Przed wyjazdem kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
Jak unikać zagrożeń?
Ważne, aby zadbać również o bezpieczeństwo w trakcie podróży. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych porad, które mogą być przydatne w czasie wyjazdu:
DOKUMENTY
Dokumentami uprawniającymi do wjazdu na terytorium krajów Strefy Schengen, EOG oraz Szwajcarii są dowód osobisty lub paszport. Dokumenty muszą być ważne, w dobrym stanie technicznym i umożliwiać identyfikację posiadacza. W przypadku podróży do państw spoza UE wymaganą ważność paszportu określają przepisy poszczególnych krajów. Dowód lub paszport powinien być ważny przez cały okres trwania naszej podróży. Przypominamy, że dzieci i młodzież przed 18 rokiem życia, także muszą posiadać dowód osobisty lub paszport - legitymacja szkolna nie jest dokumentem tożsamości. Zachęcamy, żeby sprawdzić jakich dokumentów będziemy potrzebować by wjechać do danego kraju. Dokładne informacje na temat dokumentów osobistych, dokumentów pojazdu oraz wiz znajdują się na stronach PZM INFO
UBEZPIECZENIE
Osoby wyjeżdżające pojazdem za granicę powinny posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jest ono akceptowane w prawie wszystkich krajach Europejskich. W niektórych państwach wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie OC tzw. "Zielona Karta". Poza ubezpieczeniem samochodu zalecane jest także wykupienie ubepieczenia turystycznego KL i NNW. Po więcej informacji oraz po polise indywidulana do zakupu bezposrednio online przez baner rabatowy biura PZM , zapraszamy na stronę UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNE.
Szczegółowe informacje nt. przepisów i współpłaconej ochrony zdowia dla obywateli Polski w każdym z krajów UE w ramach Karty EKUZ można znaleźć na stronie: www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do
POMOC KONSULARNA
W przypadku utraty dokumentów należy zwrócić się o pomoc do polskiego konsula. Aby umożliwić lepszy kontakt z urzędem konsularnym MSZ wprowadził system internetowy, dzięki któremu można zgłosić podróż zagraniczną obywateli polskich co w przypadku sytuacji kryzysowych ułatwi przekazanie informacji: www.e-konsulat.gov.pl
Informacje na temat zakresu pomocy konsularnej znajdują się w dziale PZM INFO.
MANDATY ZAGRANICZNE
Wyjeżdżając za granicę samochodem należy pamiętać, że nie stosując się do przepisów ruchu drogowego w innym kraju narażamy się na ukaranie mandatem. Turyści podróżując po krajach Unii Europejskiej muszą stosować się do przepisów obowiązujących w odwiedzanym kraju. W każdym kraju zarówno przepisy ruchu drogowego oraz wysokość mandatów i ich egzekucja jest inna.
Więcej infomarcji na temat mandatów znajudje się na stronach PZM INFO
WINIETY OPŁAT DROGOWYCH
Przed wyjazdem, warto zadbać o zapoznanie się z formą opłat za przejazd autostradami i sprawdzić czy w krajach, przez które będziemy przejeżdżać opłaty uiszcza się na bramce, czy też wymagane są winiety opłat drogowych w formie naklejek lub elektronicznego potwierdzenia. Informacje o sposobie opłat drogowych w Europie znajdują się TUTAJ
Zachęcamy do zakupu winietek jeszcze przed wyjazdem - pozwala to zaoszczędzić czas, który byśmy spędzili stojąc w kolejkach przed punktami sprzedaży. Winiety można zakupić zgodnie z umowami miedzynarodowymi jako autoryzowane punkty - stacjonarnie w BIURACH OBSŁUGI lub legalnie zgodnie z przepisami prawa polskiego - wysyłkowo TYLKO w PZM SKLEP.
HAK HOLOWNICZY
Kierowcy, którzy posiadają hak holowniczy zamontowany na stałe a nie podróżują z przyczepą winni założyć na niego tzw. „czerwony kapturek”, jeżeli zaś mają hak zdejmowany należy go zdemontować.
ZABEZPIECZENIE GOTÓWKOWE
Przy wyjazdach indywidualnych należy zabrać ze sobą odpowiednie na czas podróży zabezpieczenie finansowe w formie gotówki czy też kart kredytowych, które trzeba okazywać na życzenie służb celnych danego kraju.
Przed wyjazdem:
W przypadku kolizji, ubezpieczenie zapobiegnie poważnym wydatkom, zapewni poszkodowanym świadczenia do wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w odwiedzanym przez Ciebie kraju.
Ubezpieczenie nie chroni kierowcy, który jest sprawca zdarzenia i jest pod wpływem alkoholu czy narkotyków. W niektórych krajach dozwolony limit alkoholu to 0 promili.
Oświadczenie można spisać na zwykłej kartce, jednak skorzystanie ze specjalnego formularza zniweluje potencjalne błędy i ułatwi życie. Najlepiej wydrukować taki formularz w języku angielskim i polskim w dwóch egzemplarzach. Takie oświadczenie można pobrać ze strony pbuk.pl.
Zielona Karta to międzynarodowe poświadczenie, że właściciel samochodu wykupił i posiada aktualne ubezpieczenie OC. Dokument ten ma zestandaryzowany format, treść i wielkość. Obecnie należy ją posiadać, poruszając się samochodem, nawet tylko tranzytem, w 12 krajach. Musisz mieć ze sobą druk polisy "Zielona Kartę", którą wyda Twój ubezpieczyciel.
Obecnie ( stan na lipiec 2022 ) są to:
Aktualnie są jednak trzy kraje w Europie, gdzie nawet Zielona Karta nie wystarczy.
*W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy w zakresie Zielonej Karty z jego białoruskim i rosyjskim biurem "zielonej karty". W praktyce oznacza to, że certyfikat będzie honorowany tylko do 31 maja 2023 r. Podobna umowa nie obowiązuje też na obszarze Kosowa. Podróżujący do tego kraju muszą wykupić oddzielne samochodowe ubezpieczenie graniczne.
Kierowcy muszą wykupic polisy graniczne wydawane przez te kraje ( na przejsciach drogowych ) w walucie - gotowka ( nie ma płatnosci kartami !).
Usługa holowania może być pomocna, w przypadku gdy właściciel auta spowoduje kolizję lub auto ulegnie awarii. Pomoże to uniknąć wysokich kosztów. Assistance musi obejmować państwa, przez które będziemy podróżować. www.pzmot.pl
Przed podróżą warto zrobić kopię dokumentu pojazdu i dowodu osobistego. Może się nam to przydać w przypadku kradzieży.
Do głównych problemów w przypadku zagranicznych podróży samochodem możemy zaliczyć:
Co zrobić w takiej sytuacji?
Co zrobić w takiej sytuacji?
Co zrobić w takiej sytuacji?
Co 10 kolizja polskiego auta ma miejsce zagranicą. Ryzyko takiego zdarzenia jest spore i należy być przygotowanym na taką ewentualność.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Co zrobić w takiej sytuacji?
Informacje na temat paszportów i wiz, ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia kosztów leczenia oparte są na materiałach własnych oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, MSWiA, Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych i Narodowego Funduszu Zdrowia.