Aktualności Europa

Belgia - strefy niskiej emisji spalin

Strefa niskiej emisji w Brukseli

Od  1 stycznia 2018 roku została wprowadzona strefa niskiej emisji spalin obejmująca obszar regionu Stołecznego Brukseli (z wyjątkiem obwodnicy i niektórych dróg prowadzących do parkingu Stalle ( rue de Stalle, rue du Maréchal, rue de l'Étoile) i parkingu Kraainem (aleja de Wezembeek i aleja E. Mounier).  Przez 9 miesięcy obowiązuje  tak zwany okres przejściowy, aby obywatele i turyści mogli dostosować się do nowych przepisów. Po tym okresie niespełnienie kryteriów wjazu będzie skutkować nałożeniem kary w wysokości 350 Euro.
Zakaz ruchu będzie obowiązywał codziennie przez 24h na dobę dla najsatrszych pojazdów z silnikiem Diesla (EURO I lub EURO 0). Kryteria te będą zaostrzane w mairę upływu czasu.
Szczegółowe informacje odnośnie klasyfikacji pojazdów znajdują się na stronie:
www.lez.brussels/en

Strefa niskiej emisji w Antwerpii

Od 1 lutego 2017 roku w Antwerpii obowiązuje strefa niskiej emisji, do której zakaz wjazdu mają pojazdy o normach spalin EURO I, II oraz III ( za wyjątkiem niektórych przypadków).
Więcej informacji odnośnie obostrzeń znajduje się na stronie:
www.slimnaarantwerpen.be/en/lez

Barcelona - strefa niskiej emisji spalin

Od grudnia 2017 roku na obszarze o powierzchni 95 km kwadratowych, obejmującm Barcelonę i kilka sąsiednich miast została utworzona strefa niskiej emisji. Ruch na tym obszarze będzie ograniczany w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Ograniczenia będą dotyczyć:
1. Prywatnych samochodów benzynowych zarejestrowanych przed 2000 rokiem (Poniżej Euro IV).
2. Prywatnych samochodów z silnikiem Diesla zarejestrowanych przed 2006 rokiem.
3. Samochodów dostawczych zarejestrowanych przed 1 października 1994 roku.

Ograniczenia obejmują także pojazdy nie zarejestrowane w Hiszpanii.  Jedynie pojazdy z karą parkingową osób niepełnosprawnych oraz pojazdy służb ratowniczych zwolnione sią z tych ograniczeń.

Ruch, w przypadku najwyższego zanieczyszczenia, będzie ograniczany w dni powszednie w godzinach 7-20.

Holandia

Od 1 lipca żółte telefony alarmowe wzdłuż autostrad w Holandii są nieaktywne. Oznacza to, że kierowcy mogą skontaktować się z centrum alarmowym  w celu uzyskania pomocy, jedynie za pomocą telefonu komórkowego. Obecnie, większośc użytkowników dróg i tak korzysta z telefonów komórkowych, a pozostanie w pojeździe i skontaktowanie się przez telefon komórkowy, jest dla kierowcy bezpieczniejsze niż wychodzenie z pojazdu i przejście do telefonu alarmowego, który znajdował się przy autostradzie.

Chorwacja -

Według ostatnich informacji ( 23.06 ) z Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Chorwacji zgodnie z porozumieniem pomiędzy Republika Słowenii a Republika Chorwacji weszła w życie procedura ułatwień na przejściach granicznych.Kontrole nie są już szczegółowe, a bardziej docelowe. Wszystko zmierza w kierunku, aby oczekiwania na granicach były jak najkrótsze ze względu na zwiększony ruch, ponieważ sezon turystyczny już się rozpoczął. Informacja bieżąca na www.hak.hr/en

 

Francja - winiety ekologiczne w miastach.

Francuskie winiety ekologiczne zostały wprowadzone w Paryżu, Grenoble i Lyon.
Pojazdy, które chcą wjechać do tych miast muszą posiadać winietę ekologiczną. Obowiązek ten obejmuje aktualnie pojazdy zarejestrowane we Francji, ale od 01.04.2017 winietę ekologiczną będą musiały posiadać także pojazdy zarejestrowane poza Francją.

Od 02.02.2017 istnieje możliwość zamawiania winiet ekologicznych przez francuską stronę internetową.
Na chwilę obecną nie ma możliwości zakupu winiet ekologicznych do Francji w Polsce.
Podjęliśmy starania, aby winiet ekologiczne do Francji, polscy kierowcy mogli kupować za pośrednictwem naszego biura.

Winieta wystawiana jest na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego. Za wjazd do strefy ekologicznej, po 01.04.2017, bez ważnej winiety ekologicznej grozi mandat w wysokosci 68-375 Euro.

Belgia - opłaty elektroniczne

Od 1 kwietnia 2016 roku system uiszczania opłat drogowych w Belgii przy pomocy eurowiniet (dla pojazdów powyżej 12 ton) zostanie zastąpiony systemem elektronicznego poboru myta z urządzeniem Viapass. Obowiązek opłaty za przejazd obejmie pojazdy o powyżej 3,5 tony i będzie obejmował 3 regiony w Belgii. Opłaty będą naliczane za przejechany kilometr.

Prawdopodobnie średnie stawki opłat wyniosą ok. 0,15€ za przejechany kilometr. Viapass będzie oparty na technologii satelitarnej. Aby opłacić przejazd, trzeba będzie nabyć urządzenie pokładowe OBU. Depozyt będzie wynosił ok. 150 euro. Opłaty będzie można wnosić za pomocą systemu post-paid lub pre-paid. Więcej informacji można znaleźć na stronie VIAPASS.

Austria - Przywrócone kontrole graniczne

Austria zdecydowała o zawieszeniu zasad Schengen na swoich granicach. Od 17 stycznia obowiązują kontrole graniczne na przejściach. Przypominamy, że wszyscy uczestnicy podróży ( w tym dzieci i niemowlęta) muszą posiadać ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty.

Słowacja- nowy system poboru opłat od 01.01.2016

Od 01.01.2016 roku Słowacja wprowadza elektroniczny sysytem poboru opłat. Winietę należy zakupić dla pojazdu, a w przypadku zespołu pojazdów również dla przyczepy. Rodzaj oraz wymaganą liczbę winiet w zależności od rodzaju i maksymalnej dopuszczalnej wagi pojazdu:

Pojazd -  pojazdy samochodowe lub zespoły pojazdów do 3,5 tony, pojazdy silnikowe kategorii M1 niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej
Zespół pojazdów - zespół pojazdów silnikowych składający się z pojazdu silnikowego kategorii M1, N1, M1G lub N1G niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów

Winiety dla pojazdu silnikowego maksymalną masą całkowitą do 3,5 tony oraz dla pojazdów silnikowych kategorii M1 niezależnie od ich największej dopuszczalnej masy całkowitej:

1 rok - 50€ (ważna od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez klienta w danym roku kalendarzowym) do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego)
30 dni - 14€ (ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem)
10 dni - 10€ (ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem)

Winiety dla przyczep kategorii O1 a O2 wchodządzych w skład zespołu pojazdów:

1 rok - 50€ (ważna od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez klienta w danym roku kalendarzowym) do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego)
30 dni - 14€ (ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem)
10 dni - 10€ (ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem)

Winiety będzie można nabyć w punktach obsługi, a także w automatach samoobsługowych i za pomocą aplikacji mobilnej.

Francja

Od 01.01.2016 osoby poruszające się na motocyklach zobowiązane są do wożenia ze sobą kamizelek odblaskowych i używania ich w przypadku awarii na drodze. Za brak kamizelki grozi mandat w wysokości 135€.

Francja-Belgia

Francja wprowadziła wzmożone kontrole graniczne oraz celne dla pojazdów przekraczających granicę z Belgią.  Kontrole prowadzone są na autostradach:
A22 w Rekkem
A27 w Baisieux
A2 w Thivencelles
A 16 w Bray-Dunes

Obowiązuje jeden pas ruchu.

Rosja

Od 15 listopada w Rosji wprowadzono system satelitarnych opłat drogowych - PLATON.  Rosyjski system będzie pobierać opłaty od ciężarówek o masie całkowitej ponad 12 ton za przejazdy po sieci 50 tys. km dróg federalnych. Do końca lutego przyszłego roku za każdy kilometr przejechanej trasy przewoźnik będzie musiał zapłacić 1,53 rubla (teraz to równowartość ok. 9 groszy), a od marca 2016 r. do końca 2018 r. stawka wzrośnie do 3,06 rubla (18 groszy).

Francja

Od 15 listopada Francja przywraca tymczasowo kontrole graniczne.

Szwecja

Od 12 listopada Szwecja przywraca, początkowo na 10 dni, kontrole graniczne, w związku z narastającym kryzysem migracyjnym.

Niemcy

Od 1 października opłata za korzystanie z autostrad i niektórych dróg federalnych w Niemczech obowiązuje ciężarówki, których dopuszczalna masa wraz z przyczepą wynosi co najmniej 7,5 ton, a nie jak dotąd 12 ton. Zmianie uległy także stawki opłat za korzystanie z autostrad. Uzależnione są one od liczby osi oraz klasy emisji spalin.

Słowacja-Polska

22 września otwarta została część drogi E77 w kierunku Polski. Uszkodzony most między Podbielem a miastem Niżna nad Orawą zastąpiono tymczasową konstrukcją, którą mogą poruszać się auta osobowe oraz autobusy o masie do 11 ton.  Dla pojazdów o masie od 11 do 18 ton wyznaczono objazdy:

Dla pojazdów o całkowitej wadze od 11 do 18 ton  policja wyznaczyła objazd:
Oravský Podzámok – I/78 – II/520 – Vavrečka – Tvrdošín.
Dla pojazdów do 12 ton:
Podbiel – II/584 – Zuberec – III/2311 – Vitanová – II/520 – Trstená.

Cały czas obowiązuje zakaz wjazdu dla ciężąrówek. Proponowane objazdy:
Oravský Podzámok – I/78 – II/520 – Tvrdošín (ok. 37 km)
Podbiel – II/584 – Zuberec – III/2311 – Vitanová –  II/520 – Trstená (ok. 43 km).

(23.09.15; Ambasada RP w Bratysławie)

 

Utrudnienia na autostradach europejskich

Serbia - Chorwacja

W nocy 22/23 września został przywrócony ruch dla samochodów osobowych i autobusów na przejściu Šid-Tovarnik. Jest to jedyne czynne przejście graniczne pomiędzy Serbią i Chorwacją.

Węgry

Według informacji węgierskiej policji na granicach z Chorwacją i Serbią ruch odbywa się normalnie. Zamknięte jest tylko jedno przejście graniczne na granicy serbskiej. Aktualne informacje na temat sytuacji na przejściach granicznych podaje Ambsada RP w Budapeszcie na STRONIE.

Chorwacja

Chorwacka policja, wstrzymała w czwartek 17 września wszelki ruch pojazdów na drogach prowadzących do siedmiu przejść granicznych z Serbią. Ograniczenia obowiązują do odwołania. Zamknięto wszystkie przejścia na granicy z Serbią oprócz przejścia drogowego na autostradzie A3 Bregan-Lipovac, ale kolejka samochodów wynosi aktualnie 3 kilometry i się powiększa.

Przejścia graniczne z Bośnią i Hercegowiną, Słowenią i Węgrami są otwarte. 
Sytuację na drogach w Chorwacji można na bieżąco śledzić na stronie
http://www.hak.hr/en

Węgry

Władze Węgier ogłosiły we wtorek (15.09.15) stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) na południu kraju, przy granicy z Serbią. Ogłoszenie stanu kryzysowego daje władzom węgierskim większe uprawnienia, pozwala np. na zamykanie dróg i ograniczanie pracy instytucji publicznych. Węgierska policja zamknęła w poniedziałek po południu główny punkt graniczny wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke. W związku z występującymi  czasowymi ograniczeniami w ruchu drogowym na autostradowym przejściu granicznym Horgoš - Röszke pomiędzy Serbią i Węgrami (autostrada A1), od 15 września podróżujący mogą korzystać z przejścia granicznego Kelebija -Tompa w pobliżu miasta Subotica – droga krajowa nr 11 (po stronie serbskiej) i nr 53 (po stronie węgierskiej). MAPA.

Przejście graniczne w Roeszke będzie nieczynne jeszcze przez 30 dni!!

Niemcy-Austria

Od poniedziałku 14 września Niemcy przywróciły kontrole na granicy z Austrią. Należy liczyć się z utrudnieniami nie tylko na autostradach, ale też ba drogach federalnych, stanowych i powiatowych. Obecnie najdłużej oczekuje się na przejściu przy A3 (Lizn-Passau) oraz przy A8 (Salzburg-Monachium).

Austria-Węgry

Wprowadzone kontrole graniczne. Najbardziej obciążone jest przejście graniczne Nickelsdorf (A4) na trasie Budapeszt-Wiedeń, jednak należy przygotować się dłuższe kolejki także na mniejszych przejściach min. w Sopron i Koszeg.

Rumunia-Serbia-Węgry

Szczególnie napięta sytuacja wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Autostrady mogą być zamykane ze względu na duże masy ludzi wędrujące wzdłuż dróg. Największe kolejki tworzą się na przejściach na granicy Węgry/Serbia w miejscowościach Roszke/Horgos na trasie Belgrad-Szeged-Budapeszt oraz na przejściu Rumunia/Węgry w punkcie Nadlac/Nagylak na trasie Timisora-Szeged.

Zalecamy jako alternatywę przekroczenie granicy węgiersko-serbskiej w miejscowości Subotica/Tompa oraz Backi Vinograd/Asotthalom są one otwarte od 07.00 do 19.00 i mogą być używane tylko przez obywateli UE i Serbii. Granicę węgiersko-rumuńską najlepiej przekraczać obecnie  w punkcie SOG Cenad/Kiszombor lub SOG Varsand/Gyula.

Serbia

Należy unikać południowej obwodnicy E75, zalecany objazd trasą E70.

Grecja-Macedonia

Głównie przejście w Evzoni na trasie Saloniki-Skopje jest otwarte, ale podróżni powinni przygotować się na dłuższy czas oczekiwania na granicy. Alternatywą jest przejście  na grecko-bułgarskiej granicy lub powrót z Grecji promem do Włoch. Zalecane wypłynięcie z portu Igoumenitsa, jednak należy się upewnić jakie są aktualne godziny kursowania promów oraz czy jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Aktualne sytuacje na drogach:

- Austria (inf. w jęz. niemieckim) www.oeamtc.at/verkehrsservice
- Niemcy (inf. w jęz. niemieckim) www.adac.de/reise_freizeit/verkehr
- Chorwacja ( inf. w jęz. angielskim)  www.hak.hr/en
- Słowenia (inf. w jęz. angielskim) www.amzs.si/en/768/Traffic_report.aspx

Polska

Również na polskich granicach, głównie z Niemcami i Czechami można spodziewać się dodatkowych kontroli ze strony służb granicznych. Na razie nie ma oficjalnego komunikatu MSW o przywróceniu stałych kontroli granicznych.

Austria, Węgry - po godzinie 10.00 w poniedziałek 14.09.15 ponownie otwarte zostało przejście graniczne przy autostradzie A4, Nie wiadomo na razie, czy otwarto przejście z Węgrami na drodze krajowej nr 10, które w poniedziałek rano również było zablokowane. Węgrzy wzdłuż granicy budują mur, który we wtorek ma zostać ukończony, a kontrolę nad pograniczem ma wzmocnić 4,3 tys. wojskowych

Słowacja - Słowacja potwierdziła w poniedziałek tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych. Jak poinformowało słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, kontrole te zostają przywrócone na granicach z Austrią oraz Węgrami.

Niemcy - czasowo przywrócono kontrole na państwowych granicach. Ma to na celu ograniczyć ruchy imigracyjne. Działania służb granicznych będą koncentrować się głównie na południowej granicy z Austrią, jednal polscy turyści powinni być przygotowani na wyrywkowe kontrole na wszystkich niemieckich granicach. Należy pamiętać o tym, że trzeba mieć przy sobie dowód lub paszport. Zawieszony został także ruch niektórych pociągów.

Austria - w związku ze wzmożonym ruchem imigrantów, do odwołania,  została zamknięta autostrada A4 oraz przejście graniczne w Nickelsdorfie na autostradzie A4, na granicy z Węgrami. W komunikacie austriacka krajowa dyrekcja dróg i autostrad napisała, że "duży napływ ludzi w pasie granicznym sprawił, że wprowadzenie blokady w obu kierunkach było konieczne". Przejście zamknięto około godz. 7. Nie jest jasne, jak długo będzie obowiązywała blokada. Wielka fala uchodźców przybywa przez Serbię i Węgry do Austrii, przy czym większość tych ludzi zamierza udać się dalej do Niemiec.

Czechy  władze postanowiły wzmocnić środki bezpieczeństwa na granicy z Austrią, podjęte zostały działania mające na celu przywrócić kontrole na granicach państwowych. Kolejne kroki będą determinowane przez liczbę osób próbujących przedostać się do Czech.

Węgry - do odwołania zamknięta autostrada M5.

Dania - wznowiono ruch drogowy z Niemcami. W czwartek, 10.09.15,  wznowiono ruch na autostradzie łączącej duński Półwysep Jutlandzki i północne Niemcy - poinformowały władze w Kopenhadze. Autostradę zamknięto dzień wcześniej, gdy grupa ok. 300 uchodźców zaczęła nią iść w kierunku Danii.

W związku z aktualnymi wydarzeniami sytuacje na drogach mogą się zmieniać w sposób dynamiczny. Kierowcy powinni liczyć się także ze wzmożonymi kontrolami na granicach oraz z wydłużonym czasem oczekiwania na przejazd przez granicę.

(źródło PAP oraz informacje własne)