Aktualności Europa

Rosja - zmiana procedur meldunkowych na czas MŚ FIFA 2018

W związku z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa w okresie trwania u w Federacji Rosyjskiej mistrzostw świata w piłce nożnej FIFA 2018 roku na terytorium miast Wołgogradu, Jekaterynburga, Kazania, Kaliningradu, Moskwy, Niżnego Nowgorodu, Rostowa nad Donem, Samary, Sankt Petersburga, Sarańska, Soczi w okresie od 25 maja do 25 lipca 2018 r.: władze rosyjskie wprowadziły obowiązek zameldowania we właściwym organie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej w miejscu pobytu lub rejestracji w miejscu zamieszkania obywateli obcych i bezpaństwowców, przybyłych na pobyt czasowy (czasowe lub stałe zamieszkanie) w ciągu jednej doby od dnia przybycia. Nie obejmuje to obywateli obcych i bezpaństwowców, będących uczestnikami mistrzostw świata w piłce nożnej, jak też przedstawicieli FIFA, pokrewnych organizacji FIFA,.

Belgia - strefy niskiej emisji spalin

Strefa niskiej emisji w Brukseli

Od  1 stycznia 2018 roku została wprowadzona strefa niskiej emisji spalin obejmująca obszar regionu Stołecznego Brukseli (z wyjątkiem obwodnicy i niektórych dróg prowadzących do parkingu Stalle ( rue de Stalle, rue du Maréchal, rue de l'Étoile) i parkingu Kraainem (aleja de Wezembeek i aleja E. Mounier).  Przez 9 miesięcy obowiązuje  tak zwany okres przejściowy, aby obywatele i turyści mogli dostosować się do nowych przepisów. Po tym okresie niespełnienie kryteriów wjazu będzie skutkować nałożeniem kary w wysokości 350 Euro.
Zakaz ruchu będzie obowiązywał codziennie przez 24h na dobę dla najsatrszych pojazdów z silnikiem Diesla (EURO I lub EURO 0). Kryteria te będą zaostrzane w mairę upływu czasu.
Szczegółowe informacje odnośnie klasyfikacji pojazdów znajdują się na stronie:
www.lez.brussels/en

Strefa niskiej emisji w Antwerpii

Od 1 lutego 2017 roku w Antwerpii obowiązuje strefa niskiej emisji, do której zakaz wjazdu mają pojazdy o normach spalin EURO I, II oraz III ( za wyjątkiem niektórych przypadków).
Więcej informacji odnośnie obostrzeń znajduje się na stronie:
www.slimnaarantwerpen.be/en/lez

Barcelona - strefa niskiej emisji spalin

Od grudnia 2017 roku na obszarze o powierzchni 95 km kwadratowych, obejmującm Barcelonę i kilka sąsiednich miast została utworzona strefa niskiej emisji. Ruch na tym obszarze będzie ograniczany w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Ograniczenia będą dotyczyć:
1. Prywatnych samochodów benzynowych zarejestrowanych przed 2000 rokiem (Poniżej Euro IV).
2. Prywatnych samochodów z silnikiem Diesla zarejestrowanych przed 2006 rokiem.
3. Samochodów dostawczych zarejestrowanych przed 1 października 1994 roku.

Ograniczenia obejmują także pojazdy nie zarejestrowane w Hiszpanii.  Jedynie pojazdy z karą parkingową osób niepełnosprawnych oraz pojazdy służb ratowniczych zwolnione sią z tych ograniczeń.

Ruch, w przypadku najwyższego zanieczyszczenia, będzie ograniczany w dni powszednie w godzinach 7-20.

Holandia

Od 1 lipca żółte telefony alarmowe wzdłuż autostrad w Holandii są nieaktywne. Oznacza to, że kierowcy mogą skontaktować się z centrum alarmowym  w celu uzyskania pomocy, jedynie za pomocą telefonu komórkowego. Obecnie, większośc użytkowników dróg i tak korzysta z telefonów komórkowych, a pozostanie w pojeździe i skontaktowanie się przez telefon komórkowy, jest dla kierowcy bezpieczniejsze niż wychodzenie z pojazdu i przejście do telefonu alarmowego, który znajdował się przy autostradzie.

Chorwacja

Według ostatnich informacji ( 23.06 ) z Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Chorwacji zgodnie z porozumieniem pomiędzy Republika Słowenii a Republika Chorwacji weszła w życie procedura ułatwień na przejściach granicznych.Kontrole nie są już szczegółowe, a bardziej docelowe. Wszystko zmierza w kierunku, aby oczekiwania na granicach były jak najkrótsze ze względu na zwiększony ruch, ponieważ sezon turystyczny już się rozpoczął. Informacja bieżąca na www.hak.hr/en

 

Francja - winiety ekologiczne w miastach.

Francuskie winiety ekologiczne zostały wprowadzone w Paryżu, Grenoble i Lyon.
Pojazdy, które chcą wjechać do tych miast muszą posiadać winietę ekologiczną. Obowiązek ten obejmuje aktualnie pojazdy zarejestrowane we Francji, ale od 01.04.2017 winietę ekologiczną będą musiały posiadać także pojazdy zarejestrowane poza Francją.

Od 02.02.2017 istnieje możliwość zamawiania winiet ekologicznych przez francuską stronę internetową.
Na chwilę obecną nie ma możliwości zakupu winiet ekologicznych do Francji w Polsce.
Podjęliśmy starania, aby winiet ekologiczne do Francji, polscy kierowcy mogli kupować za pośrednictwem naszego biura.

Winieta wystawiana jest na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego. Za wjazd do strefy ekologicznej, po 01.04.2017, bez ważnej winiety ekologicznej grozi mandat w wysokosci 68-375 Euro.

Belgia - opłaty elektroniczne

Od 1 kwietnia 2016 roku system uiszczania opłat drogowych w Belgii przy pomocy eurowiniet (dla pojazdów powyżej 12 ton) zostanie zastąpiony systemem elektronicznego poboru myta z urządzeniem Viapass. Obowiązek opłaty za przejazd obejmie pojazdy o powyżej 3,5 tony i będzie obejmował 3 regiony w Belgii. Opłaty będą naliczane za przejechany kilometr.

Prawdopodobnie średnie stawki opłat wyniosą ok. 0,15€ za przejechany kilometr. Viapass będzie oparty na technologii satelitarnej. Aby opłacić przejazd, trzeba będzie nabyć urządzenie pokładowe OBU. Depozyt będzie wynosił ok. 150 euro. Opłaty będzie można wnosić za pomocą systemu post-paid lub pre-paid. Więcej informacji można znaleźć na stronie VIAPASS.

Austria - Przywrócone kontrole graniczne

Austria zdecydowała o zawieszeniu zasad Schengen na swoich granicach. Od 17 stycznia obowiązują kontrole graniczne na przejściach. Przypominamy, że wszyscy uczestnicy podróży ( w tym dzieci i niemowlęta) muszą posiadać ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty.