wykonanymi w technologii LED.
Przypominamy, że nie można ingerować w zasadę działania oryginalnych lamp samochodu. Dopuszczalne jest zastosowanie lepszych żarówek (jeśli posiadają znak homologacji) lub montaż dodatkowych reflektorów. Zabronione jest także przerabianie reflektorów na światła soczewkowe oraz mocowanie ksenonów w światłach halogenowych. Niedozwolone jest także przerabianie świateł przeciwmgłowych na dzienne.
OPONY ZIMOWE
W większości europejskich krajów sezon zimowy trwa od listopada do połowy kwietnia. W tym okresie obowiązkowe jest używanie opon zimowych, a w niektórych regionach górskich istnieje nakaz wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych. Specjalne przepisy dotyczą opon z kolcami. Dokładne informacje na temat opon zimowych znajdują się na stronach PZM INFO.
PRZEWÓZ NART
Narty oraz deski snowboardowe powinny być przewożone tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla kierującego i pasażerów pojazdu. Sprzęt zimowy można przewozić w umieszczonych na dachu pojazdu specjalnych boxach. Dozwolone jest także przewożenie nart wewnątrz pojazdu, jednak należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu sprzętu (np. stosowanie specjalnych pokrowców lub rękawów), tak aby nie przesuwał się w środku pojazdu.
FOTELIKI DZIECIĘCE
Od 15.05.2015 weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Konieczność przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zależy od jego wzrostu, zniknęła dotychczasowa granica wieku.
Dziecko o wzroście co najmniej 150cm może podróżować bez fotelika niezależnie od wieku. Dozwolone jest przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że dziecko ma co najmniej 135cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Możliwe jest przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa - ale bez fotelika - na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika. Zakazane jest przewożenie dzieci poniżej 150 cm na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa.
Dokładne informacje na temat fotelików znajdują się na stronach PZM INFO.
APTECZKI I KAMIZELKI
Przypominamy, że zgodnie z polskimi przepisami drogowymi posiadanie apteczki pierwszej pomocy w samochodzie osobowym jest tylko zalecane. W innych krajach Europy apteczka, obok pasów bezpieczeństwa i trójkąta ostrzegawczego, stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego i ten wymóg jest rygorystycznie przestrzegany np. w Austrii, Chorwacji, Czechach, Niemczech, na Słowacji i Węgrzech.
W ramach zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w niektórych krajach wprowadzono obowiązek używania kamizelek odblaskowych w pojazdach. Zalecamy, wożenie ze sobą takiej ilości kamizelek, aby wystarczyło dla każdego pasażera. Kamizelka musi być nałożona przez kierowcę i (lub) pasażerów w przypadku konieczności opuszczenia pojazdu poza terenem zabudowanym.
PRZEWÓZ ROWERÓW
Przewóz rowerów na specjalnym bagażniku montowanym na haku samochodowym jest możliwy pod warunkiem, że ani rower, ani bagażnik nie zasłaniają tablicy rejestracyjnej pojazdu. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa od 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie przepisy umożliwiające wydawanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej, umieszczanej na bagażniku zakrywającym tylną tablicę rejestracyjną. Nowe przepisy pozwolą na zgodne z prawem i bezpieczne korzystanie z bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną pojazdu.
Dokładne informacje na temat przewozu rowerów znajdują się na stronach PZM INFO.
WIDEOREJESTRATORY
W Unii Europejskiej nie obowiązują jednolite przepisy dotyczące używania kamerek w samochodach. W Polsce korzystanie z wideorejesratorów w aucie na użytek własny nie jest zabronione. W Austrii za korzystanie z kamerki samochodowej można dostać mandat w wysokości nawet 10 tys. euro. W Szwajcarii mandat za używanie kamerki samochodowej, która w znacznym stopniu ogranicza pole widzenia kierowcy może wynieść 3,5 tys. zł. Na Słowacji przepisy zabraniają umieszczania na szybie czegokolwiek w polu widzenia kierowcy, natomiast w Luksemburgu korzystanie z kamerek w autach jest oficjalnie zabronione, a wszystko z uwagi na ochronę danych osobowych obywateli. W Belgii dopuszcza się możliwość rejestrowania filmików do celów prywatnych, domowych, turystycznych, jednak nagrań nie można publikować bez zgodny zarejestrowanych na nim osób. Z kolei w Portugalii nagrywanie przez kamerkę samochodową jest dozwolone na własny użytek, ale nie może być traktowane jako materiał dowodowy. Jadąc do Francji należy pamiętać o zakazie używania urządzeń z monitorami, innych niż GPS, w zasięgu wzroku kierowcy. W Niemczech posługiwanie się, kamerką w aucie nie jest zabronione, ale każdemu, kto stale filmuje osoby trzecie, przechowuje nagrania i ewentualnie publikuje je w Internecie, grozi kara grzywny.