Poradnik PZM eksperta

Przed wyjazdem kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • sprawność akumulatora;
 • stan hamulców oraz płynu hamulcowego;
 • stan żarówek;
 • poziom oleju silnikowego;
 • stan opon (ciśnienie i głębokość bieżnika);

Jak unikać zagrożeń

Ważne, aby zadbać również o bezpieczeństwo w trakcie podróży. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych porad, które mogą być przydatne w czasie wyjazdu:

 • Pamiętaj by utrzymywać regularny kontakt z bliskimi w Polsce, zwłaszcza, jeśli wyjazd jest dłuższy niż zazwyczaj.
 • Korzystaj z hoteli, które cieszą się dobrą opinią.
 • W przypadku noclegów w namiocie, przyczepie lub kamperze, pamiętaj, aby zatrzymywać się w miejscach do tego wyznaczonych i chronionych.
 • Unikaj podróżowania nocą, zwłaszcza bocznymi i rzadko uczęszczanymi drogami. Postoje zaplanuj w miejscach do tego przeznaczonych i zabezpieczonych. 
 • Zachowaj wzmożoną ostrożność i koncentrację podczas jazdy. W nieznanych warunkach drogowych nietrudno spowodować kolizję.
 • Opuszczając samochód zabieraj ze sobą kluczyki i włączaj alarm, staraj się nie zostawiać wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu.
 • Podczas jazdy zamykaj drzwi pojazdu. Nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.
 • Dowiedz się o obyczajach i zwyczajach, które panują w danym kraju, staraj się do nich dostosować. Unikaj prowokujących zachowań. Pamiętaj, że władze kraju, do którego się udajesz mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj.
 • Cenne przedmioty oraz większość gotówki warto zdeponować w hotelowym sejfie. Jeśli nie ma takiej możliwości, pamiętaj, aby nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
 • Zachowaj ostrożność w zatłoczonych miejscach publicznych. Staraj się nie przebywać po zmroku w miejscach nieznanych.
 • Przestrzegaj zasad higieny i spożywaj wyłącznie sprawdzone produkty.
 • Podczas wycieczek uwzględnij warunki klimatyczne oraz własne możliwości zdrowotne i kondycyjne. Nie wybieraj się na samotne wyprawy, w miarę możliwości odbywaj podróże w większej grupie osób.

DOKUMENTY
Dokumentami uprawniającymi do wjazdu na terytorium krajów Strefy Schengen,  EOG oraz Szwajcarii są dowód osobisty lub paszport. Dokumenty muszą być ważne, w dobrym stanie technicznym i umożliwiać identyfikację posiadacza. W przypadku podróży do państw spoza UE wymaganą ważność paszportu określają przepisy poszczególnych krajów.
Dowód lub paszport powinien być ważny przez cały okres trwania naszej podróży. Przypominamy, że dzieci i młodzież przed 18 rokiem życia, także muszą posiadać dowód osobisty lub paszport - legitymacja szkolna nie jest dokumentem tożsamości.  Zachęcamy, żeby sprawdzić jakich dokumentów będziemy potrzebować by wjechać do danego krajuDokładne informacje na temat dokumentów osobistych, dokumentów pojazdu oraz wiz znajdują się na stronach PZM INFO

 

UBEZPIECZENIE
Osoby wyjeżdżające pojazdem za granicę powinny posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jest ono akceptowane w prawie wszystkich krajach Europejskich.  W niektórych państwach wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie OC tzw. "Zielona Karta". Poza ubezpieczeniem samochodu zalecane jest także wykupienie ubepieczenia turystycznego KL i NNW. Po więcej informacji oraz po polise indywidulana do zakupu bezposrednio online przez baner rabatowy biura PZM , zapraszamy na stronę UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNE.

Szczegółowe informacje nt. przepisów i współpłaconej ochrony zdowia dla obywateli Polski w każdym z krajów UE w ramach Karty EKUZ można znaleźć na stronie: www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do

 

POMOC KONSULARNA
W przypadku utraty dokumentów należy zwrócić się o pomoc do polskiego konsula. Aby umożliwić lepszy kontakt z urzędem konsularnym MSZ wprowadził system internetowy, dzięki któremu można zgłosić podróż zagraniczną obywateli polskich co w przypadku sytuacji kryzysowych ułatwi przekazanie informacji: www.e-konsulat.gov.pl 
Informacje na temat zakresu pomocy konsularnej znajdują się w dziale PZM INFO.

 

MANDATY ZAGRANICZNE

Wyjeżdżając za granicę samochodem należy pamiętać, że nie stosując się do przepisów ruchu drogowego w innym kraju narażamy się na ukaranie mandatem. Turyści podróżując po krajach Unii Europejskiej muszą stosować się do przepisów obowiązujących w odwiedzanym kraju. W każdym kraju zarówno przepisy ruchu drogowego oraz wysokość mandatów i ich egzekucja jest inna.
Więcej infomarcji na temat mandatów znajudje się na stronach PZM INFO

 

WINIETY OPŁAT DROGOWYCH
Przed wyjazdem, warto zadbać o zapoznanie się z formą opłat za przejazd autostradami i sprawdzić czy w krajach, przez które będziemy przejeżdżać opłaty uiszcza się na bramce, czy też wymagane są winiety opłat drogowych  w formie naklejek lub elektronicznego potwierdzenia. Informacje o sposobie opłat drogowych w Europie znajdują się  TUTAJ
Zachęcamy do zakupu winietek jeszcze przed wyjazdem - pozwala to zaoszczędzić czas, który byśmy spędzili stojąc w kolejkach przed punktami sprzedaży. Winiety można zakupić zgodnie z umowami miedzynarodowymi jako autoryzowane punkty - stacjonarnie w BIURACH OBSŁUGI lub legalnie zgodnie z przepisami prawa polskiego - wysyłkowo TYLKO w PZM SKLEP.

 

HAK HOLOWNICZY
Kierowcy, którzy posiadają hak holowniczy zamontowany na stałe a nie podróżują z przyczepą winni założyć na niego tzw. „czerwony kapturek”, jeżeli zaś mają hak zdejmowany należy go zdemontować.


ZABEZPIECZENIE GOTÓWKOWE
Przy wyjazdach indywidualnych należy zabrać ze sobą odpowiednie na czas podróży zabezpieczenie finansowe w formie gotówki czy też kart kredytowych, które trzeba okazywać na życzenie służb celnych danego kraju.

 

Przed wyjazdem:

 1. Sprawdź, czy masz OC

W przypadku kolizji, ubezpieczenie zapobiegnie poważnym wydatkom, zapewni poszkodowanym świadczenia do wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w odwiedzanym przez Ciebie kraju.

 1. Sprawdź limit alkoholu w danym kraju

Ubezpieczenie nie chroni kierowcy, który jest sprawca zdarzenia i jest pod wpływem alkoholu czy narkotyków. W niektórych krajach dozwolony limit alkoholu to 0 promili.

 1. Zabierz ze sobą formularz zgłoszenia szkody

Oświadczenie można spisać na zwykłej kartce, jednak skorzystanie ze specjalnego formularza zniweluje potencjalne błędy i ułatwi życie. Najlepiej wydrukować taki formularz w języku angielskim i polskim w dwóch egzemplarzach. Takie oświadczenie można pobrać ze strony pbuk.pl.

 1. Sprawdź, czy nie potrzebujesz Zielonej Karty

Zielona Karta to międzynarodowe poświadczenie, że właściciel samochodu wykupił i posiada aktualne ubezpieczenie OC. Dokument ten ma zestandaryzowany format, treść i wielkość. Obecnie należy ją posiadać, poruszając się samochodem, nawet tylko tranzytem, w 12 krajach. Musisz mieć ze sobą druk polisy "Zielona Kartę", którą wyda Twój ubezpieczyciel.
Obecnie ( stan na lipiec 2022 ) są to:

 •  Albania;
 • Azerbejdżan;
 • Białoruś;*
 • Iran;
 • Izrael;
 • Kosowo*
 • Macedonia Północna;
 • Maroko;
 • Mołdawia;
 • Rosja*
 • Tunezja;
 • Turcja;
 • Ukraina;

Nowy wzór druku Zielona Karta


* Nie wszędzie Zielona Karta działa

Aktualnie są jednak trzy kraje w Europie, gdzie nawet Zielona Karta nie wystarczy.
*W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy w zakresie Zielonej Karty z jego białoruskim i rosyjskim biurem "zielonej karty". W praktyce oznacza to, że certyfikat będzie honorowany tylko do 31 maja 2023 r. Podobna umowa nie obowiązuje też na obszarze Kosowa. Podróżujący do tego kraju muszą wykupić oddzielne samochodowe ubezpieczenie graniczne.

Kierowcy muszą wykupic polisy graniczne wydawane przez te kraje ( na przejsciach drogowych ) w walucie - gotowka ( nie ma płatnosci kartami !).

 1. Kup assistance

Usługa holowania może być pomocna, w przypadku gdy właściciel auta spowoduje kolizję lub auto ulegnie awarii. Pomoże to uniknąć wysokich kosztów. Assistance musi obejmować państwa, przez które będziemy podróżować. www.pzmot.pl

 

 1. Zrób kopię dokumentów

Przed podróżą warto zrobić kopię dokumentu pojazdu i dowodu osobistego. Może się nam to przydać w przypadku kradzieży.

 

Do głównych problemów w przypadku zagranicznych podróży samochodem możemy zaliczyć:

 1. Wybitą szybę

Co zrobić w takiej sytuacji?

 • Zadzwonić do ubezpieczyciela – jeśli mamy assistance, ubezpieczyciel powinien zapewnić pomoc, a przy wykupionym AC – zapłacić za szkodę.
 • Szukać pomocy na własna rękę – gdy nie mamy assistance, należy samemu znaleźć warsztat, w przypadku unieruchomienia auta również lawetę.
 1. Skradzione dokumenty

Co zrobić w takiej sytuacji?

 • Zastrzec dokumenty – można to zrobić w swoim banku
 • Zgłosić sprawę na policję – na lokalnej komendzie należy zgłosić kradzież i odebrać zaświadczenie o kradzieży.
 • Zgłosić się do konsulatu – w ten sposób można otrzymać tymczasowy dokument.
 1. Kradzież lub zagubienie kart płatniczych

Co zrobić w takiej sytuacji?

 • Zastrzec karty – można to zrobić pod numerem +48 828 828 828 lub należy skontaktować się ze swoim bankiem
 • W przypadku braku środków – należy skontaktować się z konsulem. Konsulat może ułatwić kontakt z bliskimi i otrzymanie od nich pieniędzy (konsul przekaże kwotę, którą wpłacili w kraju bliscy na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Często na wizytę konsula trzeba czekać. W takim przypadku należy skontaktować się ze swoim bankiem, uzyskać numer karty tymczasowej i korzystać z płatności zbliżeniowych przez telefon.
 1. Stłuczka:

Co 10 kolizja polskiego auta ma miejsce zagranicą. Ryzyko takiego zdarzenia jest spore i należy być przygotowanym na taką ewentualność.

Co zrobić w takiej sytuacji?

 • Wezwać policję – nie dotyczy to tylko wypadku, ale też stłuczki jeśli nie jest jasne, kto jest sprawcą.
 • Wykonać dokumentację – głównie w przypadku gdy nie zostanie wezwana policja, należy zrobić zdjęcia uszkodzonych aut.
 • Zadzwonić do ubezpieczyciela – jeśli mamy wykupioną polisę AC lub assistance, ubezpieczyciel pomoże nam zorganizować holowanie lub auto zastępcze. Jeśli nie mamy takiej polisy, musimy zapłacić za holowanie i naprawę auta.
 • Zgłosić szkodę – jeśli jesteśmy poszkodowanymi, możemy zagłosić zdarzenie u ubezpieczyciela w państwie, w którym doszło do wypadku lub po powrocie do kraju kontaktując się z przedstawicielem ubezpieczyciela sprawcy w Polsce.
 1. Awaria pojazdu:

Co zrobić w takiej sytuacji?

 • Przy wykupionym assistance – trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem, który zorganizuje pomoc drogową. W przypadku mniejszych problemów awarię będzie można usunąć na miejscu lub jeśli problem jest poważniejszy auto zostanie odholowane do warsztatu.
 • Bez assistance – w tym przypadku należy liczyć się ze sporymi kosztami. Kierowcy lawet wzywani przez ogólnie dostępne numery alarmowe i infolinie są często zobowiązani do podawania znacznie wyższych cen holowania niż wzywani prywatnie.

 

Informacje na temat paszportów i wiz, ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia kosztów leczenia oparte są na materiałach własnych oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, MSWiA, Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych i Narodowego Funduszu Zdrowia.